Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Rodzina » Literatura

„Pierwsze chwile z noworodkiem” – recenzja

Artykuł

Samo mięso dla przyszłych rodziców.

Pierwsze chwile z noworodkiem
Autor: Materiały prasowe

Niedawno urodziłam swoje drugie dziecko i mogłoby się wydawać, że skoro po raz drugi opiekuję się noworodkiem, to już nic nie trzeba mi wyjaśniać, bo posiadam już doświadczenie. Nic bardziej mylnego! Po pierwsze – wiedza jest czymś bezcennym; człowiek wszakże uczy się cały czas, a po drugie – każdy maluch jest inny i zdarza się, że jako rodzice zostajemy niejednokrotnie postawieni w sytuacji, która jest dla nas nowa. Oczywiście z drugim dzieckiem jest dużo łatwiej – mama już wie pewne rzeczy; potrafi rozpoznawać sygnały wysyłane przez swoje maleństwo, ma łatwość wykonywania pewnych czynności. Warto jednak, niezależnie od ilości posiadanych dzieci, przeczytać książkę napisaną przez doświadczoną położną Izabelę Dembińską.

„Pierwsze chwile z noworodkiem” to druga część cyklu. Pierwsza – „Rodzić można łatwiej” skupiała się na przygotowaniu przyszłej mamy do porodu; przeprowadzała przez niego i pokazywała naturalną moc kobiet do rodzenia. Druga część – w moim odczuciu nawet bardziej potrzebna przyszłym mamom – w całości poświęcona jest noworodkowi i opiece nad nim. Kiedy w rodzinie pojawia się malutkie dziecko, cały, uporządkowany dotąd świat, staje do góry nogami. Wiele świeżo upieczonych mam boi się, że nie podoła trudnemu zadaniu, jakim jest „ogarnięcie” tego małego człowieka. Co zrobić, jeśli noworodek odrzuci pierś? Czy mogę nie móc wykarmić swojego dziecka? Jak udzielić pierwszej pomocy noworodkowi? Dlaczego mój maluszek chce być cały czas przy piersi? Na te i inne nurtujące was pytania z pewnością znajdziecie odpowiedzi.

Bardzo podoba mi się i formuła, i układ książki. Nie ma tu rozwlekania, wplatania anegdotek, zbędnego moralizatorstwa. Podane informacje są skondensowane, zwarte, konkretne. Wszystko przedstawione jest prosto i zrozumiale, a instruktaż udzielania pierwszej pomocy w formie obrazkowej, co z pewnością przyczyni się do lepszego zapamiętania poszczególnych kroków. Sam poradnik został podzielony na rozdziały, z których każdy poświęcony został innemu aspektowi opieki nad noworodkiem. Znajdziemy tu również miejsce na nasze notatki i przemyślenia. Autorka w swoim poradniku niejednokrotnie podkreśla niezwykle ważny, a tak często pomijany aspekt opieki nad noworodkiem, a mianowicie… dbałość o siebie. Szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko – mawiają doświadczone rodzicielki i coś w tym jest. W ferworze opieki nad malcem nie wolno zapominać, że każda z nas jest nie tylko mamą, ale kobietą, żoną, partnerką, przyjaciółką. Trzeba znaleźć odrobinę czasu dla siebie.

„Kto może być bardziej kompetentną osobą niż ty, wystarczająco dobra mamo? Masz w sobie wszystko, co jest potrzebne twojemu maluszkowi, pozbądź się tylko potrzeby bycia idealnym rodzicem...Zaufaj sobie i raduj się rodzicielstwem” – tak swoją książkę zaczęła pani Izabela, a ja tymi słowami skończę swoją recenzję. Każda z nas jest dla swojego dziecka najlepszym rodzicem na świecie. Musi tylko w to uwierzyć.

Izabela Dembińska, „Pierwsze chwile z noworodkiem”, Oficyna 4em, 2020.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat