Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Przed ciążą » In vitro

Pierwsza Polka urodzona dzięki metodzie AneVivo

Artykuł

58 cm i 3300 g szczęścia – w lipcu tego roku ku radości swoich rodziców przyszła na świat Blanka – pierwsze dziecko w Polsce, poczęte przy wsparciu metody AneVivo...

Pierwsza polka urodzona anevivo
Autor: Materiały prasowe

nowej metody wspomaganego rozrodu dostępnej w katowickiej Klinice Gyncentrum.

Ciąża i poród przebiegły prawidłowo. Dziecko przyszło na świat w wyniku porodu siłami natury. - Zanim dowiedzieliśmy się o Anevivo korzystaliśmy z innych metod leczenia niepłodności, które niestety nie zakończyły się powodzeniem. W związku z tym informację o nowej metodzie stosowanej w Klinice Gyncentrum przyjęliśmy z nadzieją i bez wahania postanowiliśmy z niej skorzystać. Jesteśmy niezwykle szczęśliwi, nasza Blanka zaraz po urodzeniu miała 10 pkt w skali Apgar i rozwija się wspaniale - mówi pani Natalia, mama dziewczynki.

Innowacyjność i precyzja

Metoda Anevivo została opracowana przez szwajcarską firmę biotechnologiczną Anecova. Przy jej powstaniu korzystano z rozwiązań zapożyczonych z branży elektronicznej oraz zegarmistrzowskiej, co pozwoliło osiągnąć wysoką precyzję procedury. Katowicka klinika Gyncentrum jest jedynym ośrodkiem w naszym kraju udostępniającym tę metodę. W ostatnich tygodniach na świat przyszło sześcioro dzieci, których matki zdecydowały się na skorzystanie z AneVivo właśnie w Katowicach. Tym samym klinika osiągnęła 50-procentową skuteczność w leczeniu niepłodności z zastosowaniem tej metody. Oprócz Polski, to innowacyjne rozwiązanie jest póki co dostępne tylko w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i we Włoszech.

- AneVivo to metoda zapłodnienia, w której najważniejsze etapy rozwoju zarodka, w tym zapłodnienie, mają miejsce w ciele kobiety - „in vivo”, czyli wewnątrz żywego organizmu. Dzięki temu jest bardziej naturalna, zarówno dla zarodka, jak i dla organizmu matki – wyjaśnia dr n. med. Dariusz Mercik z kliniki Gyncentrum.
AneVivo to nowość w leczeniu niepłodności w Polsce, dostępna w Klinice Gyncentrum od 2016 roku. Wymaga zastosowania specjalnego urządzenia, zaprojektowanego dedykowanie dla tej metody. To cylindryczna, silikonowa kapsułka o długości 1 cm długości i szerokości 1 mm, w której umieszcza się komórki jajowe oraz plemniki. Kapsułka ta wkładana jest do macicy pacjentki, gdzie w naturalny sposób dochodzi do zapłodnienia. Po 24 godzinach kapsułka jest wyjmowana. Następnie embriony w ciągu 2-4 dni są transferowane z powrotem do jamy macicy.

Naturalnie i zdrowo

Jak wyjaśniają twórcy metody, AneVivo różni się od tradycyjnego in vitro przede wszystkim tym, że w pierwszej fazie rozwoju zarodka przebywa on w naturalnym dla niego środowisku – organizmie matki. Dzięki temu zarodek na poziomie fizjologicznym komunikuje się z macicą. Organizm matki reaguje na jego obecność i dostosowuje się do niego, podobnie jak przy naturalnym zapłodnieniu. Kapsułka stosowana w metodzie AneVivo jest porowata – zawiera setki mikroskopijnych otworów – dzięki czemu zarodek rozwija się w obecności cząsteczek, które są specyficzne dla naturalnych warunków rozwoju, takich jak cytokiny, czynniki wzrostu czy miRNA. Dzięki temu endometrium, czyli błona śluzowa macicy, jest lepiej przygotowana na kluczowy dla powodzenia ciąży etap - implantację, czyli zagnieżdżenie się i rozwój zarodka.

Więź z dzieckiem od chwili poczęcia

Nie bez znaczenia jest także aspekt psychologiczny oraz redukcja stresu u pacjentki. - Dla wielu par bardzo istotnym jest, aby do zapłodnienia dochodziło w ciele matki, a nie w laboratorium. Daje im to poczucie, że od pierwszych chwil poczęcia zacieśniają więź z rozwijającym się zarodkiem. Właśnie pary, dla których ta relacja ma duże znaczenie, decydują się na leczenie metodą Anevivo - podkreśla dr n. med. Dariusz Mercik.

Potwierdza to pani Natalia. - Mieliśmy z mężem poczucie, że w pełni uczestniczymy w procesie zapłodnienia i że to zapłodnienie odbywa w ciele świadomej tego kobiety. Pozwoliło nam to na nawiązanie emocjonalnej więzi z dzieckiem już od pierwszych dni, dodało wiary w powodzenie oraz zwyczajnie napawało radością. Naszą ciążę prowadzili lekarze z Gyncentrum, mieliśmy więc poczucie, że cały czas jesteśmy pod troskliwą i profesjonalną opieką - mówi pani Natalia.

Katowicka klinika jest pierwszym ośrodkiem w Polsce i jedną z niewielu w Europie stosującym Anevivo w leczeniu niepłodności. Wśród par, które dotychczas poddały się leczeniu w Klinice Gyncentrum z zastosowaniem tej metody, udało się osiągnąć 50% skuteczność. Oznacza to, że aż połowa przeprowadzonych zabiegów zakończyła się ciążą. Do tej pory w Europie urodziło się już ponad 50 dzieci poczętych przy wsparciu metody Anevivio.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
body na roczek

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat