Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Niemowlę » Pielęgnacja

Pielęgnacja wrażliwej skóry noworodka

Artykuł

Rozwój dziecka w fazie płodowej trwa około 38 tygodni. Zachodzące w tym czasie zmiany są wprost niezwykłe.

Lenor ariel
Autor: Materiały prasowe

W trakcie trwania ciąży naturalnie stymulowane będą wszystkie zmysły dziecka z wyjątkiem wzroku. Płód potrafi odbierać bodźcie dotykowe już od 8 tygodnia. Później uczy się rozpoznawać niektóre dźwięki i smaki, a to przygotowuje go do życia po porodzie. Jednak skóra noworodka w momencie narodzin nie jest jeszcze w pełni rozwinięta i dlatego wymaga specjalnej pielęgnacji.

Z pomocą specjalisty neonatologa i pediatry, dr Małgorzaty Gołkowskiej, Ariel Baby przygotował opinię ekspercką i porady na temat właściwej pielęgnacji skóry noworodka oraz bezpiecznych dla malucha tkanin.

PIELĘGNACJA WRAŻLIWEJ SKÓRY NOWORODKA

W momencie urodzenia dziecka, jego skóra nie jest jeszcze w pełni dojrzała. Potrzebuje czasu, żeby zaadaptować się do środowiska zewnętrznego. Rozwój skóry jest procesem złożonym, trwa przez cały okres ciąży i kończy się około 4 miesiące po urodzeniu. Im bardziej niedojrzały jest noworodek, tym dłużej trwa okres adaptacji skóry. Funkcję bariery ochronnej w skórze pełni warstwa rogowa naskórka. Odgrywa ona rolę w regulacji gospodarki wodno-elektrolitowej, chroni organizm przed utratą wody, przed przenikaniem przez skórę leków, substancji chemicznych i mikroorganizmów. W ostatnim trymestrze ciąży naskórek grubieje i warstwa rogowa jest dość dobrze wykształcona. Noworodek urodzony o czasie posiada naskórek przypominający naskórek dorosłego, ale warstwa rogowa cały czas się rozwija. W stosunku do osoby dorosłej naskórek noworodka donoszonego jest bardziej nawodniony, ma wyższe pH warstwy rogowej.
Dlatego też, skóra noworodka jest bardzo delikatna i wrażliwa na podrażnienia a właściwy dobór produktów do pielęgnacji staje się tak ważny. W okresie pierwszych dni po urodzeniu obserwowana jest znaczna suchość skóry noworodka występująca w związku z niewielką aktywnością gruczołów łojowych i potowych. Z uwagi na nie zakończony jeszcze w okresie noworodkowym rozwój skóry, rodzicom zaleca się stosowanie jedynie produktów hipoalergicznych, opracowanych specjalnie dla tej grupy wiekowej. Dotyczy to nie tylko pielęgnacji skóry ale też proszków do prania i płukania dziecięcych ubranek.

Kosmetyki powinny zapobiegać podwyższeniu pH skóry, chronić ją przed uszkodzeniami i odpowiednio ją nawilżać. Ubranka prane i płukane w środkach przeznaczonych dla niemowląt nie mogą podrażniać skóry dziecka i powinny dawać poczucie miękkości.

Podczas wybierania produktu do prania dziecięcych ubranek ważne jest sprawdzenie, czy był on testowany dermatologicznie i czy ma właściwe atesty, takie jak certyfikat organizacji Skin Health Alliance (SHA). Jest to niezależna organizacja pozarządowa, która współpracuje z dermatologami, naukowcami i producentami z całego świata w celu promocji zdrowej skóry. SHA akredytuje firmy, usługodawców i marki, które poszukują niezależnej, dermatologicznej opinii na temat swoich produktów.

Zdrowa skóra dziecka sprzyja jego rozwojowi poznawczemu i ruchowemu. Małe dziecko nieustannie się porusza. Miękkie ubranka, wyprane w delikatnych płynach do prania i płukania bielizny niemowlęcej nie krępują ruchów dziecka i otulają skórę dając poczucie komfortu.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat