Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia

Otyłość a zaburzenia płodności

Artykuł

Otyłość nazywana epidemią XXI wieku dotyka miliony ludzi na całym świecie. Jak pokazują kolejne badania, wpływa ona znacząco również na płodność.

Otylosc zaburzenie plodnosci
Autor: Fotolia

Otyłym kobietom znacznie trudniej jest zajść w ciążę, istnieje też duże ryzyko komplikacji w czasie porodu.

Na otyłość wskazuje wyjątkowo wysoki wskaźnik masy ciała (BMI), którego indeks jest odzwierciedleniem zawartości tłuszczu w ciele. Według statystyk, koło 25 proc. kobiet ma co najmniej nadwagę, a więc BMI przekraczające 25 punktów. Otyłe panie, prócz wielu problemów zdrowotnych wynikających ze zbyt dużego nagromadzenia tłuszczu w organizmie mają nierzadko problemy z poczęciem. Wraz z kilkoma innymi problemami ze zdrowiem seksualnym wywołanymi otyłością, bezpłodność jest ważnym czynnikiem powodującym trudności w reprodukcji.

Zmiany hormonalne u otyłych

Jak wynika z badań naukowych, otyłość powoduje poważne zmiany na tle hormonalnym, m.in. oporność na insulinę, która nie tylko prowadzi do cukrzycy, ale jest ponadto związana z zaburzeniami cyklu menstruacyjnego. Z kolei nadmiar cholesterolu u otyłych pań utrudnia właściwe funkcjonowanie estrogenu, co również negatywnie wpływa na naturalny cykl owulacyjny, w wyniku czego mogą pojawić się problemy z płodnością. Otyłość podwyższa też ryzyko wystąpienia zespołu policystycznych jajników, co należy do najczęstszych przyczyn niepłodności. Nadmierna masa ciała ma niebagatelny wpływ także na płodność mężczyzn, gdyż pogarsza jakość ich nasienia oraz obniża poziom testosteronu, który w znaczący sposób wpływa na zdolność do reprodukcji.

Powikłania w czasie ciąży

Otyłość prowadzi też pośrednio do rozmaitych powikłań w czasie ciąży, takich jak wywołany zbyt wysokim ciśnieniem krwi stan przedrzucawkowy, zaburzenia krzepliwości krwi oraz cukrzyca ciężarnych. W przypadku kobiet ze znaczną nadwagą rośnie również ryzyko konieczności wykonania cesarskiego cięcia lub sztucznego wywołania porodu. Sam poród w przypadku otyłych kobiet generuje większe ryzyko komplikacji niż u pań o prawidłowej masie ciała. Nadmiar tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha może wszak utrudniać wykonanie cięcia. Ponadto, wskutek zaburzonego krzepnięcia krwi, kobieta otyła podczas porodu traci jej zbyt dużo, a co za tym idzie bardzo często wymaga transfuzji. Otyłość przyszłej matki rzutuje też nierzadko na stan zdrowia i życie jej dziecka. Nie bez przyczyny najwyższy odsetek  poronień występuje u kobiet, u których indeks masy ciała znacznie przekracza dopuszczalne normy.

Niezbędna utrata wagi

Choć w przypadku bezpłodności istnieją metody farmakoterapii, u otyłych osób ich skuteczność warunkuje niezbędna utrata wagi. Zbyt duża ilość tłuszczu w organizmie obniża bowiem efektywne wchłanianie niektórych leków. Najlepszą metodą uporania się z problemem jest zatem zrzucenie zbędnych kilogramów. Aby to osiągnąć, należy przede wszystkim zmienić swój styl życia – wprowadzić codzienną dawkę aktywności fizycznej oraz zbilansowaną dietę. Niepłodność u otyłych nie jest na szczęście nieodwracalna. Jak przekonują lekarze, nawet niewielka redukcja wagi może zwiększyć szansę na zajście w ciążę.

Opracowane na podstawie:
http://www.webmd.com/infertility-and-reproduction/news/20071211/obesity-linked-to-infertility-in-women#1
https://en.wikipedia.org/wiki/Obesity_and_fertility
http://www.poradnikzdrowie.pl/diety/otylosc/wplyw-otylosci-na-plodnosc-zaburzenia-plodnosci-spowodowane-nadmierna-_42447.html
https://www.euroclinix.net/pl/odchudzanie/otylosc
http://mamdziecko.interia.pl/rodzice/news-czy-otylosc-wplywa-na-plodnosc,nId,1906166

Oceń zawartość strony:
Ocena: 4.4/5. Oceniono 1 raz.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat