Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Niemowlę » Pielęgnacja

Odparzenia u niemowląt – jak im zaradzić?

Artykuł

Odparzenia pupy u niemowlaka to zmora każdego rodzica, bez względu na to czy dopiero zaczynamy swoją przygodę z rodzicielstwem czy mamy już wielomiesięczne doświadczenie.

Odparzenia u niemowlat
Autor: Materiały zewnętrzne

Wszystko dlatego, że skóra maluszka jest niezwykle delikatna i wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Odparzeń nie warto lekceważyć, gdyż brak natychmiastowej reakcji może prowadzić do poważnych problemów. Na szczęście znane są skuteczne sposoby zarówno na łagodzenie odparzeń, jak i zapobieganie ich powstawaniu. Sprawdź, skąd biorą się odparzenia i o czym należy pamiętać by ich uniknąć!

Skąd biorą się odparzenia u niemowląt?

Powszechnie wiadomo, że skóra najmłodszych jest o wiele cieńsza i delikatniejsza niż skóra dorosłych, a tym samym bardziej podatna na wszelkiego rodzaju uszkodzenia i podrażnienia. Dlaczego tak się dzieje? Zaraz po narodzinach mechanizmy ochronne skóry nie są jeszcze w pełni wykształcone, a liczba gruczołów potowych i łojowych jest stosunkowo niewielka. Sprawia to, że bariera naskórkowa jest niezwykle podatna na niekorzystne działanie różnego rodzaju czynników środowiskowych.

W większości przypadków za występowanie odparzeń u niemowląt odpowiada zbyt rzadkie przewijanie niemowlaka. Choć wydawać by się mogło, że współczesne pieluszki jednorazowe doskonale absorbują wilgoć, jak każdy tego typu produkt mają ograniczoną chłonność. Rzadka zmiana pieluszki skutkuje tym, że delikatna skóra maluszka ma kontakt z drażniącymi substancjami zawartymi w moczu i kale, co prowadzi do podrażnień i stanów zapalnych skóry. Sprzyja temu także podwyższona temperatura i brak przewiewności. Problem ten pojawia się również w przypadku stosowania wielorazowych pieluszek z warstwą nieprzepuszczającej powietrza, co może dodatkowo stwarzać idealne warunki do rozwoju bakterii i innych drobnoustrojów.

Wśród innych przyczyn odpowiedzialnych za występowanie odparzeń u niemowląt wskazuje się nieprawidłową troskę o higienę, stosowanie drażniących kosmetyków lub zbyt dużych ich ilości, skłonność do alergii, nadmierne tarcie przy podcieraniu czy czynniki biologiczne, w tym przede wszystkim skłonność do alergii i zmian skórnych.

Jak rozpoznać czy to odparzenia u niemowląt?

Odparzenia pupy u niemowlaka wyglądają dość charakterystycznie i zazwyczaj rodzice nie mają problemu z ich rozpoznaniem. Początkowo przyjmują postać delikatnego zaczerwienienia w okolicy okołopieluszkowej, któremu mogą towarzyszyć pojedyncze krostki, a z czasem rozszerzają i zaostrzają swój charakter. Nieleczone mogą przekształcać się we wtórną infekcję bakteryjną lub grzybiczą, która może nastręczać nie tylko wiele problemów dla rodziców, ale również powodować duży dyskomfort u dziecka. W skrajnych przypadkach zmiany mogą przyjąć postać czerwonych, wyjątkowo bolesnych guzków, które mogą rozlewać się aż na uda maluszka. Problematyczne są zwłaszcza odparzenia pupy u dziewczynek, które mogą prowadzić do stanów zapalnych układu moczowo-płciowego.

>>Zobacz także: Odparzenia pupy u dziecka – jak im zapobiegać?

Odparzenie pupy u niemowlaka – jak się z nim uporać?

W większości przypadków odparzeń u niemowląt można uniknąć, przestrzegając odpowiedniej pielęgnacji delikatnej skóry dziecka. Jeżeli jednak pomimo starań u naszego maluszka zauważymy podrażnienie lub zaczerwienienie, w pierwszej kolejności warto skorzystać z dostępnych na runku kremów i maści na odparzenia. Którą z nich wybrać by przyniosła oczekiwany rezultat? Na rynku znajdziemy szeroki wybór tego typu produktów, jednak najlepiej sprawdzają się te zawierające w swoim składzie:

  • lanolinę – uzupełniającą naturalny płaszcz naskórka i wykazującą działanie ochronne,
  • alantoinę – przyspieszającą proces regeneracji,
  • panthenol – zmniejszający pieczenie i uczucie ściągnięcia naskórka, wykazujący ponadto działanie przeciwzapalne,
  • cynk – również łagodzący stany zapalne i przyspieszający proces regeneracji.

W większości przypadków jego regularne nanoszenie w trakcie przewijania niemowlaka pozwala pozbyć się odparzeń w ciągu kilku dni.

Profilaktyka odparzeń – lepiej zapobiegać niż leczyć

Dbając o odpowiednią pielęgnację okolic okołopieluszkowych i stosując się do kilku prostych zasad możemy skutecznie zapobiegać powstawaniu odparzeń. Oto one:

  • częsta zmiana pieluszki, nawet jeśli z pozoru wydaje się sucha,
  • stosowanie pieluszek w odpowiednim rozmiarze,
  • używanie delikatnych środków myjących i kremów ochronnych,
  • stosowanie jednorazowych pieluszek o odpowiedniej chłonności,
  • delikatne osuszanie skóry po kąpieli, również w trudno dostępnych miejscach takich jak fałdy skórne,
  • częste „wietrzenie” pupy, czyli leżakowanie maluszka bez pieluszki,
  • unikanie agresywnych środków piorących mogących wywoływać podrażnienia.
Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat