Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Niemowlę » Zdrowie

Nosidełka dziecięce - kiedy można zacząć korzystać z nosideł i co musisz wiedzieć?

Artykuł

Dla swojego malucha, czy to noworodka czy niemowlaka czy starszego już dziecka, każdy rodzic chce jak najlepiej. Gdy maluszek pojawia się na świecie zaczynamy się między innymi zastanawiać, czy do noszenia używać chusty a może nosidła? W końcu nie zawsze wózek jest praktyczny, a z drugiej strony, gdy dziecko tula się do rodziców, jest to przyjemne dla obu stron.

Nosidla dzieciece600
Autor: Materiały zewnętrzne

 Do noszenia dziecka zalecane są różnego rodzaju ergonomiczne nosidełko, ale jakie nosidełka wybrać? Dlaczego czasami nosidło do noszenia dzieci jest krytykowane? W jakiej pozycji powinny być nóżki dziecka i jego plecy? Na co zwracać uwagę, wybierając nosidełko ergonomiczne dla dziecka? Jakie elementy znajdują się w nosidle? Jak nosić maluszka bezpiecznie w nosidełku? Od kiedy dziecko może być w nim noszone?

Okres noszenia maluszka w nosidłach

Na samym początku warto wiedzieć, że w przypadku ciała dziecka, mamy do czynienia ze stopniowym wzrostem. Szczególny rozwój charakteryzuje m.in. kręgosłup. Na początku jest on naturalnie zaokrąglony, w okresie ok 3 miesięcy dziecko unosi głowę (okres lordozy szyjnej), a między 7-10 rokiem życia przyjmuje pozycję siedzącą (okres kifozy piersiowej). Kolejnym etapem jest okres lordoza lędźwiowa, gdy dzieci stają na nogach.

Z uwagi na powyższy rozwój, doradcy noszenia dzieci zalecają noszenie w okresie, gdy dziecko jest siedzące. Z drugiej strony, obecnie na rynku są nosidełka ergonomiczne tzw. miękkie, przeznaczone nawet dla niemowląt. Wobec tego, możemy obalić mit dotyczący tego, kiedy umieszczać dziecko w nosidle ergonomicznym. Obecnie można to robić od urodzenia, pod warunkiem wybrania właściwego.

No właśnie - jak dobrać nosidełko? Jak należy nosić dziecko? Zacznijmy od tego, że nieprawidłowe dobrane nosidełko ergonomiczne może prowadzić do rozwoju dysplazji u malucha (mowa tu m.in. o dysplazji bioder) czy zwichnięć stawów biodrowych. Warto zatem pamiętać, że noszenie dziecka odbywa się tylko przodem do ciała rodzica. Taka pozycja jest nie tylko bezpieczna, ale przyjemna, bo mamy kontakt z maluszkiem. Dziecko czuje nas, a my jego, zatem nabieramy więzi. W przypadku starszych pociech i odpowiedniego nosidła możemy też myśleć o noszeniu nie tylko na brzuchu, ale także jako przytuleniu do pleców rodzica, również przodem do nim. Zatem tak - możemy dzieci nosić na brzuchu i na plecach, ale zawsze przodem do siebie.

Nosidełko - budowa i rodzaje nosidełek

Nosidełka nie są zbyt skomplikowane. Mamy w nich główny panel nosidła, szeroki pas biodrowy, pasy naramienne. Zapewne domyślasz się już, że sztywny panel nie jest wskazany dla noworodka, a i przyda się z pewnością regulacja wysokości panelu, co zapewni większy komfort. O tym jednak wspomnimy poniżej.

Teraz warto wiedzieć, jakie nosidełka są do wyboru. Dla starszych dzieci, potrafiących już siadać samodzielnie mamy nosidełka sztywne, dzielone na tzw. wisiadła oraz nosidełka turystyczne. Drugie przeznaczone są zwykle na wyprawy górskie z maluszkiem, a wisiadła to nosidełka, gdzie nogi dziecka zwisają luźno, a ciężar dziecka utrzymuje pas umiejscowiony w jego kroczu. 

Mamy też nosidełka miękkie, które pozwalają na noszenie w pozycji naturalnej, zachowując wygięcie pleców w literę C. Tu do wyboru są nosidełka mei tai (mocowane poprzez wiązane pasy) oraz nosidełka ergonomiczne.

Poza tym, odrębną kategorię stanowią także nosidła w formie fotelików dziecięcych.

Jak dobrać idealne nosidło, zapewniające komfort noszenia dla dzieci i rodzica - na co zwracać uwagę?

Komfort dziecka jest na pierwszym miejscu, ale w przypadku nosideł, ważny jest też komfort rodzica. Ergonomiczne nosidełka są z całą pewnością wygodne, delikatne i bezpieczne, oczywiście o ile mamy panel miękki. Myśląc o wygodzie, warto też zadbać o właściwy dobór nosidełek. Na co zatem zwracać uwagę?

Ważny jest m.in. regulowany pas biodrowy, dzięki któremu łatwo dopasowuje się on do rodzica o różnej posturze. Dobre są też regulowane szelki czy regulowany rozstaw wcięcia na nóżki. To wszystko znacznie wpływa na wygodę.

Prócz tego, pamiętaj, że szelki mają być szerokie i miękkie, podobnie jak pas biodrowy. Warto zaopatrzyć się w daszek do osłony przed słońcem i wiatrem, a także sprawdzić, czy nosidełko można prać w pralce. Dobrze, aby nosidełko miało oddychającą siateczkę, umożliwiającą wentylację oraz stojak, umożliwiający stawienie nosidła na ziemi.

Dostępne w naszej ofercie rodzaje nosideł

Czy wiesz, że możesz wypożyczyć nosidełko w wypożyczalni Carrylove.pl i przetestować czy jest to dobre rozwiązanie dla Ciebie i dziecka? Regulując drobną opłatę, możesz zweryfikować, czy upatrzone nosidło sprawdzi się w waszym wypadku. Możesz tak nawet testować kilka modeli.

Zapoznając się z naszą ofertą, znajdziesz wiele rodzajów chust czy nosidełek między innymi toddler czy nosidła lennylamb. Wejdź na naszą stronę i zobacz wszystkie regulowane nosidełka do noszenia dziecka, a następnie wybierz idealne dla siebie!

Pamiętaj, że noszenie dzieci w nosidłach ergonomicznych jest całkowicie bezpieczne i możliwe już od urodzenia. Wystarczy jedynie, zamiast chusty, która ma swoich zwolenników jak i wrogów, wybrać miękkie nosidełka.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat