Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Niemowlę » Karmienie

Nieoczywisty, a bardzo ważny składnik w diecie rocznego dziecka

Artykuł

Dieta roczniaka jest już urozmaicona, jednak nie może w niej zabraknąć miejsca dla jednego, bardzo ważnego składnika.

Nieoczywisty bardzo wazny skladnik
Autor: Materiały prasowe

Chodzi o mleko, będące bogatym źródłem ważnych składników odżywczych, których dziecko potrzebuje nawet kilka razy więcej niż dorosły. Czy wiesz, jakich?

Dlaczego mleko jest nadal ważne w diecie?

Przez 12 miesięcy pokarm mamy był podstawą diety niemowlęcia. Zgodnie z opinią ekspertów karmienie piersią powinno być kontynuowane także w drugim roku życia dziecka – tak długo, jak chce tego mama i maluch. Dodatkowo po 1. urodzinach dziecko powinno otrzymywać dwie porcje mleka (w tym mleka modyfikowanego) i porcję produktów mlecznych[1]. Dzięki tym produktom do młodego organizmu dostarczane są wapń oraz witamina D, niezbędne do budowy mocnych kości i zębów. Ponadto pochodząca z mleka laktoza, czyli cukier mleczny, jest dla malucha dobrym źródłem energii, a dodatkowo ułatwia wchłanianie wapnia[2].

PRAWDA CZY FAŁSZ?

Po skończeniu roczku dziecko potrzebuje coraz mniej składników odżywczych.

FAŁSZ. Aby prawidłowo się rozwijać i uczyć się nowych umiejętności, małe dziecko nadal potrzebuje odpowiednio zbilansowanej diety i dostarczanych z nią wielu składników odżywczych. Choć jego brzuszek jest malutki, potrzebuje aż 6 razy więcej witaminy D i 4 razy więcej żelaza oraz wapnia niż osoba dorosła[3]– taki niewielki, a tak wiele potrzebuje!

Mleko mamy, mleko krowie czy modyfikowane?

Nawet jeśli karmisz roczniaka piersią, pamiętaj, że Twój pokarm nie zaspokaja już w pełni wszystkich potrzeb dziecka. To dlatego niezbędne jest włączenie do jego diety wartościowych przetworów mlecznych i posiłków na bazie mleka. Jeśli dziecko nie lubi pić mleka, warto przyrządzać potrawy z jego dodatkiem lub zadbać, aby otrzymywało odpowiednią ilość białka i wapnia wraz z innymi produktami, np. jogurtem, serem czy kefirem. Należy pamiętać także o tym, że organizm małego dziecka jest szczególnie wrażliwy nie tylko na niedobór, ale również na nadmiar składników odżywczych, w tym białka czy nasyconych kwasów tłuszczowych. Przykładowo nadmiar białka w organizmie malucha obciąża jego nerki i wątrobę oraz zwiększa ryzyko pojawienia się w przyszłości cukrzycy czy otyłości[4]. W diecie roczniaka ilość mleka nie powinna przekraczać 500 ml dziennie[5]. U wielu dzieci podawanie mleka modyfikowanego może okazać się korzystne, w szczególności, jeśli maluch nie otrzymuje odpowiednich ilości żelaza z takich produktów, jak np. mięso. Przykładowo już dwa kubki Bebiko Junior 3 NUTRIflor Expert[6] dziennie pomagają uzupełnić dietę rocznego dziecka w składniki ważne dla jego prawidłowego rozwoju. Dostarczają: 70% zalecanego dziennego zapotrzebowania na wapń oraz żelazo, 80% zalecanej dziennej dawki suplementacji witaminą D, 90% zalecanego dziennego zapotrzebowania na jod[7].

Czy znasz…

…Modelowy talerz żywieniowy, opracowany przez Instytut Matki i Dziecka?

Pokazuje on, ile porcji konkretnych produktów powinno się znaleźć w codziennym jadłospisie dziecka w wieku 1-3 lat. Zgodnie z opracowanym przez Instytut Matki i Dziecka Modelowym talerzem żywieniowym w codziennym menu dziecka po 1. roku życia powinny być obecne 2 porcje mleka w tym również mleko modyfikowane oraz 1 porcja produktów mlecznych takich jak sery czy jogurty[8].

[1] Weker H., Barańska M., Strucińska M., Poradnik żywienia dziecka w wieku od 1. do 3. roku życia, Instytut Matki i Dziecka, 2012.[2] Mikulska A., Szajewska H., Horvath A., Rachtan-Janicka J., Poradnik karmienia piersią według zaleceń Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2016. [3] W przeliczeniu na kg masy ciała, zgodnie z: Normy żywienia dla populacji Polski, pod red. M. Jarosz, IŻŻ, Warszawa 2017. [4] Szajewska H., Horvath A., Poradnik żywienia niemowląt. Krok po kroku od narodzin do pierwszych urodzin, Medycyna Praktyczna, Kraków 2016.[5] Szajewska H., Horvath A., Poradnik żywienia niemowląt. Krok po kroku od narodzin do pierwszych urodzin, Medycyna Praktyczna, Kraków 2016.[6] Bebiko Junior 3 NUTRIflor Expert, jak wszystkie inne mleka modyfikowane dla małych dzieci po 12. miesiącu życia na rynku polskim, zawiera wapń, żelazo, jod oraz witaminę D.[7] Zgodnie z: Normy żywienia dla populacji Polski, pod red. M. Jarosza, IZZ, Warszawa 2017. [8] Weker H., Barańska M., Strucińska M., Poradnik żywienia dziecka w wieku od 1. do 3. roku życia, Instytut Matki i Dziecka, 2012.

Ważne informacje: Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz jest rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
body na roczek

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat