Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia

Niemowlak a telewizja

Artykuł

Niemowlak, a telewizja – czy oglądanie telewizji przez bardzo małe dziecko jest groźne?

Niemowlak telewizja
Autor: pixabay.com

Ludzki mózg rozwija się bardzo szybko i ogromny wpływ na to mają różnego rodzaju procesy poznawcze i doświadczenia. Czy oglądanie telewizji jest odpowiednim stymulantem? Absolutnie nie. Ilość, którą nasze dzieci spędzają przed ekranami telewizorów, powinna być znacznie przez nas ograniczana, zaś w przypadku dzieci poniżej drugiego roku życia oglądanie przez nie telewizji powinno być bezwzględnie unikane. Na podstawie wielu badań przeprowadzonych w ciągu ostatnich dwóch dekad można wysnuć następujące wnioski – telewizja może mieć wymiar edukacyjny, ale dopiero u dzieci powyżej drugiego roku życia. Dla dzieci młodszych telewizja jest tylko hipnotyzującym je, błyskającym pudełkiem.

Oglądanie telewizji przez zbyt młode dzieci niesie ze sobą wiele niekorzystnych efektów. Jeśli myślicie, że telewizja pomaga dziecku zasnąć, to jesteście w błędzie. Niestety nawet jeśli faktycznie będzie miała ona taki wpływ odbędzie się to kosztem jakości snu waszych latorośli. Dodatkowo dochodzą tutaj takie niepożądane wpływy jak problemy z nastrojem, zachowaniem czy trudności w nauce. Kolejną wartą uwagi cechą jest tutaj również to, że oglądając telewizję raczej nie komunikujemy się ze sobą, a rozmowy mają ogromny wpływ na rozwój mowy u dzieci. Niektóre z badań powiązały nawet oglądanie telewizji przez dzieci z opóźnieniem się ich rozwoju. Nawet telewizor grający w tle będzie rozpraszał dziecko przy zabawie, co nie wspomaga rozwoju dziecka.

Należy przede wszystkim pamiętać, że dzieci najwięcej uczą się z interakcji z ludźmi – z ich mimiki twarzy, tonu głosu czy języka ciała. Dziecko poniżej dwóch lat nie jest w stanie jeszcze odpowiednio odczytać obrazu z telewizora. Dodatkowo szybkość zmieniających się obrazów i różnorodność wyświetlanych w telewizji treści jest po prostu za dużym natłokiem informacji do przyswojenia. Jeśli więc wydawało ci się, że programy mogą pełnić rolę edukacyjną, o ile dziecko nie ma skończonych dwóch lat – jest to mit.

Absolutnie normalne jest to, że nie jesteśmy w stanie spędzić całego dnia z dziećmi jedynie im czytając czy zajmując się tylko i wyłącznie ich rozwojem, jednak wystarczy pozwolić by dziecko uczestniczyło w naszych codziennych czynnościach, na przykład bawiło się garnkami czy pojemnikami gdy gotujemy zamiast oglądało telewizję, by miało to pozytywny wpływ na jego rozwój. Pamiętajmy, że dzieci uczą się najwięcej podczas interakcji ze światem, więc wszystko to czego mogą spróbować, dotknąć, przestawić i tak dalej jest dla nich nie tylko świetną zabawą, ale i nauką. Oduczając się tego, by telewizor grał w tle zwiększamy szanse na to, że nasze dziecko nie będzie miało potem problemów z nauką, koncentracją czy pamięcią w wieku szkolnym. Również dzieci po drugim roku życia powinny mieć limitowany czas spędzany przed szklanym ekranem – eksperci zalecają jedynie około godziny dziennie przy programach edukacyjnych aż do piątego roku życia dziecka.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat