Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Rodzina » Literatura

„Nela w krainie orek” Nela Mała Reporterka

Artykuł

Minęło ponad 150 lat od wynalezienia plastiku! Świętujemy?

Nela kraina orek
Autor: Materiały prasowe

Jakim jesteśmy pokoleniem? Jak nazwiemy minione stulecie? Co po sobie zostawimy i jak będzie wyglądał świat zwierząt i ludzi w przyszłości? Takie pytania stawia Nela w swojej najnowszej książce „Nela w krainie orek”, która właśnie ma swoją premierę, opowiadając o pływaniu z dzikimi orkami, obserwacjach waleni w różnych częściach świata i plastiku, który wysyłamy do oceanów.

- Orki to niesamowicie mądre zwierzęta. Udało mi się je obserwować w różnych częściach świata – na południu przy Antarktydzie, u wybrzeży Argentyny, ale też bliżej Polski – bo u wybrzeży Norwegii. To właśnie tam pływałam w morzu z dzikimi orkami i obserwowałam ich zachowania. – Mówi Nela.
- To niesamowicie mądre i społeczne zwierzęta. W zależności od rodziny – mają inne języki i sposoby polowań. Potrafią planować, rozdzielać zadania, uczyć się i nauczać, a przede wszystkim ich więzi rodzinne są porównywalnie tak silne, jak u ludzi. – Dodaje. – Cieszę się, że mogę dzieciom opowiedzieć o moich obserwacjach, ale też wyczulić, że morski świat jest zagrożony, przez niesamowite ilości śmieci, a przede wszystkim plastiku, który trafia do oceanów.

The Trash Isles, czyli państwo Wysp Śmieci

Nela w swojej książce opowiada nie tylko o dzikiej przyrodzie i zwierzętach, ale także wskazuje na problem zanieczyszczenia planety. – Nurkując w różnych miejscach na świecie, widziałam śmieci pływające w morzach i oceanach. To było wszystko: butelki plastikowe, reklamówki, opakowania po różnych produktach. Zwierzęta nie znają plastiku, więc uznają, że jest to coś naturalnego i go jedzą. Ale plastik to wytwór sztuczny, został wymyślony przez człowieka i nigdy do końca się nie rozłoży. Zwierzę nie strawi plastiku, przez to nie może jeść i umiera z głodu. Niestety naukowcy stwierdzili, że jeżeli nic z tym nie zrobimy w 2050 roku w morzach i oceanach może pływać więcej plastiku niż ryb. – Mówi Nela.

Nastoletnia reporterka w książce „Nela w krainie orek” opisuje też plastikowe wyspy, które tworzą się w kilku miejscach na oceanach, a jedna z nich wielkością dorówna już niedługo Europie. Ekolodzy postanowili nazwać ją państwem Wysp Śmieci, stworzyli nawet walutę, flagę, znaczki oraz nadają honorowe obywatelstwa.
Nela w swojej książce opisuje nie tylko orki, ale też tajemnicze i bardzo rzadko spotykane gatunki waleni, które przypominają duże delfiny z kłami. Jej celem jest ochrona morskich zwierząt, a książkę rozpoczyna słowami:

Ten, kto usłyszał choć raz śpiew orek lub wielorybów, na zawsze będzie nosił ocean w sercu.

W książce znajduje się dużo dodatkowych treści multimedialnych poukrywanych w tajnych kodach.

Nela - 14-letnia podróżniczka, autorka książek dla dzieci i reporterka telewizyjna. Od piątego roku życia podróżuje po kontynentach, nagrywając i opisując swoje przygody. Jej idolem jest Steve Irwin, za którego przykładem chce ratować zwierzęta i podróżować wszędzie tam, gdzie poniosą ją wyobraźnia i marzenia. Regularnie opisuje swoje przygody z najdalszych zakątków świata w serii cieszących się ogromną popularnością książek dla dzieci. Czterokrotna zwyciężczyni nagrody Bestsellery Empiku: za rok 2015 (Nela i tajemnice świata), za rok 2016 (Śladami Neli przez dżunglę, morza i oceany), za rok 2017 (Nela i skarby Karaibów) oraz za rok 2018 (Nela na wyspie rajskich ptaków). W 2014 roku rozpoczęła prowadzenie własnego autorskiego programu podróżniczego pt. „Nela Mała Reporterka”, emitowanego w TVP ABC.

Aktualnie Nela rozwija projekt edukacyjno-badawczy w ramach tworzonej przez siebie fundacji „The Adventure starts Here Foundation”. Fundacja będzie tworzyć bazy badawcze na całym świecie, gdzie będą zapraszani naukowcy oraz dzieci, które staną się obserwatorami przyrody. Pierwsza baza badawcza ma powstać w dżungli na Kostaryce. Zainicjowała też zbieranie podpisów pod Wielkim Listem Dzieci w ochronie waleni na Wyspach Owczych wskazując, że „wieloryby, orki i inne walenie należą do nas wszystkich – są mieszkańcami wszystkich mórz i oceanów”. List będzie podróżował po szkołach i przedszkolach w całej Polsce, a następnie zostanie wysłany do władz Unii Europejskiej. 

Tytuł: „Nela w krainie orek”
Autor: Nela Mała Reporterka
Data premiery: 13.11.2019 r.
Wydawnictwo: Burda Książki

 

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat