Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Niemowlę » Zabawki

Nauka przez zabawę

Artykuł

Rodzice często mówią dzieciom, że jest odpowiedni czas na naukę i odpowiedni czas na zabawę. Ale czy nie można robić tych dwóch czynności jednocześnie?

Nauka przez zabawe
Autor: Materiały prasowe

Najbardziej efektywne działanie daje właśnie połączenie przyjemnego z pożytecznym, dlatego warto sprawić, by uczenie się dawało dzieciom prawdziwą frajdę. Jak to zrobić? Jest na to kilka prostych sposobów!

Poszerzanie wiedzy i zdobywanie nowych umiejętności nie musi się szkrabom kojarzyć jedynie z zajęciami w przedszkolu lub szkole czy też ze ślęczeniem nad książkami. Wystarczy pokazać dzieciom jak wiele mogą nauczyć w sposób naturalny podczas czynności, które sprawiają im prawdziwą przyjemność. Oto kilka naprawdę prostych sposobów, aby zachęcić nawet najmłodsze dzieci do zdobywania wiedzy i pogłębiania własnych zainteresowań.

  • Nauka poprzez skojarzenia. Dzieciom najłatwiej jest zapamiętywać różne nazwy, słówka czy literki dzięki kojarzeniu ich z obrazem czy dźwiękiem, który jest im znany. Dlatego też przy początkowej nauce czytania i alfabetu warto wspomóc się zabawkami, które skupią uwagę dziecka i przy wesołych melodiach oraz wypowiedziach pomogą przedszkolakom przyswoić informację w naturalny dla nich sposób. Edukacyjna Tablica Malucha od Fisher-Price® została wyposażona w technologię „Poziomy Nauki”, dzięki czemu edukacyjne treści zabawki dopasują się do aktualnego etapu rozwoju dziecka. Pierwszy poziom zapozna go z alfabetem umieszczonym na 26 świecących przyciskach oraz z przypisanymi do nich dźwiękami i nazwami przedmiotów. Na drugim poziomie maluch będzie mógł sprawdzić tę wiedzę podczas interaktywnej zabawy w odpowiadanie na pytania oraz rozwiązywanie zagadek dźwiękowych dotyczących obrazków, które znajdują się na przyciskach z literkami. Na tablicy maluch znajdzie również suwaczek z różnokolorowymi figurami geometrycznymi, dzięki którym poznaje nazwy kształtów i kolorów przy akompaniamencie radosnych dźwięków wypowiedzi, które zachęcają szkraba do dalszej nauki.
  • Rymowanki. Dzieci uwielbiają muzykę i piosenki – dlatego warto wykorzystać ten fakt do początkowej fazy nauki. Wszystkie rymowane sekwencje o wiele łatwiej jest zapamiętać szkrabom niż „suche” informacje. Dlatego też możemy pokusić się o ułożenie prostych rymowanek o nazwach części ciała czy liczbach lub wspomóc się zabawkami, które posiadają takie funkcje. Szczeniaczek Uczniaczek to doskonały kandydat na najlepszego nauczyciela każdego przedszkolaka. Ten miękki i miły w dotyku pluszak swym sympatycznym wyglądem zaprasza najmłodszych do odkrywania oraz nauki! Interaktywna przytulanka nagradza działania malucha ciekawymi słówkami, wypowiedziami i rytmicznymi, rymowanymi edukacyjnymi piosenkami. I tak, podczas wspólnej zabawy dziecko w łatwy i przyjemny sposób uczy się liczenia i alfabetu, poznaje kształty, kolory oraz nazwy części ciała.
  • Zabawa z rodzicem. Nie każde dziecko lubi uczyć się z rodzicem czy odrabiać z nim lekcję. Ale nie ma większej frajdy jak zabawa z mamą czy tatą. Dlatego starajmy się podczas takich chwil przekazywać naszym dzieciom wiedzę i rozwijać w nich ciekawość do jej zgłębiania. Jeśli mamy w domu zabawkę, której działanie możemy wykorzystać do wytłumaczenia dziecku różnych zjawisk – koniecznie jej użyjmy. Na rynku istnieje wiele produktów, którymi zabawa sprawi mnóstwo przyjemności zarówno dziecku jak i rodzicom t.j. na przykład Sterowana gąsieniczka. Przy okazji doskonałej zabawy uczy ona dzieci podstaw programowania. Gąsieniczka składa się z 9 łatwych do łączenia elementów. Pierwszym z nich jest głowa wydająca radosne dźwięki, z mrugającymi i świecącymi oczkami. To do tego modułu szkrab musi dołączać kolejne elementy, które – w zależności od świetlnego oznaczenia – zdecydują o kierunku, w którym poruszać się będzie gąsieniczka: do przodu, w lewo lub w prawo. W zestawie znajdują się również dwa krążki – cele, które można rozmieścić w dowolnych punktach pokoju. Zabawa polega na wyznaczaniu trasy zabawki poprzez odpowiednie łączenie poszczególnych elementów decydujących o kierunku jej ruchu tak, by dotarła ona do wyznaczonych przez malucha miejsc. Jeśli coś pójdzie nie tak, dziecko będzie musiało zastanowić się, które elementy zamienić, aby gąsieniczce udało się dotrzeć do wyznaczonego punktu. Taka zabawa uczy dziecko logicznego myślenia, planowania i rozwiązywania problemów. Gdy mały odkrywca zrozumie sposób działania sekwencji, z pomocą rodzica będzie miał okazję poznać podstawowe zasady programowania.

W dzisiejszych czasach rodzice mają mnóstwo możliwości, by uatrakcyjnić naukę swoim dzieciom i sprawić, by złapały bakcyla i chęć do nauki oraz rozwijania swoich zainteresowań. Warto z nich korzystać, by rozbudzać w szkrabach ciekawość i pasję do poznawania otaczającego ich świata już od najmłodszych lat. Kojarząc przyswajanie wiedzy z czymś przyjemnym, chętniej będą poszerzać swoje horyzonty, stając się bardziej dociekliwym uczniem.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat