W piątek 19 kwietnia, w warszawskim hotelu Arche, spotkały się położne z całej Polski, które głosami matek, pacjentek i ich rodzin znalazły się w gronie położnych wyróżnionych i nagrodzonych w 9. oraz 10. edycji konkursu „Położna na Medal”.
Wydarzenie było okazją do podsumowania 10 lat kampanii społeczno-edukacyjnej „Położna na Medal”, która od 2014 roku zwraca uwagę na konieczność podnoszenia standardów opieki okołoporodowej poprzez edukację i promowanie dobrych praktyk. Pomysłodawcami i organizatorami kampanii oraz konkursu są Zakłady Farmaceutyczne UNIA i AMA Akademia Malucha Alantan.
Piątkowe wydarzenie otworzyła Iwona Barańska-Kurek, zastępca dyrektora generalnego oraz członek zarządu Zakładów Farmaceutycznych UNIA, która w przemówieniu podziękowała wszystkim położnym nominowanym oraz wyróżnionym w konkursie, a także patronom, partnerom merytorycznym i partnerom medialnym, którzy od 2014 rok wspierają projekt. Iwona Kurek-Kurek podkreśliła rolę, jaką w nowoczesnej opiece okołoporodowej mają do odegrania położne, ekspertki zajmujące się opieką zdrowotną nad kobietami.
– Położne na medal pokazują, że w życiu nie ma przypadków. Swoją pracą, która jest ich powołaniem bądź pasją, albo jednym i drugim, dają dowód, że to one są dla kobiet. I nie ważne, czy pracują w szpitalu, gabinecie lekarskim czy w podstawowej opiece zdrowotnej, to potrafią stworzyć z kobietą opiekuńczą relację na wiele lat. Cieszę się, że przez 10 lat naszą kampanią oraz konkursem pomagaliśmy im głośniej mówić o tym, że są wysokiej klasy specjalistkami w swojej dziedzinie, osobami godnymi zaufania. To zaszczyt poznać tak wiele wspaniałych specjalistek w dziedzinie położnictwa – dodała Iwona Kurek-Barańska.
W sumie przez 10 lat trwania konkursu, wystartowało w nim 4 882 położnych na medal na które łącznie oddano ponad 211 tys. głosów.
Położna z Jasła laureatką jubileuszowego konkursu
W piątkowym wydarzeniu uczestniczyło ponad 200 gości, a w wśród nich położne, które brały udział w 9. (za 2022 rok) i 10. (za 2023 rok) edycji plebiscytu. Laureatką ostatniej, jubileuszowej edycji konkursu została Anna Falkowska-Bors z podkarpacia. Na położną z Jasła, która może się pochwalić 19-letnim doświadczeniem zawodowym, głos oddało ponad 1,2 tys. pacjentek, matek, kobiet w ciąży oraz członków ich rodzin. Drugie i trzecie miejsce przypadło odpowiednio Elżbiecie Osińskiej z Polkowic i Barbarze Krasnodębskiej z Wejherowa. W sumie do ubiegłorocznej edycji zostało zgłoszonych 512 położnych z całej Polski, na które oddano ponad 7,3 tys. głosów.
Najlepsza położna w kraju w 2023 roku zaznacza, że otrzymanie wyróżnienia w konkursie to nie tylko powód do szczęścia i dumy, ale również dodatkowa motywacja do dalszego rozwoju zawodowego.
A zajęcie zaszczytnego pierwszego miejsca otwiera przede nią szansę na większą widoczność i dotarcie do szerszego grona kobiet w różnym wieku. – Praca jako położna to dla mnie nie tylko obowiązek, ale również prawdziwa przyjemność. Nie wyobrażam sobie siebie w innym zawodzie – mówi Anna Falkowska-Bors.
Głównym punktem programu był wieczorna gala, którą poprowadził Hubert Urbański. Na scenie poza trójką najlepszych położnych z 9. i 10. edycji konkursu, znalazły się także laureatki z poszczególnych województw. Z rąk organizatorów i mecenasów plebiscytu położne odebrały nagrody, dyplomy i pamiątkowe medale. Ze sceny laureatkom gratulowały: prof. UM dr hab. Beata Pięta (prezeska Polskiego Towarzystwa Położnych), Anna Janik, (wiceprezeska Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych), prof. UM, dr hab. Grażyna Iwanowicz-Palus (Konsultant Krajowy ds. Pielęgniarstwa Ginekologicznego i Położniczego), Anna Osińska (dyrektorka Polskiego Centrum Edukacji), Joanna Pietrusiewicz (prezeska Fundacji Rodzić po Ludzku) oraz Katarzyna Pytlarz-Szpaczek (członkini zarządu Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni).
Kolejna edycja wystartowała
11. edycja konkursu i kampanii „Położna na Medal” wystartowała 1 kwietnia. Nominacje położnych można zgłaszać do końca września pod linkiem https://poloznanamedal.info/zglos Głosowanie na położne potrwa do końca roku.
Mecenasami kampanii są marka Oktaseptal, Natalis oraz Pregna, a partnerami merytorycznymi: Polskie Towarzystwo Położnych, Polskie Centrum Edukacji, Fundacja Rodzić po Ludzku oraz Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych.
Informacja prasowa