Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Niemowlę » Zabawki

Muzyka łagodzi obyczaje

Artykuł

Od pierwszych dni życia maluch przejawia zainteresowanie brzmieniem otaczających go dźwięków i szuka (czasem nawet nieświadomie) okazji do ich poznawania oraz odkrywania.

Muzyka lagodzi obyczaje
Autor: Materiały prasowe

Najbardziej intensywny rozwój zdolności muzycznych dziecka przypada na okres do 18. miesiąca życia. Rodzice powinni więc zadbać o to, aby już od początku zapewnić dziecku odpowiednie doświadczenia, które mogą pozytywnie wpłynąć na jego rozwój muzyczny oraz wrażliwość i pamięć słuchową. Jak to zrobić? O tym w poniższym artykule.

Nie każdy o tym wie, ale maluch pierwsze dźwięki słyszy już... w okresie prenatalnym, czyli będąc jeszcze w brzuchu mamy. To tam następuje skomplikowany proces kształtowania receptorów muzycznych i pierwsze reakcje na słyszane dźwięki. Zaraz po urodzeniu niemowlak wydaje pierwsze krzyki i gaworzenie – słyszy przy tym samego siebie. Od tej pory dźwięk towarzyszy mu cały czas, a on rozwija swoje zdolności muzyczne podczas codziennych czynności, np. potrząsając grzechotką i nasłuchując przesypujących się ziarenek.

Na kolejnych etapach rozwoju dziecko potrafi już naśladować dobiegające go dźwięki, klaszcząc, gestykulując lub kołysząc się w ich rytmie.

Pierwsze muzyczne doświadczenia

Dzięki systematycznemu powracaniu do pewnych melodii, piosenek oraz odgłosów szkrab rozwija pamięć muzyczną i zmysł słuchu. Aby zapewnić dziecku środowisko pełne przyjaznych brzmień, rodzice mogą zaopatrzyć się w przyjemne dla ucha pozytywki, mocowane do łóżeczka karuzele lub wielofunkcyjne maty. Przykładem może być Mata z pianinkiem Muzyczne zwierzątka, która gwarantuje maluszkowi radosną zabawę również w późniejszych etapach życia. Mięciutka i kolorowa mata gimnastyczna wyposażona jest w zabawkowy instrument z pięcioma podświetlanymi klawiszami. W okresie niemowlęcym szkrab może uruchamiać melodie, wierzgając nóżkami, a gdy podrośnie – świadomie włączać dobrze znane mu już piosenki i odgłosy oraz tworzyć własne kompozycje. Dzięki temu już od pierwszych dni życia rodzic może kształcić u swojej pociechy muzyczny zmysł i słuch.

W rytmie zabawy

Podczas rozwoju dzieci bardzo dużą rolę odgrywa spontaniczna zabawa połączona z ruchem, śpiewem i wesołymi melodiami. Pierwsze piosenki, których uczy się maluch, zawierają najczęściej kilka prostych dźwięków, często inspirowanych tymi, które były już gdzieś wcześniej zasłyszane. Z kolei reakcją na dźwięk jest ruch, dlatego wspólne muzykowanie warto połączyć z innymi rozwijającymi aktywnościami, takimi jak taniec czy rytmika. Warto sięgnąć po zabawki, których zadaniem jest kształtowanie zręczności i zdolności ruchowych dziecka właśnie poprzez wesołe melodie. Należy do nich między innymi Śpiewający Ślimak – Sorter Kształtów, wypełniony klockami w różnych kształtach. Maluch może używać ich do układania jeden na drugim lub wkładać do wnętrza plastikowego zwierzątka, korzystając z otworów dopasowanych do kształtu danego klocka. Dodatkowo, gdy szkrab odpowiednio rozkołysze ślimaczka, usłyszy wesołe i zapadające w pamięć piosenki oraz rymowanki.

Nauka w śpiewającym tempie

Wspólne słuchanie ulubionych melodii wspiera aktywny rozwój mózgu malucha, znacznie poprawiając jego koncentrację i pamięć. Dzięki różnorodnym aktywnościom muzycznym, na przykład podczas wykonywania zadań z dziecięcych piosenek, brzdąc poznaje otoczenie i łatwiej przyswaja wiedzę. Podczas wspólnego muzykowania warto więc przemycić elementy edukacyjne, takie jak pierwsze literki, kolory czy kształty lub postawić na gadżety, które nie tylko wydają z siebie melodie, lecz także nauczą czegoś malucha. Przykładem mogą być grające książeczki oraz zabawki, takie jak Muzyczny Odtwarzacz Szczeniaczka. Kolorowy magnetofonik posiada trzy kolorowe przyciski – uczące alfabetu, kształtów i kolorów w rytmie muzyki. Dodatkowo, dzięki wygodnemu uchwytowi, maluch może wszędzie go ze sobą zabrać, np. do wózeczka.

Słuchanie muzyki stymuluje zmysły dziecka, pomaga mu w nauce, rozwija umiejętności ruchowe, a przy tym jest doskonałą okazją do zabawy. Maluchy, które mają z nią styczność już od najmłodszych lat, szybciej uczą się mówić, pisać i czytać. Ponadto, różnorodne piosenki dopasowane do wieku szkraba poprawią jego umiejętności językowe. Warto więc zadbać o odpowiednią „oprawę muzyczną” dla maluszka zaraz po jego urodzeniu – zaczynając od kołysanek i melodii do snu, a kończąc za rozśpiewanych zabawkach edukacyjnych.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat