Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Rodzina » Literatura

„Montessori. 80 zabaw z dziećmi” - recenzja

Artykuł

Na pohybel nudzie! „Montessori. 80 zabaw z dziećmi” pomoże Wam wyrwać się z rutyny i zapewni wiele godzin świetnej zabawy z waszymi pociechami.

Montessori 80zabaw z dziecmi
Autor: Materiały prasowe

Metoda Montessori to system wychowawczy dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym stworzony przez lekarkę, pedagożkę i antropolożkę Marię Montessori, która przez ponad 50 lat pracowała z dziećmi różnego pochodzenia, z przeróżnych środowisk. Na podstawie pracy z dziećmi i tak jak sama określała – nauki dziecka - opracowała ona podejście montessoriańskie, a podstawowymi założeniami tego rodzaju pedagogiki jest między innymi uczenie przez działanie, kładzenie nacisku na koncentrację i samodzielność oraz skupienie się na indywidualnym toku rozwoju każdego dziecka.

Nie jest to metoda wolna od krytyki — w kontekście edukacji szkolnej dzieci, które ukończyły przedszkole montessoriańskie mogą mieć później problemy z dostosowaniem się do powszechnego systemu edukacji, mieć problem z nauczaniem pamięciowym oraz osiągać gorsze niż wcześniej wyniki w nauce. Warto również pamiętać, że metoda Montessori nie jest metodą wychowania, a edukacji dzieci, nie zmienia to jednak faktu, że stosowanie elementów tego programu w domu może być jak korzystne dla nas i naszego dziecka.

Tutaj z pomocą rodzicom przychodzi książka „Montessori. 80 zabaw z dziećmi” autorstwa Beatriz M. Munoz i Nitdii Anarez, która według obietnic wydawcy ma nam pomóc dowiedzieć się, jak zaspokoić wrodzoną ciekawość dziecka. Książka ma format A4, a jej szata graficzna jest bardzo atrakcyjna i od pierwszych chwil zachęca do korzystania z niej. Jak sam tytuł wskazuje, publikacja ta skupia się głównie na przykładach zajęć, które możemy odtworzyć z dziećmi, jednak znajdziemy tutaj też sporo wiedzy teoretycznej. We wstępie możemy zapoznać się z podstawowymi założeniami metody Montessori oraz przeczytać o czterech etapach rozwoju dziecka w wieku do lat 6. Dalej książka jest podzielona na rozdziały dotyczące życia praktycznego, materiałów sensorycznych, języka, matematyki, upływu czasu, świata natury oraz zajęć do realizacji na świeżym powietrzu. Każdy rozdział poprzedzony jest krótkim wyjaśnieniem, z którego dowiadujemy się, jak każdy z tych elementów, jest postrzegany w świecie Montessori. Wszystko napisane jest bardzo przystępnym językiem, który z łatwością zrozumiemy. Na samym końcu książki znajdziemy dodatkowo materiały do wycięcia potrzebne przy niektórych zajęciach.

Każda z proponowanych zabaw jest opisana na jedną lub dwie strony, na których znajdziemy listę potrzebnych materiałów, przebieg działań, wszelkiego rodzaju wskazówki oraz możliwe warianty danej zabawy. Wszystko to jest wzbogacone oczywiście pięknymi zdjęciami. Dodatkowo przy części zabaw znajdziemy także listę powiązanych aktywności, co uważam za bardzo praktyczne rozwiązanie, które pozwala zaplanować kilka zajęć pasujących do siebie tematycznie do wykonania za jednym podejściem.

Tym, co urzekło mnie w „Montessori. 80 zabaw z dziećmi”, jest przede wszystkim przejrzystość i świetny układ książki. Każda z zabaw jest opisana w tak prosty i zaciekawiający sposób, że sama nie mogłam się doczekać, kiedy będziemy mieli czas na wypróbowanie kolejnego z rozwijających zajęć. Zabawy zawarte w tej pozycji przeznaczone są dla dzieci w wieku od 0 do 6 lat, jednak niestety muszę przyznać, że znacznie więcej z nich nadaje się dla dzieci od przynajmniej 3-4 lat, więc nie mogliśmy jeszcze przetestować ich wszystkich z moim maluchem. Mimo tego z chęcią korzystaliśmy z pomysłów zawartych w książce i nie mogłam się nadziwić, ile zabaw, które tak naprawdę organizowali nam już nasi rodzice kilka dekad temu, zostało zapomnianych.

Być może Metoda Montessori nie jest dla każdego i ma tyle samo zwolenników, co przeciwników, jednak książka „Montessori. 80 zabaw z dziećmi” to prawdziwa kopalnia interesujących pomysłów, które nie tylko pozwolą nam dziecku uczyć się przez zabawę, ale także zapewnią nam wiele świetnie spędzonego czasu razem z naszymi pociechami.

Betariz M. Munoz, Nitdia Aznarez, „Montessori. 80 zabaw z dziećmi”, SamoSedno, Warszawa, 2021

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
body na roczek

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat