Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Rodzina » Rodzicielstwo

Młode Polki wolą spędzać Wielkanoc z rodziną

Artykuł

Rodzina, bliskość i odpoczynek od politycznych debat oraz optymizm, to najważniejsze składniki wyjątkowych świąt wielkanocnych zdaniem młodych Polek.

Mlode polki wielkanoc rodzina
Autor: Materiały prasowe

Tak przynajmniej odpowiedziały w ankiecie „Skomponuj wymarzone święta” przeprowadzonej przez Mixit.pl.

– Chcieliśmy sprawdzić jak silny jest trend na spędzanie świąt wielkanocnych poza domem, na wycieczkach zagranicznych lub odpoczynku w górach. Ku naszemu zaskoczeniu okazało się, że uczestniczki ankiety, głownie młode kobiety, najbardziej cenią tradycję – mówi Tomasz Kępa, z Mixit.pl. Marka specjalizująca się w musli do samodzielnego komponowania postanowiła przed świętami zapytać Polki o wymarzone święta Wielkiej Nocy.

Zdecydowana większość pytanych chciałaby spędzić te święta w domu (88,1 proc.). Za granicę zdecydowałaby się wyjechać tylko garstka (7,1 proc.), a jeszcze mniejsza ilość kobiet (4,8 proc.) chciałaby spędzić ten czas na plaży w ciepłych krajach.

Wśród najatrakcyjniejszych aktywności świątecznych, wsród odpowiedzi z możliwością wielokrotnego wyboru, na pierwszym miejscu znalazł się czas spędzony z rodziną (88,1 proc.). 23,8 proc. odpowiedzi dotyczy odpoczynku, a 14,3 proc. zwiedzania nowych miejsc. W ankiecie wzięły udział głównie młode, pracujące kobiety między 20-tym a 30-tym rokiem życia (42,9 proc.) oraz w przedziale wiekowym między 30 a 40 lat (26,2 proc). Pozostałe osoby zaznaczyły wiek poniżej 20 lat (19 proc.) i powyżej 40 lat (11,9 proc.)

Z czego wynika, że mimo długiej i mało słonecznej zimy oraz medialnej mody na spędzanie świąt wielkanocnych za granicą, młode Polki najchętniej spędziłyby je w domu z bliskimi? Jarema Piekutowski, socjolog i kierownik projektów badawczych, społecznych i kulturalnych mówi, że
często w mediach pojawiają się sensacyjne informacje dotyczące zmian w społeczeństwie, bo są one nośne. Na przykład powrót do religii czy właśnie to, że rodzinne spędzanie świąt nie jest już w Polsce takie popularne. Natomiast zmiany w społeczeństwie, tym bardziej te znaczące, to długi proces i nie dzieje się z dnia na dzień.

– Jesteśmy zapracowanym społeczeństwem. Ponieważ tak wiele czasu poświęcamy na pracę, to na co dzień niewiele zostaje go nam dla rodziny. Dlatego dni wolne nadal chętnie spędzamy w gronie najbliższych – mówi Jarema Piekutowski.

Dodaje, że choć czasem bardzo chcielibyśmy, żeby w społeczeństwie coś się zmieniało, to rzeczywistość niekoniecznie to odzwierciedla. Dla Polaków rodzina jest głównym punktem odniesienia, główną i bardzo silną wartością i to się nie zmienia od wielu lat.

– Od jakiegoś czasu coraz częściej mówi się, że ważna jest także przyjaźń, nie spodziewałbym się jednak jej silnego wpływu na sposób spędzania świąt – mówi socjolog.

Z ankiety Mixit.pl wynika także, że tradycja niezmiennie króluje również na polskich stołach. Wielkanocne śniadanie to jajka, pasztet, żurek, biała kiełbasa i babka. Za wyborem tych potraw opowiedziało się 71,4 proc. respondentek.

Okazuje się też, że nawet dla młodych Polek święta są okazją do przymknięcia oka na przestrzeganie diety. 21,4 proc. ankietowanych zadeklarowało, że na co dzień odżywia się zdrowo i święta będą okazją do tego, aby nie liczyć kalorii i jeść wszystko, na co przyjdzie im ochota. Zaledwie 7,2 proc. chciałoby wypróbować nowe dania lub po prostu zje na śniadanie musli. Tylko niektóre z pań zdecydowały się przygotować tradycyjne potrawy z wersji fit - ograniczając tłuszcze zwierzęce i cukier. Fit potrawy mają być aromatyczne i pyszne dzięki ziołom. Na stole wielkanocnym nie zabraknie oczywiście słodkości. Będzie keks z bakaliami, baranek drożdżowy z bakaliami i ciasto z makiem.

- Wiedząc o tym my też na Wielkanoc proponujemy mieszankę bogatą w bardziej kaloryczne składniki: suszone figi, morele i żurawinę, płatki migdałów oraz czekoladę - mówi Tomasz Kępa.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat