Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia

Metoda fetoskopowa operowania rozszczepu kręgosłupa u płodu

Artykuł

Dzięki Fundacji Polsat, 11 września, po raz pierwszy w Polsce przeprowadzono operację rozszczepu kręgosłupa płodu w łonie matki metodą fetoskopową.

Ciaza po35
Autor: pixabay.com

Fundacja Polsat sfinansowała szkolenie lekarzy oraz zakup sprzętu medycznego niezbędnego do wykonania tego typu zabiegu.

Operacja rozszczepu kręgosłupa* metodą fetoskopową była pierwszą taką w Polsce. Do tej pory usuwanie tej wady wykonywane było w naszym kraju w sposób o wiele bardziej inwazyjny. Fundacja Polsat od samego początku angażuje się w projekty, które są pionierskimi działaniami, dlatego objęła patronatem wprowadzenie do Polski tej nowoczesnej metody zabiegów wewnątrzmacicznych dotyczących rozszczepu kręgosłupa.

- Rozszczep kręgosłupa to bardzo poważna wada rozwojowa, ale dzięki postępowi medycyny prenatalnej jest ona rozpoznawalna najczęściej w życiu płodowym. Dotychczas operacje rozszczepu metodą fetoskopową nie były wykonywane w Polsce. Dzięki staraniom Fundacji Polsat, ten nowoczesny, mniej inwazyjny zabieg, został wykonany po raz pierwszy u nas w kraju – mówi Krystyna Aldridge-Holc, Prezes Fundacji Polsat.

Dzięki Fundacji Polsat I Klinika Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego pod przewodnictwem profesora Mirosława Wielgosia przy współpracy z profesorem Thomasem Kohlem ze Szpitala Uniwersyteckiego w Giessen, zainicjowała projekt polegający na wdrożeniu fetoskopowych operacji rozszczepu kręgosłupa w Polsce. W poniedziałek, polscy lekarze razem z profesorem Kohlem przeprowadzili pierwszy zabieg zakończony sukcesem.

- To jest coś niezwykłego. Coraz większa grupa dzieci może uzyskać pomoc jeszcze w łonie matki. Chcemy by metody stosowane na świecie, były dostępne również w Polsce. Zawsze wychodzimy z założenia, że skoro inni mogą to robić z sukcesem, my też musimy spróbować by możliwe było wykonywanie tego tutaj na miejscu bez konieczności karkołomnych wyjazdów, które dla kobiet w ciąży nie zawsze są korzystne – mówi prof. Mirosław Wielgoś z Uniwersyteckiego Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM.

Metoda fetoskopowa jest mniej inwazyjna od stosowanej obecnie w Polsce. Nie dochodzi w niej do rozcięcia powłok brzusznych i ściany macicy, co może być przyczyną wywołania skurczów porodowych, a w rezultacie przedwczesnego porodu.

*Rozszczep kręgosłupa powstaje we wczesnym etapie życia płodowego dziecka, w pierwszym trymestrze, a najczęściej już w trzecim tygodniu ciąży. Uszkodzenie jest wynikiem nieprawidłowego rozwoju układu nerwowego. Leczenie tego schorzenia płodu polega na zamknięciu przepukliny, aby nie narażać rdzenia kręgowego i nerwów na działanie środowiska zewnętrznego głownie płynów owodniowych. Zamknięcie przepukliny w życiu płodowym daje dzieciom szansę na całkowitą lub częściową sprawność ruchową jak również kontrolę nad wypróżnianiem. Po odpowiedniej rehabilitacji rozpoczętej od najwcześniejszych chwil życia, dzieci te mają spore szanse na normalne życie.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat