Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Rodzina » Podróże

Mały Guliwer w podróży

Artykuł

Rodzice, którzy chcieliby zrozumieć, jak czuje się ich maleństwo w podróży, powinni przypomnieć sobie „Podróże Guliwera” J. Swifta.

Maly guliwer podroz
Autor: Materiały prasowe

Tytułowy bohater po rozbiciu statku wylądował w Krainie Liliputów, gdzie był Człowiekiem Górą. Druga morska przygoda zawiodła go do Krainy Olbrzymów, w której odczuł przytłaczającą wielkość otoczenia. Guliwer przeżywał te doświadczenia jedno po drugim, a mimo to były dla niego trudne. Jak radzi sobie z tym małe dziecko, które jednocześnie czuje się za małe i za duże?

Maluszek w podróży czuje się jak olbrzym o ogromnych potrzebach, bo brakuje mu większej przestrzeni, możliwości ruchu, ciekawych wrażeń. Natomiast przy wykonywaniu codziennych czynności staje się prawdziwym „okruszkiem”, dla którego sztućce i naczynia są niewygodne, porcje jedzenia za duże, a te czynności trudne. To wszystko razem jest męczące i przykre, co widać w zachowaniu i nastroju dziecka. Danie mu większej przestrzeni jest niewykonalne, bo wielkości samochodu czy metrażu przedziału pociągu rodzic zmienić nie może. Natomiast dostosowanie przedmiotów do potrzeb, wielkości ciała i poziomu sprawności dziecka jest możliwe.

Kubek niekapek 3w1 (Y3532) albo Kubek niekapek ze słomką (Y3543) oraz Podróżne sztućce (Y3507) i Podróżny pojemniczek (Y6537) od Fisher-Price® są bardzo wygodne dla dziecka. Rodzic też odczuje ich funkcjonalność, doświadczając łatwości ich zapakowania, użycia, a potem umycia. Nowatorskie pomysły godzą potrzeby dziecka i wygodę rodzica, np. regulowane uchwyty pomagają maluchowi wygodnie trzymać kubek, a rodzicowi umieścić go w każdym schowku.

Dzieci pragną być niezależne, gdy tylko osiągają podstawowy poziom sprawności. Domagają się samodzielności - podczas posiłków, ubierania czy mycia. Żeby te czynności nie kończyły się katastrofą dla nich i bałaganem dla otoczenia, warto stworzyć im sprzyjające warunki. Dobrze jest dać dziecku wyprofilowane sztućce i możliwość odkrywania jedzenia po swojemu. Dzięki temu szybciej osiąga sprawność w tych czynnościach, czyli umiejętność zjedzenia, a nie zniszczenia jedzenia. Przy okazji rodzic zapobiega problemom z odżywianiem, bo zdecydowanie mniej jest niejadków wśród dzieci jedzących samodzielnie niż karmionych przez dorosłego.

Szczególnym wydarzeniem jest spożywanie posiłków przez maluszka w podróży. Dziecko nie umie jeszcze odraczać zaspokojenia swoich potrzeb, dlatego domaga się jedzenia i picia nawet w niesprzyjających warunkach, np. podczas spaceru i zwiedzania albo w czasie jazdy. Dla maluszka w podróży wszystko jest nowe i ekscytujące, tak samo jak dla Guliwera były obyczaje Liliputów i pomysłowość Olbrzymów. Dlatego dziecko na otoczenie reaguje żywiołowo i jest niecierpliwe podczas picia i jedzenia. Nawet gdy bardzo potrzebuje posiłku, to chce go mieć jak najszybciej za sobą i wrócić do „odkrywania świata”.

Dobry sprzęt to warunek konieczny sprawnego przeprowadzenia trudnej procedury karmienia w niesprzyjających okolicznościach, a rodzic dobrze przygotowany do tego wyzwania to wspaniały towarzysz. W tym punkcie podróże maluszka przewyższają przygody Guliwera, który zwiedzał świat samotnie i tęsknił za dobrym kompanem.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 5/5. Oceniono 1 raz.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat