Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Małe dziecko » Zdrowie

Małe oczka w tarapatach

Artykuł

Wady wzroku u dzieci to dzisiaj problem wielu rodziców. Maluchy z niewykrytymi odpowiednio wcześnie schorzeniami, mogą mieć nie tylko trudności z nauką, ale także z prawidłowym rozwojem psychomotorycznym.

Male oczka tarapaty
Autor: Materiały prasowe

Obecnie, dzięki sprawnemu rozwojowi medycyny, wady wzroku możemy wykrywać już u noworodków. Jak nie zlekceważyć pierwszych objawów oraz kiedy udać się do specjalisty?

Według danych opublikowanych w czasopiśmie „British Medical Journal” systematyczne badania okulistyczne niemowląt i małych dzieci umożliwiły zmniejszenie ryzyka niedowidzenia w późniejszym wieku. Stąd apel lekarzy, by o małe oczka zadbać jak najwcześniej.

Dziecięcy punkt widzenia

Mięśnie gałki ocznej maluszka są bardzo słabe, stąd zaraz po urodzeniu jego wzrok jest znacznie słabszy niż u osoby dorosłej. Noworodki nie potrafią skupić wzroku na przedmiocie, jednak z każdym dniem ich wzrok się poprawia. Sześciotygodniowy malec zaczyna dostrzegać przedmioty ustawione na wprost jego wzroku, a odbierany przez niego obraz jest dwuwymiarowy. Po dwóch miesiącach od narodzin dziecko zaczyna widzieć lepiej i głębiej, wodzi wzrokiem za przedmiotami czy powoli nawiązuje kontakt wzrokowy.

Gdy maluch skończy sześć miesięcy, powinniśmy dokładnie przyjrzeć się jego zachowaniom. Jeżeli zauważymy, że w momencie skupiania wzroku na konkretnym elemencie, jedno oko dziecka zaczyna „uciekać”, jeżeli maluszek nie zwraca uwagi na otaczającą go rzeczywistość, nie dostrzega pokazywanych mu przedmiotów, osób czy zwierząt, powinniśmy zgłosić się do specjalisty. Niedostrzeganie przez dziecko przeróżnych obiektów lub osób, to nie jedyna oznaka, że ze wzrokiem malucha może dziać się coś niedobrego. Bardzo często kłopoty z widzeniem objawiają się tarciem i mrużeniem oczu, a także wysuwaniem głowy w przód lub tył oraz przybliżaniem bądź oddalaniem przedmiotów, po to by widzieć je wyraźniej.

Maluch pod kontrolą

Warto pamiętać, że o wzrok maluszka możemy zadbać jeszcze w łonie mamy. Kobiety w ciąży powinny zwrócić szczególną uwagę, aby w ich jadłospisie nie zabrakło produktów bogatych w żelazo, jod, witaminę D, kwas foliowy, a przede wszystkim w kwas DHA, który stanowi dużą część wszystkich kwasów omega-3 budujących siatkówkę oka. Wśród dzieci najczęściej diagnozowanymi wadami wzroku są krótkowzroczność, astygmatyzm i nadwzroczność. Bardzo często wykrywane wady mają charakter wrodzony, dlatego tak istotne jest ich wczesne wykrycie i dostosowanie odpowiedniego leczenia, by znacznie zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia w przyszłości.

Dzięki nowoczesnym metodom diagnostyki, możemy dziś dokonać pomiaru wady wzroku u dzieci już od 3 miesiąca życia. Badanie wykonuje się za pomocą autorefraktometru, czyli komputerowego, przenośnego urządzenia, w którym maluszek może dostrzec kolorowy obraz, mający na celu przyciągnąć jego uwagę. W momencie, gdy dziecko skupia wzrok na wyświetlanym rysunku, możemy utrwalić obraz oka i wyświetlić go na ekranie monitora, razem ze wszystkimi niezbędnymi parametrami. Tego rodzaju badanie jest całkowicie nieinwazyjne, czas pomiaru trwa mniej niż sekundę, a zaawansowany system kontroli dokładności i stabilności pomiaru umożliwia postawienie precyzyjnej diagnozy.

Obecnie najlepszą metodą leczenia są okulary korekcyjne, które mogą nosić już czteromiesięczne niemowlaki. Są to specjalnie dopasowane soczewki, zwykle w owalnych oprawkach i przeróżnych kolorach. Aby ułatwić ich noszenie, okulary te wyposażone są w specjalną gumkę, która założona przez głowę – na zasadzie opaski – sprawnie utrzymuje je na małych oczkach. W poważniejszych przypadkach konieczne może być leczenie operacyjne wzroku, jednak o tym powinien zadecydować specjalista.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 5/5. Oceniono 1 raz.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat