Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Rodzina » Literatura

Literatura dla dzieci z węgierską iskrą!

Artykuł

Wszyscy doskonale pamiętamy bajki z dzieciństwa, a węgierskie i polskie dzieci miały to szczęście, że wychowywały się jeszcze do niedawna na tych samych bohaterach.

Literatura wegry
Autor: Materiały prasowe

Warto przywrócić tę piękną i mądrą tradycję. Rok Kultury Węgierskiej to idealny moment, aby przybliżyć najmłodszym węgierską kulturę. Pomogą w tym najnowsze propozycje książkowe, idealne na wakacyjną lekturę.

Wspomnień czar

W czasach PRL-u węgiersko – polskie stosunki w dużym stopniu opierały się na wymianie dóbr. Prawie każdy z Polaków znał osobę, która jeździła na Węgry. Co stało się węgierskimi symbolami z tamtych lat? Po pierwsze Balaton! To jezioro w czasach PRL-u było niezwykle popularnym miejscem wypoczynkowym dla polskich turystów. Mimo niewielkiej głębokości, często nazywane "węgierskim morzem", dla wielu osób było wymarzonym miejscem na wakacje. Początek lat 80-tych to także fascynacja kostką Rubika – wymyśloną przez węgierskiego wynalazcę Ernő Rubika. Pasjonujący sześcian układany godzinami zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. A kto pamięta charakterystyczne pomarańczowe opakowanie z palmą? To przecież węgierska czekolada „Africana”. Przywożona z zagranicy, stała się jednym z najpopularniejszych słodyczy w Polsce. Gdy na półkach sklepowych był głównie ocet, słodka tabliczka była ogromnym rarytasem dla najmłodszych.

Wychowani na tych samych bajkach

Sentymentalne wspomnienia z dzieciństwa to także wspólne bajki. Węgierskie dzieci pokochały „Lolka és Bolka”, czyli polskiego „Bolka i Lolka”. Najmłodsi z zapartym tchem czekali na kolejne odcinki ich przygód. Natomiast niezwykle popularna pod koniec lat 70-tych w Polsce bajka "Latający zajączek" to produkcja węgierska. Serial pokazywał przygody zielonego zajączka, który za pomocą swoich długich uszu potrafił latać, pomagał dzieciom i rozwiązywał problemy. W kanonie bajek z dzieciństwa, zarówno węgierskim, jak i polskim, ważne miejsce zajmuje „Miś uszatek”. Sympatyczny misio z klapniętym uchem, czyli, „Füles Mackó” był także bardzo popularny na Węgrzech.

Literatura dla najmłodszych

Czasy PRL-u minęły, ale warto wybrać się wraz z pociechami w sentymentalną podróż do krainy węgiersko – polskiego dzieciństwa. Pokazać im bajki, na których się wychowaliśmy, a także odkryć najnowszą literaturę węgierską dla najmłodszych, czyli baśniowy świat zapisany na kartach papieru. W ramach trwających właśnie obchodów Roku Kultury Węgierskiej, na polskim rynku pojawiły się trzy interesujące pozycje książkowe węgierskich autorów. To świetna lektura dla najmłodszych, z historią w tle. Pierwsza z propozycji to „Cudowny jeleń. Baśnie węgierskie” pod redakcją Márty Gedeon. Baśnie te wyrastają zarówno z kultury, jak i historii węgierskiej. To opowieści o słynnych władcach, np. królu Macieju Korwinie, mądrych zwierzętach, dzielnych młodzieńcach, sprytnych chłopach, pasterzach, smokach, wróżkach i królewnach, znanych z ludowych przekazów. Są uniwersalne, a jednocześnie pełne barwnych szczegółów i lokalnego kolorytu. Kolejną ciekawą książką jest „Bartók i drewniany książę” autorstwa Margit Garajszki, w której głównym bohaterem jest znany i ceniony na całym świecie węgierski kompozytor i pianista. Książka przeniesie czytelnika w świat dzieciństwa tego wybitnego twórcy, w którym czeka wiele niespodzianek. Ostatnią pozycją jest „Korona i miecz” Dénesa Lengyela, zbiór opowiadań przedstawiających historię Węgier od czasów najdawniejszych. W książce znajdziemy pasjonujące historie o bohaterach narodowych, dzielnych królach, ale też o nieudolnych władcach, podstępach i intrygach dworskich. Wszystkie proponowane książki są idealnym pomysłem na wakacyjną lekturę dla naszych pociech. Warto pielęgnować w dzieciach chęć poznawania otaczającego świata, a książki węgierskich autorów z pewnością w tym pomogą. To także świetny sposób na podtrzymanie pięknej polsko – węgierskiej tradycji. Nowe pozycje książkowe z pewnością zaciekawią najmłodszych.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 5/5. Oceniono 1 raz.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat