Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia

Lepszy start dla Twojego dziecka

Artykuł

Jak przyznaje 53% kobiet, lekarz nie omawiał z nimi problemu spożywania alkoholu w ciąży, a 1% otrzymało nawet zalecenia picia jego niewielkich ilości w tym okresie*.

Lepszy start dla dziecka
Autor: Materiały prasowe

Chcąc zmienić te statystyki i przypomnieć lekarzom o konieczności edukacji pacjentek, w ramach tegorocznej edycji kampanii „Lepszy start dla Twojego dziecka”, zaplanowano działania adresowane dla środowiska medycznego.

Inauguracja kampanii została połączona z wystąpieniem prof. dr. hab. n. med. Mirosława Wielgosia, rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, podczas kongresu Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. Jej celem jest uświadomienie kobietom, że w czasie ciąży należy całkowicie zrezygnować ze spożywania alkoholu, gdyż każda, nawet najmniejsza jego ilość, może mieć szkodliwy wpływ na rozwój dziecka. Tymczasem, jak pokazują badania, 6% kobiet przyznaje się do sięgania po alkohol w tym czasie, a 15% uważa, że jego spożywanie nie wpływa na zdrowie dziecka*.

Zgodnie ze stanowiskiem Grupy Ekspertów Ginekologów** z którego wynika między innymi, że to zadaniem personelu medycznego jest informowanie przyszłych mam o szkodliwym wpływie etanolu na ciążę i zalecanie całkowitej jego eliminacji z diety, obecna edycja kampanii koncentruje się głównie na aktywnościach skierowanych do lekarzy ginekologów, pielęgniarek i położnych oraz studentów medycyny, którzy w przyszłości będą opiekować się pacjentkami w ciąży.

Działania edukacyjne skierowane do środowiska medycznego będą prowadzone w trakcie najważniejszych konferencji medycznych w Polsce, skierowanych do ginekologów i położników oraz na portalach medycznych. Aktywności adresowane do studentów i młodych lekarzy zostaną zorganizowane we współpracy z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Studentów Medycyny IFMSA-Poland oraz Stowarzyszeniem Entog Polska zrzeszającym młodych specjalistów z dziedziny położnictwa i ginekologii. Na największych polskich uczelniach medycznych, zostaną przeprowadzone warsztaty poświęcone zagadnieniom komunikacyjnym w relacji: lekarz – pacjent. Lekarze, studenci medycyny zdobędą wiedzę i poznają sposoby prowadzenia rozmów na trudne tematy, na przykładzie kwestii spożywania alkoholu w ciąży. Warsztaty poprowadzi psycholog, psychoterapeuta – Michał Zawadzki, Uniwersytet Humanistyczno-Społeczny SWPS.

- Kontakt z pacjentem może być wyzwaniem i przysparzać wielu trudności komunikacyjnych, zwłaszcza, gdy dotyczy "delikatnych" tematów – odnoszących się do osobistych wartości i wyborów. Niewątpliwie jednym z takich zagadnień jest zwrócenie uwagi pacjentki na kwestie dotyczące spożywania alkoholu w czasie ciąży – mówi Michał Zawadzki. To istotne, by uświadamiać przyszłych lekarzy, że to ich zadaniem jest angażowanie pacjentki i wzmacnianie postawy abstynencji od alkoholu w czasie ciąży. Podczas warsztatów będziemy dyskutować, jak to zrobić, jakich narzędzi użyć, by rozmowa była efektywna i łatwiejsza dla obu stron.
Dla kobiet planujących oraz będących w ciąży przygotowano serwis edukacyjny www.lepszystart.com.pl oraz profil na FB „Zdrowa ciąża”, na których można znaleźć informacje, porady i artykuły dotyczące ciąży i macierzyństwa.

Honorowym patronatem kampanię objęły najważniejsze uczelnie medyczne w kraju oraz organizacje skupiające lekarzy ginekologów i położników: Warszawski Uniwersytet Medyczny, Śląski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników, Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Perinatologii, Stowarzyszenie Entog Polska, Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland oraz Polskie Towarzystwo Pielęgniarstwa Ratunkowego, Motocyklowe Ratownictwo Medyczne Rescue Riders, Domowe Laboratorium, wydawnictwo Medycyna Praktyczna.

* Zachowania zdrowotne kobiet w ciąży, raport GIS, Warszawa 2017
** Stanowisko Grupy Ekspertów Ginekologów (w składzie: prof. dr hab. Romuald Dębski, prof. dr hab. Tomasz Paszkowski, prof. dr hab. Mirosław Wielgoś, prof. dr hab. Violetta Skrzypulec-Plinta, dr n. med. Jacek Tomaszewski) na temat wpływu alkoholu na ciążę: stan wiedzy na 2014 r.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat