Kryzys w małżeństwie może dotknąć tak naprawdę każdego. Powodem takiej sytuacji wcale nie musi być zdrada czy oszustwo. W artykule podpowiadamy, jak rozpoznasz kryzys w małżeństwie i w jaki sposób możecie sobie z nim poradzić.
Najczęstsze przyczyny kryzysu w małżeństwie
Przyczyn kryzysu w małżeństwie może być wiele. Istnieją jednak sytuacje, które mogą sprzyjać pojawieniu się tego problemu. Pierwszą taką sytuacją jest urodzenie dziecka. Kryzys w tym przypadku może wynikać przede wszystkim z dużego zmęczenia. Dziecko wymaga ciągłej opieki, co może przerodzić się w stres i brak snu u rodziców. Wychowywanie dziecka wiąże się również z mniejszą ilością czasu wolnego, przez co małżeństwo może oddalić się od siebie.
Kolejną, częstą przyczyną kryzysu są problemy finansowe. Kiedy pojawiają się długi i nie starcza pieniędzy na podstawowe potrzeby, małżeństwo traci poczucie bezpieczeństwa. Wiąże się to również ze zwiększonym stresem i tym samym złością, która może przeradzać się w kłótnie. Długi mogą iść w parze także z uzależnieniem, np. od alkoholu lub innych używek.
Zdrada również może być przyczyną kryzysu w związku. Jeśli obydwie strony stwierdzą, że pomimo tej sytuacji nadal chcą kontynuować związek, początkowy etap może być naprawdę trudny. Wówczas dobrym rozwiązaniem okazuje się terapia dla par, pozwalająca obydwóm stronom zrozumieć siebie nawzajem.
Po czym poznać kryzys małżeński?
Kryzys małżeński może mieć różne objawy. Oto sygnały, które mogą o nim świadczyć – nie powinieneś ich ignorować:
-
częste kłótnie – w kryzysie nawet najmniejszy powód może doprowadzić do kłótni, zwłaszcza jeśli małżeństwo jest sfrustrowane,
-
brak zaufania – zaufanie jest istotnym elementem udanego małżeństwa, jego brak często wiąże się kryzysem małżeńskim, brak zaufania może być spowodowany np. kłamstwem, a także zdradą,
-
brak czułości – podczas kryzysu małżeństwa zazwyczaj nie okazują sobie czułości lub robią to o wiele rzadziej, niż przed pojawieniem się kryzysu, brakuje zbliżenia, a często również i seksu, co dodatkowo potęguje problem,
-
brak rozmów lub rozmowy ograniczające się do spraw bieżących – podczas kryzysu małżeństwa nie rozmawiają ze sobą, a jeśli już to robią, to rozmowy dotyczą dzieci, rodziny, pracy czy obowiązków domowych, przez co małżeństwo bardziej przypomina współlokatorów niż związek,
-
samodzielne spędzanie czasu – podczas kryzysu para nie spędza ze sobą czasu, najczęściej obydwie strony planują aktywności ze znajomymi lub samotnie,
-
ciche dni – to okresy, w których małżeństwo nie rozmawia ze sobą, a partnerzy unikają siebie nawzajem, co również utrudnia wyjście z kryzysu i rozwiązanie problemu.
Jak przetrwać kryzys małżeński?
Jeśli zależy Ci na tym, by przetrwać kryzys małżeński i rozwiązać problem w Twoim związku, najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji będzie psychoterapia par i małżeństw. Regularne spotkania z terapeutą pozwolą zrozumieć genezę Waszego problemu. Pozwolą określić, dlaczego oddaliliście się od siebie.
Dzięki psychoterapii zacznie pracę nad związkiem i podejmiecie się działań mających na celu poprawę sytuacji, przywrócenie zaufania i czułości. Podczas sesji terapeutycznej specjalista zapyta o wiele istotnych kwestii, takich jak:
-
źródło problemów małżeńskich,
-
powód podjęcia terapii i oczekiwania kierowane w stronę terapii,
-
najważniejsze, najbardziej uciążliwe problemy w związku,
-
sposób, w jaki problemy w małżeństwie rzutują na codzienne życie,
-
emocje zarówno jednej, jak i drugiej strony.
Na terapię małżeńską warto wybrać się tak naprawdę zawsze, gdy zauważamy długotrwałe problemy w związku. W wielu przypadkach samodzielne rozwiązanie kryzysu jest trudne, zwłaszcza gdy zawodzi komunikacja. Wówczas próby rozmów i dojścia do porozumienia mogą przynieść zupełnie odmienny efekt od pożądanego.
Warto jednak pamiętać, że terapia małżeńska jest dobrym rozwiązaniem wyłącznie w sytuacji, w której obydwie strony chcą się jej podjąć. Chęć do naprawienia związku jest pierwszym krokiem w tym kierunku, jaki należy wykonać.