Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia

Korzystanie z sauny w ciąży

Artykuł

Według wielu osób korzystanie z sauny powinno być zabronione. Ale czy na pewno?

Sauna ciaza
Autor: pixabay.com

Korzystanie z sauny jest nie tylko fantastycznym sposobem na relaks i odprężenie, ale przede wszystkim doskonałym sposobem na oczyszczenie organizmu z toksyn, poprawę ukrwienia i odporności. Wiele kobiet (do których zaliczam się też ja) – szczególnie saunomaniaczek – po zajściu w ciążę rezygnuje z tego typu aktywności. Jak się okazuje, nie zawsze jest to konieczne.

Przegrzewanie organizmu w czasie ciąży może okazać się niebezpieczne dla nienarodzonego dziecka. Organizm kobiety w czasie ciąży i tak ma podwyższoną temperaturę (około 37 stopni), więc dodatkowy wzrost temperatury może wywołać niedotlenienie płodu. Jest to spowodowane tym, że ciepło rozszerza naczynia krwionośne w skórze, zwężając te wewnątrz ciała, co może ograniczyć dopływ substancji odżywczych i tlenu do macicy i łożyska. Dlatego też m.in. ciężarnym zabrania się brania długich i gorących kąpieli czy korzystania z jackuzzi.

Jeżeli kobieta przed zajściem w ciążę regularnie korzystała z sauny, nie ma przeciwskazań do tego, aby musiała z niej rezygnować, ponieważ organizm takiej osoby poradzi sobie z niedotlenieniem – wyprodukuje po prostu więcej czerwonych krwinek. Korzystając z sauny w czasie ciąży należy jednak pamiętać o kilku zasadach:

  • Lepiej siadać na niższych ławeczkach, gdzie panuje niższa temperatura;
  • Warto nieco skrócić seans (dwa razy do 10 minut);
  • Lepiej wybierać sauny suche aniżeli mokre (w mokrych ciało szybciej się nagrzewa);
  • Po wyjściu z sauny natychmiast uzupełnić płyny i elektrolity

Warto pamiętać o tym, że w razie wątpliwości czy jakichkolwiek obaw o życie i zdrowie swojego dziecka, najlepiej zasięgnąć porady lekarza.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 5/5. Oceniono 1 raz.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat