Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia

KOCHASZ? OdWAŻ się na zmiany!

Artykuł

We wrześniu ruszyła kampania społeczno-edukacyjna „KOCHASZ? OdWAŻ się na zmiany”, której organizatorami są Polskie Centra Dietetyczne.

Kochasz odwaz sie
Autor: Materiały prasowe

Akcja ma na celu zwrócenie uwagi na rosnący problem otyłości wśród dzieci. Naukowcy alarmują bowiem, iż obecnie na całym świecie otyłych jest już ponad 124 miliony dzieci i młodzieży.

- Jako specjaliści do spraw żywienia w swoich gabinetach coraz częściej stykamy się z problemem otyłości wśród dzieci, niestety też coraz młodszych - mówi Joanna Sobczak, dietetyk kliniczny Projekt Zdrowie. - Wiemy jak trudna i pracochłonna jest praca nad zmianą nawyków żywieniowych nie tylko dzieci, ale całej rodziny. Wierzymy jednak, że odpowiednia edukacja i motywacja stają się motorem napędowym do pozytywnych zmian - dodaje.

W badaniu przeprowadzonym przez Instytut Żywności i Żywienia w 2010 roku problem otyłości dotyczył ok. 10 % dzieci w wieku 9 lat. Nadwagę miało średnio niemal co piąte dziecko. Wynik raportu WHO z 2018 dotyczący populacji polskiej pokazuje, że na przestrzeni trzech lat (2015-2017) otyłość rozpoznano aż u 24% dzieci w grupie od 6 do 9 lat! Sytuacja jest alarmująca i poważna.

Żeby móc zapobiec niebezpiecznym i negatywnym skutkom otyłości musimy poznać jej przyczyny, dlatego też w ramach akcji każdy rodzic wraz ze swoją pociechą w okresie od września do końca listopada będzie miał możliwość odbyć bezpłatną konsultację z dietetykiem w jednym z 40 gabinetów Projekt Zdrowie na terenie całej Polski. Podczas spotkania specjalista oceni stan odżywienia, określając BMI dziecka, dokona analizy składu ciała, pomoże określić skalę problemu i zaproponować najlepsze rozwiązanie.

Psychodietetyk Agata Anuszewska podkreśla, że dzieci są niesamowicie wdzięczną grupą do współpracy i że podczas prowadzonej dietoterapii z każdym tak naprawdę pracuje się inaczej. - To my dorośli niestety często zabijamy ich kreatywność. Dzieci są pełne pomysłów, same podsuwają mnóstwo rozwiązań. Wystarczy tylko wsłuchać się w ich potrzeby. To co motywuje dzieci do zmian nawyków żywieniowych często jest bardzo zaskakujące, ale niezwykle ważne jest, aby to w dziecku pielęgnować. Często słyszę, że chcą być zdrowsze, sprawniejsze, że chcą zostać w przyszłości strażakiem, policjantem i wiedzą, że w tym celu powinny schudnąć. Ważne, aby w trakcie pracy z małym pacjentem wyznaczać mu realne małe cele, doceniać za to, nagradzać, ale nie jedzeniem - tłumaczy.

W ramach akcji oprócz darmowych konsultacji zaplanowano także m.in cykl spotkań, warsztatów i wykładów edukacyjnych, zorganizowanych w szkołach i miejskich ośrodkach kultury i nauki zrzeszających młodych mieszkańców i ich opiekunów. Dietetycy Projekt Zdrowie przygotowali również raport dotyczący problemu nadwagi i otyłości dzieci w Polsce oraz e-booka ze zdrowymi przepisami dla dzieci.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 4.9/5. Oceniono 2 razy.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat