Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Niemowlę » Zabawki

Klocki – zabawka, która wspomaga rozwój

Artykuł

Dobrze dobrana zabawka to nie tylko taka, która sprawi dziecku radość, ale także taka, która uczy. Wiele osób za produkt łączący w sobie wszystkie te elementy uważa klocki.

Klocki zabawka rozwoj
Autor: Materiały prasowe

Sprawdzamy, czy faktycznie może nazwać je „zabawką idealną”.

Zabawa jest istotnym elementem w życiu dziecka, dlatego nie może być traktowana jedynie jako wypełniacz czasu. Poprzez zabawę dziecko rozwija się intelektualnie, manualnie, ruchowo i estetycznie, jak również uczy się funkcjonowania w społeczeństwie i relacji z innymi. Podpowiadamy, jakie korzyści niesie za sobą zabawa klockami.

Klocki rozwijają zdolności manualne dziecka

Zdolności manualne pozwalają dziecku na wykonywanie wielu czynności, do których można zaliczyć: rysowanie, malowanie, pisanie, sznurowanie butów czy zapinanie guzików. Do tych czynności dziecko potrzebuje sprawnych rąk, a zwłaszcza sprawnych palców. Właśnie dlatego ważne jest, aby kształcić i rozwijać motorykę dziecka już od najmłodszych lat. Zabawa klockami wspomaga zręczność dziecka na każdym etapie rozwoju. – Najmłodsze dzieci przede wszystkim będą chwytać klocki i rzucać nimi na przykład o podłogę. W ten sposób uczą się świadomego panowania nad palcami dłońmi oraz rozwijać koordynację oko-ręka. Na kolejnych etapach dziecko będzie tworzyć z klocków coraz bardziej skomplikowane budowle – wyjaśnia Michał Świeca, ekspert polskiej marki klocków – Blocki.

Klocki – zabawka uniwersalna

Zabawa klockami wspomaga nie tylko zdolności manualne dziecka. Dzięki konstruowaniu różnorodnych budowli dzieci rozwijają swoją kreatywność, wyobraźnię, a także umiejętności społeczne, fizyczne i psychiczne. Podczas zabawy klockami dzieci podejmują swoje pierwsze decyzje. Tylko od nich zależy co ułożą i jak dokładnie to będzie wyglądać. Dodatkowo wspólna zabawa z rodzicami czy rówieśnikami uczy dziecko dzielenia się, nawiązywania nowych kontaktów oraz wyrażania swojego zdania. To jednak nie wszystko. Klocki idealnie sprawdzą się również jako pomoc dydaktyczna podczas nauki rozpoznawania kształtów, kolorów, liczenia czy rozróżniania rozmiarów. W ten sposób stymulujemy rozwój logicznego myślenia naszej pociechy.

Klocki sprawdzą się podczas treningu koncentracji

Kolejną zaletą klocków jest to, że przy ich pomocy możemy przeprowadzić trening koncentracji w łatwy i przyjemny dla dziecka sposób. Zdolność koncentracji uwagi jest niezbędna właściwie przy każdej wykonywanej przez nas na co dzień czynności. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby trenować ją już od najmłodszych lat. – Trening koncentracji za pomocą klocków możemy przeprowadzać już od najmłodszych lat. Dla przykładu już od ósmego miesiąca życia możemy z dzieckiem zagrać w grę, podczas której będziemy zasłaniać jeden z dwóch klocków, a później będziemy czekać, aż nasza pociecha go odnajdzie. Im dziecko starsze tym więcej klocków możemy przygotować do zabawy. W ten sposób dziecko ćwiczy pamięć roboczą, która jest podstawą uwagi. Ze starszymi dziećmi warto bawić się w układnie klocków w powtarzającej się sekwencji. W ten sposób będziemy stymulować rozwój spostrzegawczości, pamięci mechanicznej oraz umiejętności planowania – dodaje Michał Świeca, ekspert marki Blocki.

Nikt chyba nie wyobraża sobie dzieciństwa bez zabawy klockami. Doskonale stymuluje to rozwój dziecka, jest to także świetna okazja do wspólnej zabawy z rodzicami, rodzeństwem lub znajomymi, przez co dziecko nabywa nowych doświadczeń i poznaje nowe obszary życia.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat