Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia

Kiedy zaplanować kolejną ciążę?

Artykuł

Kiedy zaplanować kolejną ciążę? - to pytanie, które potrafi spędzić kobietom sen z powiek. Jednak czy naprawdę istnieje ten odpowiedni moment?

Kiedy zaplanowac kolejna ciaza
Autor: pixabay.com

Decyzja o kolejnym dziecku nie jest łatwą sprawą. Posiadanie dzieci w zbliżonym do siebie wieku niesie ze sobą wiele plusów, ale zarazem rodzi mnóstwo wątpliwości. Kiedy więc najlepiej zacząć myśleć o następnym potomku? Odpowiedź w skrócie brzmi – gdy będziecie na to gotowi. Jednak co to tak naprawdę znaczy? I czy w ogóle da się być gotowym na dziecko?

Z medycznego punktu widzenia lekarze zalecają, by z planowaniem kolejnego dziecka zaczekać przynajmniej do 18 miesiąca życia najmłodszego. Taki czas pozwoli organizmowi matki na pełną regenerację i zmniejszy ryzyko powikłań. Wiele kobiet, zwłaszcza tych, które starały się o dziecko dość długo bądź późno założyły rodzinę, chce zacząć starania o kolejne jak najszybciej. Ma to oczywiście swoje plusy – decydując się na dzieci rok po roku temat ząbkowania, pieluch i innych uroków opieki nad niemowlakiem nie jest jeszcze ci obcy i będzie ci znacznie łatwiej wrócić do tych zajęć. Dzieci w podobnym wieku powinny również łatwiej się dogadywać i wspólnie bawić. Kolejnym plusem są kwestie finansowe – zdecydowaną większość wyprawki można wykorzystać ponownie. Są jednak również minusy takiego rozwiązania – w domu będzie dłużej panował chaos, mama może być podwójnie zmęczona, a także nie będzie to najłatwiejszy czas dla was jako małżeństwa.

Popularną różnicą wieku wśród rodzeństwa stanowią również 2-4 lata. Taka różnica wieku zdecydowanie pomaga młodszemu potomkowi rozwijać się znacznie szybciej, ponieważ będzie on chciał nadążyć za starszym rodzeństwem, co będzie ogromną motywacją chociażby w nauce mówienia czy chodzenia. Taka przerwa pozwoli również mamie na powrót na jakiś czas do pracy, by nie czuć się całkiem wykluczoną ze swojego życia. Minusem tutaj jednak jest to, że starsze dziecko mogło się już przyzwyczaić do tego, że ma pełną uwagę rodziców, co przy noworodku znacznie się zmieni i nie każde dziecko dobrze to zniesie.

Może warto zatem decydować się na rodzeństwo, które będzie różniło od siebie pięć lub nawet więcej lat? Oczywiście i ta sytuacja ma swoje plusy – wówczas każde z dzieci otrzyma porcję uwagi rodziców, a opiekunom pozwala to również zobaczyć swoje dzieci jako indywidualne jednostki. Dzięki większej różnicy wieku między rodzeństwem mamy więcej możliwości by cieszyć się czasem spędzonym z naszym potomstwem, jego rozwojem i osiągnięciami, a starsze dziecko może nam znacznie pomóc przy mniejszym dziecku lub w domowych obowiązkach. Wyzwaniem może być jednak dla rodziców to by jednocześnie nadążyć za światem dziecka w wieku szkolnym, jak i niemowlaka.

Tak naprawę nie ma więc jednoznacznej odpowiedzi kiedy zdecydować się na kolejne dziecko, a każda z różnic wiekowych będzie miała swoje lepsze i słabsze strony. Nam, przyszłym mamom pozostaje jedno rozwiązanie – słuchać siebie. Najlepszy czas na kolejne dziecko jest wtedy, kiedy nasze ciało i umysł podpowiadają nam, że to odpowiedni moment.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat