Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Niemowlę » Karmienie

Kiedy jest czas na rozszerzanie diety maluszka?

Artykuł

Dopóki maluszek nie skończy roku, podstawą jego żywienia powinno być mleko. Stopniowe wprowadzanie nowych pokarmów można rozpocząć jednak już w 5 miesiącu życia.

Kiedy czas rozszerzenie diety
Autor: Materiały prasowe

O tym, na czym polega rozszerzanie diety małego dziecka i jak zrobić to w optymalny sposób, mówi Karolina Pityńska-Maga, ekspertka marki Mama i ja – wody źródlanej dedykowanej małym dzieciom i kobietom karmiącym.

Rozszerzanie diety małego dziecka jest naturalnym procesem, polegającym na stopniowym urozmaicaniu codziennego jadłospisu. Dzięki temu otrzymuje ono wartościowe składniki odżywcze i przyswaja nowe wzorce żywienia. Spożywanie zróżnicowanych pokarmów sprzyja też doskonaleniu zdolności sensomotorycznych.

Jaki jest dobry czas na rozszerzanie diety?

Gotowość maluszka do rozszerzania diety następuje zazwyczaj między 17 a 26 tygodniem życia. Jednak, jeśli jest to możliwe, przez pierwsze pół roku życia warto karmić niemowlę wyłącznie piersią.

To, że dziecko jest gotowe do spożywania pokarmów uzupełniających przed ukończeniem 6 miesiąca życia, nie oznacza wcale, że jego dieta koniecznie musi być rozszerzana, wyjaśnia ekspertka. I dodaje: Jeśli mama w okresie ciąży miała prawidłowy poziom żelaza, a niemowlę urodziło się o czasie, z właściwą masą urodzeniową i było karmione wyłącznie piersią, to w jego organizmie powinny znajdować się zapasy żelaza pokrywające zapotrzebowanie przez 6 pierwszych miesięcy życia.

Rozszerzanie diety maluszka karmionego piersią

U dziecka karmionego piersią ważny jest indywidualny rytm, zgodny z jego potrzebami. Dlatego rozszerzanie diety zazwyczaj odbywa się poprzez okazjonalne wprowadzanie pokarmów uzupełniających, co wzbudza zaciekawienie maluszka.

Rozszerzanie diety nie jest równoznaczne z rezygnacją z mleka mamy. Karmienie piersią warto kontynuować tak długo, jak długo potrzebuje tego dziecko.

Szczególnie ważne jest karmienie piersią wieczorem i w nocy, ponieważ wtedy mleko mamy ma największą zawartość żelaza. Pamiętajmy też, że mleko mamy w dużej części składa się z wody, dlatego bardzo ważne jest nawadnianie organizmu. Karmiąca mama powinna regularnie sięgać po niegazowaną wodę źródlaną z pewnego źródła, jak na przykład woda Mama i ja, podkreśla Karolina Pityńska-Maga.

Mleko modyfikowane, a rozszerzanie diety

Przy rozszerzaniu diety u niemowlęcia karmionego mlekiem modyfikowanym warto co miesiąc jeden posiłek mleczny stopniowo zastępować pokarmami uzupełniającymi. W ten sposób, pod koniec pierwszego roku życia, niemowlę będzie spożywać w ciągu dnia 4 lub 5 posiłków oraz 1 lub 2 zdrowe przekąski.

Proces rozszerzania diety powinien przebiegać w sposób komfortowy dla mamy i maluszka. Dlatego optymalnym rozwiązaniem jest karmienie mlekiem niemowlęcia wtedy, gdy tego potrzebuje, a podawanie posiłków stałych wtedy, gdy spożywa je cała rodzina.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat