Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia

Katowice: Rusza kampania dla pacjentów onkologicznych planujących potomstwo

Artykuł

Już od 9 maja w katowickiej Klinice Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum rusza kampania informacyjna „Zabezpiecz swoją płodność” kierowana do pacjentów z problemami onkologicznymi.

Onkologia
Autor: Klinika Gyncentrum

W ramach akcji osoby, które walczą z rakiem i marzą o własnych dzieciach, mogą zapisać się na bezpłatne konsultacje ze specjalistą.

Chorujesz na raka, a chcesz mieć dzieci? Nic straconego

Choroba nowotworowa może dotknąć każdego z nas, niezależnie od wieku i płci. Diagnoza nie jest jednak wyrokiem, nie pozbawia nas także tego, co dla większości z nas niezwykle cenne – możliwości posiadania potomstwa. Aktualnie dzięki nowoczesnym technologiom w medycynie pacjenci dotknięci chorobą nowotworową nie tracą szansy na rodzicielstwo. Taką właśnie ideę chce przekazać kampania organizowana przez klinikę Gyncentrum w Katowicach, w której od poniedziałku prowadzone są konsultacje pod kątem zabezpieczenia swojej płodności przed terapią onkologiczną.

- W społeczeństwie wiedza na temat negatywnych skutków, jakie może mieć dla płodności chemioterapia i radioterapia, jest wciąż zbyt niska. W grupie kobiet poprzez te dwa elementy wspierające leczenie nowotworu tzw. rezerwa jajnikowa, niezbędna do zapłodnienia, spada do minimum, co często skutkuje trwałą niepłodnością. Na szczęście dla tych osób, istnieją skuteczne metody radzenia sobie z taką sytuacją. Warto mówić o tym, że pacjenci onkologiczni mają w przyszłości szansę na powiększenie rodziny. Tą szansą jest zabieg krioprezerwacji – wyjaśnia dr n. med. Dariusz Mercik z Kliniki Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum w Katowicach.
Choroby nowotworowe to druga, najczęstsza przyczyna zgonów w naszym kraju. W Polsce według statystyk liczba zachorowań na nowotwory złośliwe na przestrzeni ostatnich 30 lat podwoiła się – w 2010 roku było to 140,5 tys. tego typu przypadków. Jak wynika z danych Krajowego Rejestru Nowotworów, najczęściej występującym nowotworem u kobiet jest rak piersi, zaś u mężczyzn rak płuc, które stanowią 1/5 zachorowań w swojej grupie. Często występujące u kobiet są także nowotwory ginekologiczne, m.in. nowotwory trzonu macicy (7% zachorowań), jajnika (5%) oraz szyjki macicy (4%).
Krioprezerwacja komórek rozrodczych szansą na rodzicielstwo
„Zabezpiecz swoją płodność” to pierwsza na Śląsku i w Polsce akcja tego typu, która dotyka problemu i podsuwa rozwiązanie, którym jest krioprezerwacja komórek rozrodczych. Czym jest zabieg?

- Krioprezerwacja płodności ma na celu przechowanie plemników i komórek jajowych do czasu, aż pacjent wyzdrowieje i podejmie decyzję o rodzicielstwie. Polega ona na tzw. witryfikacji oocytów, czyli zamrożeniu w ciekłym azocie komórek jajowych, także nasienia, a nawet całych zarodków. Takie rozwiązanie dedykowane jest więc zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Zabezpieczone w ten sposób komórki rozrodcze i zarodki w pełni zachowują swoje funkcje oraz jakość, dzięki czemu zaraz po zakończeniu leczenia onkologicznego, można rozpocząć starania o dziecko. Udane ciąże bazujące na zamrożonych oocytach zdarzają się w 65 proc. przypadków, jednak świadomość tego typu zabiegów w Polsce wciąż jest mała – mówi ekspert Gyncentrum.

Specjaliści podkreślają, że na zabieg należy zdecydować się przed inwazyjną dla organizmu terapią lekami oraz chemio- i radioterapią. Konsultacje są bezpłatne dla wszystkich pacjentów onkologicznych, zagrożonych utratą płodności, ale co ważne - jeszcze przed rozpoczęciem leczenia. - Podczas rozmowy ze specjalistą pacjent dowie się m.in. czy kwalifikuje się do zabiegu krioprezerwacji oraz o przebiegu procedury. Każda kobieta, jeśli wyrazi taką chęć, zostanie przebadana, natomiast z mężczyznami przeprowadzać będziemy dokładny wywiad lekarski. Każda osoba zainteresowana konsultacją, powinna wziąć ze sobą dokumentację medyczną, która potwierdzi jej stan zdrowotny – informuje dr Mercik.

Na stronie internetowej www.gyncentrum.pl znajdziemy szczegóły akcji oraz numery telefonów kliniki, pod które należy zadzwonić, z prośbą o konsultacje w ramach programu „Zabezpiecz swoją płodność”.

Źródło statystyk: Didkowska Joanna, Wojciechowska Urszula. Zachorowania i zgony na nowotwory złośliwe w Polsce. Krajowy Rejestr Nowotworów, Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej - Curie. Dostępne na stronie http://onkologia.org.pl/k/epidemiologia/ dostęp z dnia 09/05/2016.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 5/5. Oceniono 2 razy.
body na roczekScooby-Doo! i Legenda Miecza

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat