Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Niemowlę » Karmienie

Kaszki dla niemowląt okiem eksperta

Artykuł

W okresie wczesnego dzieciństwa tempo wzrostu i rozwoju młodego organizmu jest bardzo intensywne, a kluczowym wsparciem w tym zakresie jest prawidłowo skomponowany jadłospis.

Kaszki expert
Autor: Materiały prasowe

Czy wiesz, że produkty zbożowe w postaci kaszek to ważny element menu malucha, który rozpoczął przygodę z rozszerzaniem diety? Fakty na ich temat oraz powody, dla których warto, by zagościły w codziennym menu niemowlęcia przedstawia Ewa Skwarek, ekspert BoboVita.

FAKT 1: Kaszka to dobry wybór już na początku wprowadzania zbóż do diety malucha

Przygodę z rozszerzaniem diety niemowlę rozpoczyna od warzyw, po około 2 tygodniach jest gotowe na pierwsze owoce. Po nich przychodzi czas na produkty zbożowe – te w postaci kaszek przeznaczonych dla najmłodszych stanowią doskonałe uzupełnienie jadłospisu w energię i ważne składniki odżywcze, których młody organizm – ze względu na intensywny rozwój – potrzebuje coraz więcej.

FAKT 2: Kaszka sprawdzi się podczas wprowadzania glutenu do jadłospisu

Choć gluten jest popularnym alergenem, nie należy opóźniać wprowadzania go do diety niemowlęcia. Dodatkowo udowodniono, że czas, w którym pojawi się w jadłospisie, nie ma wpływu na ryzyko wystąpienia celiakii[1]. Według zaleceń żywieniowych gluten powinien zostać włączony do diety malucha w dowolnym momencie pomiędzy 4. a 12. miesiącem życia[2]. Dobrym wyborem na początek wprowadzania glutenu do menu niemowlęcia jest np. delikatna kaszka manna.

FAKT 3: Kaszka przeznaczona dla niemowląt to posiłek dopasowany do potrzeb młodego organizmu

Kaszki przeznaczone specjalnie dla najmłodszych zawierają zboża, których każda partia przechodzi nawet kilkaset testów jakości i bezpieczeństwa. Ich wartość odżywcza jest zgodna z wymaganiami prawa i dostosowana do potrzeb niemowląt oraz małych dzieci na różnych etapach rozwoju – gwarancją tego jest widoczne na ich opakowaniu wskazanie wieku, np. po 6. czy 8. miesiącu życia.

FAKT 4: Kaszka to dobry wybór na śniadanie lub na kolację

Węglowodany pochodzące ze zbóż to dobre źródło energii dla rozwijającego się organizmu malucha. Zarówno w przypadku śniadania, jak i kolacji zboża stanowią ważny element diety. Kaszka w postaci porannego lub wieczornego posiłku to doskonałe wsparcie w realizacji potrzeb żywieniowych niemowlęcia.

FAKT 5: Kaszka to źródło witamin i składników mineralnych

Poza tym, że kaszki stanowią doskonałe źródło energii, są wzbogacane w ważne dla rozwoju witaminy i składniki mineralne. Dzięki temu pomagają realizować zapotrzebowanie na składniki odżywcze, w rezultacie zapobiegając ich niedoborom w codziennej diecie malucha. Przykładem są propozycje od BoboVita. Zawierają cenne witaminy* (A, C, D, E, B1, B6, biotynę), ważne składniki mineralne*, takie jak wapń, żelazo i jod oraz są dostępne w wielu uwielbianych przez dzieci smakach – to 3 powody, dla których warto podawać je maluchowi każdego dnia.

FAKT 6: Kaszka to pełnowartościowy[3] posiłek w wielu kompozycjach smakowych

Porcja kaszki, przygotowana zgodnie z opisem na opakowaniu, stanowi dla malucha pełnowartościowy posiłek – będący źródłem węglowodanów, białka, tłuszczów oraz witamin i składników mineralnych. To odpowiednia kompozycja różnorodnych zbóż, mleka modyfikowanego w wielu pysznych owocowych smakach.
Ważne informacje: Zaleca się kontynuację karmienia piersią podczas wprowadzania pokarmów uzupełniających. Karmienie piersią powinno trwać tak długo, jak jest to pożądane przez matkę i dziecko. Karmienie piersią jest najlepsze dla dziecka.

* Dotyczy kaszek mlecznych BoboVita, które zgodnie z przepisami prawa zawierają witaminy A, D i wapń. Bezmleczne kaszki BoboVita zawierają cynk, żelazo i wapń. Kaszka ryżowa owoce leśne zawiera wapń i żelazo, a kaszka zbożowa jabłko śliwka zgodnie z przepisami prawa zawiera tylko witaminę B1.

Kaszki BoboVita zgodnie z przepisami prawa zawierają witaminę B1, która wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego u niemowląt i małych dzieci.

[1] Szajewska H. i wsp., Gluten introduction and the risk of coeliac disease: a position paper by the European Society for Pediatric Gastroenterology, Hepatology, and Nutrition. Journal of Pediatric Gastroenterology and Nutrition, 2016, 62.3: 507-513.

[2] Szajewska H. i wsp., Karmienie piersią. Stanowisko PTGHiŻD. Standardy Medyczne Pediatria, 2016, 13.1 9-24.

[3] Dotyczy produktu przygotowanego zgodnie z rekomendacją producenta, dodatek mleka i owoców w proszku w zależności od rodzaju kaszki.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat