Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Niemowlę » Karmienie

Kaszka kaszce nierówna

Artykuł

Jeśli Twój maluszek rozpoczął przygodę z rozszerzaniem diety – zasmakował już pierwszej marchewki czy gruszki, to nareszcie przyszedł czas na zboża.

Kaszka kaszce nierowna
Autor: Materiały prasowe

Produkty zbożowe bez wątpienia stanowią cenne źródło energii w diecie dziecka, jednak czy wybór tych odpowiednich dla młodego organizmu jest równie oczywisty? Poznaj odpowiedzi na najbardziej nurtujące rodziców pytania dotyczące zbóż w diecie małego dziecka.

1. Jakie zboża są najlepsze dla niemowląt i małych dzieci?

W okresie wczesnego dzieciństwa – kiedy młody organizm jest wyjątkowo wrażliwy – bardzo ważna jest właściwie skomponowana dieta, która będzie wspierać intensywny rozwój maluszka. Istotną wskazówką dla rodziców jest to, że posiłek o kuszącym wyglądzie czy zapachu nie jest gwarancją odpowiedniej wartości odżywczej i jakości – dotyczy to również produktów zbożowych. Właśnie dlatego istnieje oddzielna kategoria żywności przeznaczonej specjalnie dla niemowląt i małych dzieci, do której należy m.in. szeroki asortyment kaszek skomponowanych z różnorodnych zbóż. To grupa produktów, które przede wszystkim spełniają wyjątkowo restrykcyjne normy jakości, znacznie bardziej surowe niż w przypadku produktów przeznaczonych dla dorosłych. Każda partia zawartych w nich zbóż jeszcze zanim trafi do fabryki przechodzi nawet kilkaset testów jakości i bezpieczeństwa. Sięgając w sklepie po taką kaszkę, rodzice mogą mieć pewność, że wybierają produkt spełniający szczególne potrzeby młodego organizmu.

2. Jak odróżnić w sklepie produkty zbożowe dla niemowląt i małych dzieci od tych dla dorosłych?

Uroczy miś lub uśmiechnięte dziecko na etykiecie nie świadczy o tym, że dany produkt jest odpowiedni dla najmłodszych. Żywność przeznaczona dla niemowląt i małych dzieci, w tym kaszki zbożowe czy kleiki, posiadają na opakowaniu wskazanie wieku, które pomaga wybrać produkt dopasowany do etapu rozwoju dziecka i jego umiejętności – np. po 6., 8. czy 10. miesiącu. Najczęściej żywność taką można zlokalizować w sklepie na specjalnie wydzielonej półce.

3. Czy kaszki są niezbędne w diecie niemowląt i małych dzieci? Czy można je zastąpić innymi produktami?

Rozszerzanie diety to bardzo ważny etap w życiu niemowlęcia. Od tego, w jaki sposób rodzice będą planować jadłospis swojej pociechy, zależeć będą jego wybory żywieniowe w przyszłości. Aby maluch już od początku odkrywania nowych smaków uczył się właściwych przyzwyczajeń, jego dieta powinna być urozmaicana zgodnie z aktualnym schematem żywienia niemowląt. Swoją przygodę maluch rozpoczyna od warzyw, później poznaje smak owoców, a w następnym kroku – zbóż. Taka kolejność pozwala dziecku uczyć się nowych konsystencji oraz stopniowo pomaga uzupełniać zapotrzebowanie na ważne składniki pokarmowe. Produkty zbożowe w postaci kaszek to przede wszystkim posiłki o zbilansowanym składzie – źródło energii, witamin oraz składników mineralnych w proporcjach dopasowanych do wymagań maluchów. Właśnie dlatego stanowią ważny element jadłospisu już od okresu niemowlęcego.

4. Jeśli maluch poznał smak warzyw i owoców, można podawać mu wszystkie rodzaje zbóż?

Tak – różnorodność w diecie najmłodszych jest istotna już w okresie niemowlęcym i dotyczy to również produktów zbożowych. To dzięki niej łatwiej jest realizować codzienne zapotrzebowanie dziecka na ważne składniki odżywcze. W kaszkach przeznaczonych dla niemowląt można znaleźć wiele różnorodnych zbóż, takich jak pszenica, owies, ryż, proso, kukurydza, jęczmień i żyto. Przykładem są kaszki BoboVita PORCJA ZBÓŻ, które zawierają nawet do 7 rodzajów zbóż uprawianych wyłącznie na kontrolowanych polach, z troską o odpowiednią jakość. Są dostępne w wielu uwielbianych przez dzieci smakach, mają konsystencję dopasowaną do umiejętności dziecka, a ponadto charakteryzuje je 0 % dodanego cukru*, 0 % konserwantów**, 0% barwników** i 0 % wzmacniaczy smaku**.

To ważne!

Wprowadzając różnorodne zboża do menu malucha, nie należy obawiać się obecności w nich glutenu – choć gluten jest popularnym alergenem, zgodnie z zaleceniami ekspertów produkty go zawierające należy podawać niemowlęciu w dowolnym momencie po ukończeniu przez nie 17. tygodnia i przed ukończonym 12. miesiącem życia, przy jednoczesnej obserwacji reakcji organizmu malucha na nowy pokarm[1].

* Zawierają naturalnie występujące cukry ze zbóż, owoców i mleka modyfikowanego.

** Zgodnie z przepisami prawa.

Ważne informacje: Zaleca się kontynuację karmienia piersią podczas wprowadzania pokarmów uzupełniających. Karmienie piersią powinno trwać tak długo, jak jest to pożądane przez matkę i dziecko. Karmienie piersią jest najlepsze dla dziecka.

[1] Szajewska H. i wsp., Karmienie piersią. Stanowisko PTGHiŻD. Standardy Medyczne Pediatria, 2016, 13.1 9-24.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat