Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Małe dziecko » Zdrowie

Kamizelka obciążeniowa (sensoryczna) - wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Artykuł

Zaburzenia SI (integracji sensorycznej) są dużą przeszkodą w regularnym funkcjonowaniu dziecka w społeczeństwie.

Problemy ze skupieniem się, słaba koordynacja psychoruchowa czy napady agresji to częste objawy tej przypadłości u dzieci. Powodem jest bardzo często nieprawidłowa praca układu prioreceptywnego, który znajduje się w mięśniach i ścięgnach. Znakomitym sposobem na regulację pracy tego układu jest stosowanie kamizelek obciążeniowych. Dlaczego?

Niezorganizowany układ nerwowy

Przy takich chorobach jak zespół Downa, Aspergera i we wszelkich innych zaburzeniach rozwoju u dzieci, problemy z integracją sensoryczną występują prawie zawsze. Niedojrzały i niezorganizowany układ nerwowy nie jest zdolny do przetwarzania informacji z zewnątrz w sposób efektywny. Dziecko czuje się zagubione, bo nie wie do końca jak ma się zachować – dlatego traci koncentrację, samokontrolę i jest zbyt rozdrażnione lub apatyczne.

Tego typu problemami zajmują się terapeuci integracji sensorycznej i bardzo często zalecają stosowanie kamizelek obciążeniowych. Wywołują one tzw. nacisk głęboki, który reguluje pracę układu SI i uspokaja cały układ psychoruchowy. Regulacja występuje zarówno, gdy dziecko jest nadpobudliwe, jak i gdy jest za mało wrażliwe na bodźce. U dzieci, które zaczęły terapię z kamizelkami, zauważono spadek napięcia mięśniowego oraz lepszą samoorganizację i umiejętność koncentracji na jednym zadaniu.

Terapia sensoryczna i jej wpływ na zdrowie dzieci są przedmiotem badań wielu naukowców. Za prekursora tych badań w Polsce uznaje się Zbigniewa Przyrowskiego, który przeprowadził badania na grupie 30 dzieci z zaburzeniami integracji. Wyniki badań były bardzo pozytywne - u wszystkich dzieci noszących kamizelki zwiększyła się komunikatywność i skupienie, a zmalało napięcie i nadpobudliwość.

Kamizelka na co dzień

Warto wiedzieć, że noszenie kamizelki musi odbyć się w ścisłej konsultacji z terapeutą. Mimo że jest to narzędzie dość uniwersalne, to nie można samemu podejmować decyzji o jej zakupie i noszeniu przez dziecko. Choć zdecydowana większość terapeutów (a zwłaszcza terapeuci integracji sensorycznej) poleca stosowanie kamizelek, to przed zakupem należy dokładnie porozmawiać o tym z osobą prowadzącą i pod żadnym pozorem nie korzystać z nich bez jej wiedzy.

Kiedy jednak, w porozumieniu z rehabilitantem, zapadnie decyzja o zakupie kamizelki, należy pamiętać o jej specyficznym działaniu. Szacuje się, że jednodniowa sesja z kamizelką nie powinna trwać dłużej niż 2-3 godziny. Powinno natomiast robić się przerwy, czyli zakładać dziecku na 30-45 minut, a następnie zrobić ok. 2 godzinną przerwę. Zapewni to maksymalne wykorzystanie obciążenia, bez ryzyka nadmiernego ucisku na ciało.

Po ustaleniu odpowiedniego trybu noszenia, kamizelkę można zabierać dosłownie wszędzie. Jest na tyle nieinwazyjnym elementem terapii, że nie ma ograniczeń co do warunków w jakich można ją zakładać. Wizyta u lekarza, lekcja w szkole, zabawy na podwórku... Komfort psychiczny dziecka jest ważny w każdym momencie dnia i dlatego kamizelki są tak uniwersalnym środkiem terapeutycznym.

Wsparci merytorycznego przy pisaniu artykułu udzielił nam terapeuta pracujący w http://kolderka.net/

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat