Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia

Jest nowa metoda wspomagania rozrodu!

Artykuł

W Katowicach będą stosować nową, naturalną metodę wspomagania rozrodu o nazwie AneVivo. Pierwszym ośrodkiem w Polsce, który wdroży rozwiązanie będzie katowicka klinika Gyncentrum.

Nowa metoda wspomagania rozrodu
Autor: Materiały prasowe

Leczenie tego typu dostępne jest już m.in. w Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. Metodę opracowała szwajcarska firma biotechnologiczna Anecova przy wsparciu naukowców z Politechniki Federalnej w Lozannie.

Przełom w leczeniu niepłodności

W Polsce szykuje się przełom w leczeniu niepłodności. Od końca czerwca w Katowicach dostępna będzie bardziej naturalna metoda wspomagania rozrodu, w której cały proces zapłodnienia i wczesnego rozwoju zarodka odbywa się w ciele kobiety, a nie w szalce Petriego, jak to ma miejsce w tradycyjnym in vitro w laboratorium.

Rozwiązanie do Polski sprowadziła klinika Gyncentrum z Katowic, a wdrożyli je Szwajcarzy z firmy Anecova. Gyncentrum będzie pierwszym ośrodkiem w Polsce i dopiero trzecim w Europie, który swoim pacjentom proponować będzie AneVivo. Co jest takiego przełomowego w nowej metodzie?

Zapłodnienie odbywa się wyłącznie w specjalnie opracowanej, silikonowej kapsułce, którą na 24 godziny umieszcza się w macicy kobiety. Kapsułka wypełniona jest plemnikami i komórkami jajowymi, które łączą się ze sobą w naturalny sposób. Dzięki specjalnym mikrootworom przez cały czas do środka kapsułki wnikają płyny z organizmu kobiety. Po 24 godzinach mający 1 cm długości i 1 mm szerokości pojemniczek jest wyjmowany. Następnie wybiera się z niego zdrowe zarodki i po 2-4 dniach umieszcza je z powrotem w ciele kobiety.

Wyczekiwana metoda

- To metoda, na którą czekaliśmy od wielu lat. Jest to podejście najbliżej naśladujące naturę, w którym wykorzystuje się procesy zachodzące w organizmie kobiety. Dzięki temu zarodek rozwija się w swoim naturalnym środowisku, wykorzystując substancje odżywcze występujące w ciele, a nie laboratoryjne odżywki - mówi dr n. med. Dariusz Mercik z Kliniki Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum w Katowicach, która jako pierwsza w Polsce wdrożyła leczenie.

Ale to nie jedyne zalety nowego rozwiązania. Z racji tego, że do zapłodnienia dochodzi wewnątrz ciała kobiety, endometrium, czyli błona śluzowa, jest lepiej przygotowana na rozwój wprowadzonego zarodka - zachowuje się tak samo jak podczas naturalnego zapłodnienia. Zdaniem specjalistów, znacznie podnosi to szanse na rozwój ciąży. Metoda ta skraca także czas, w którym zarodek pozostaje poza organizmem kobiety. Ważny jest także aspekt psychologiczny. - Większość procesu zachodzi tutaj w ciele kobiety, jest więc ona aktywnym uczestnikiem zapłodnienia i rozwoju zarodka. To znacznie zacieśnia więź pomiędzy matką a przyszłym potomstwem - przekonuje dr Mercik.

Co więcej, z racji tego, że zapłodnienie odbywa się w ciele kobiety, rozwiązanie to może także stać się bardziej akceptowalne przez środowiska religijne. - AneVivo może być szansą na dziecko dla osób, które z powodów światopoglądowych nie chcą sięgać po in vitro. Tutaj wiele spornych aspektów zostało wyeliminowane - dodaje dr Mercik.

Szansa dla wielu Polaków

Oprócz Polski, metoda AneVivo obecna jest w dwóch klinikach w Europie. Od niedawna korzystają z niej ośrodki z Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. – AneVivo to przyszłość w leczeniu niepłodności. Nad metodą pracowaliśmy przez lata, ostatecznie oddając pacjentom rozwiązanie, dzięki któremu w możliwie najbardziej naturalny sposób można przejść terapię wspomagania rozrodu – mówi Martin Velasco, prezes i założyciel Anecova, firmy, która wdrożyła w Gyncentrum nową metodę.

Rozwiązanie to daje także szansę na posiadanie potomstwa znacznie większemu gronu rodziców. - Polacy dostają alternatywę dla in vitro w postaci możliwie najbardziej naturalnej metody. Mają teraz wybór. To dobra wiadomość zwłaszcza dla osób, które z różnych powodów unikały wspomagania rozrodu w staraniach o dziecko - podkreśla Paweł Czerwiński, prezes kliniki Gyncentrum.

Szwajcarska precyzja

Metoda AneVivo została stworzona przez firmę Anecova przy wsparciu naukowców z Politechniki Federalnej w Lozannie. W jej opracowaniu pomagało także kilka wyspecjalizowanych laboratoriów. Z racji tego, że opracowanie specjalnej kapsułki wymagało precyzji, w pracach nad metodą korzystano także ze wsparcia technik wykorzystywanych na co dzień w przemyśle zegarmistrzowskim i przy tworzeniu mikroprocesorów.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 5/5. Oceniono 1 raz.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat