Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Niemowlę » Karmienie

Jesienna dieta malucha na pochmurne dni

Artykuł

Pierwsze spadające liście, poranne mgły, deszcze i coraz niższa temperatura – to znak, że nastała jesień.

Jesienna dieta malucha pochmurne dni
Autor: Materiały prasowe

Kiedy za oknem pogoda nie rozpieszcza, warto zwrócić szczególną uwagę na najmłodszych członków rodziny, którzy są wyjątkowo podatni na infekcje. Poza właściwym ubiorem trzeba pamiętać o odpowiednio skomponowanych posiłkach, które będą wspierać rozwój organizmu malucha i dodadzą mu energii do codziennej nauki oraz zabawy. Na co warto zwrócić uwagę, układając jesienny jadłospis dla malucha?

Wartościowa dieta i regularność posiłków

Chłodne jesienne miesiące to okres, w którym codzienna dieta niemowlęcia, aby wzmacniała młody organizm, powinna być szczególnie wartościowa. Wartościowa, czyli właściwie zbilansowana, uwzględniająca produkty bogate w witaminy i składniki mineralne. Komponując jadłospis malucha w chłodne dni, warto także zwrócić uwagę na regularność podawanych mu posiłków – stałe pory spożywania pokarmów pomagają kształtować prawidłowe nawyki żywieniowe na kolejne lata życia.

Jadłospis dopasowany do potrzeb

Maluch nie jest małym dorosłym i potrzebuje innego sposobu żywienia niż starsi członkowie rodziny, dopasowanego do jego szczególnych potrzeb. Wsparciem w komponowaniu jadłospisu najmłodszych jest żywność przeznaczona specjalnie dla niemowląt i małych dzieci, do której zalicza się m.in. kaszki, posiłki, owoce w słoiczkach czy tubkach. To produkty, które zostały stworzone z myślą o wyjątkowych potrzebach młodych organizmów – zawierają składniki odpowiedniej jakości, które są bezpieczne dla najmłodszych, a ich wartość odżywcza jest dopasowana do wymagań maluchów na różnych etapach rozwoju. Taka żywność posiada widoczne na opakowaniu wskazanie wieku, np. po 6. czy 8. miesiącu życia, dzięki czemu rodzice w łatwy sposób mogą wybrać produkt odpowiedni do wieku, potrzeb i umiejętności dziecka.

Jesienne śniadania i kolacje

Okres wczesnego dzieciństwa to czas, kiedy dziecko bardzo intensywnie rozwija się i rośnie, kształtują się jego narządy i układy w organizmie, a także programuje się metabolizm. Śniadania i kolacje to ważne posiłki, które powinny stanowić cenne źródło energii i składników odżywczych niezbędnych do zachodzących w ciągu dnia i podczas snu procesów życiowych. Właśnie dlatego warto nauczyć malucha regularnego spożywania śniadań i kolacji już na etapie rozszerzania jego diety. Dobrym sposobem na uzupełnienie jadłospisu niemowlęcia – w postaci porannego lub wieczornego posiłku – są kaszki przeznaczone dla najmłodszych. Przygotowane zgodnie z opisem na opakowaniu stanowią dla malucha pełnowartościowy posiłek[1], będący źródłem białka, węglowodanów, tłuszczów oraz składników mineralnych i witamin w odpowiednich proporcjach. Przykładem takich kaszek są propozycje od BoboVita, dostępne także w typowo jesiennych smakach – jabłek, śliwek czy gruszek. Zawierają cenne witaminy* (A, C, D, E, B1, B6, biotynę), ważne składniki mineralne*, takie jak wapń, żelazo i jod, oraz są dostępne w wielu uwielbianych przez dzieci smakach – to 3 powody, dla których warto podawać je maluchowi każdego dnia.

Pamiętaj o nawadnianiu!

W pierwszych 6 miesiącach życia, jeśli niemowlę jest karmione piersią, to mleko mamy zaspokaja zarówno jego głód jak i pragnienie. Na etapie rozszerzania diety (oraz później) najlepszym sposobem gaszenia pragnienia o każdej porze roku, także podczas chłodnych jesiennych dni, jest woda[1]. Prawidłowe nawodnienie organizmu dziecka jest niezwykle ważne dla jego harmonijnego rozwoju. Jesienią warto podawać maluchowi również ciepłe płyny, które rozgrzeją jego organizm po spacerze w parku.

Ważne informacje: Zaleca się kontynuację karmienia piersią podczas wprowadzania pokarmów uzupełniających. Karmienie piersią powinno trwać tak długo, jak jest to pożądane przez matkę i dziecko. Karmienie piersią jest najlepsze dla dziecka.

Kaszki BoboVita zgodnie z przepisami prawa zawierają witaminę B1, która wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego u niemowląt i małych dzieci.

* Dotyczy kaszek mlecznych BoboVita, które zgodnie z przepisami prawa zawierają witaminy A, D i wapń. Bezmleczne kaszki BoboVita zawierają cynk, żelazo i wapń. Kaszka ryżowa owoce leśne zawiera wapń i żelazo, a kaszka zbożowa jabłko śliwka zgodnie z przepisami prawa zawiera tylko witaminę B1.

[1] Dotyczy produktu przygotowanego zgodnie z rekomendacją producenta, dodatek mleka i owoców w proszku w zależności od rodzaju kaszki.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat