Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia

„Jedno dziecko - jeden ząb”?

Artykuł

W ciąży nie można leczyć zębów – dziś nadal możemy usłyszeć taką opinię z ust wielu przyszłych mam. A w ciąży nie tyle „można”, ile wręcz należy regularnie, profilaktycznie odwiedzać stomatologa.

Jedno dziecko jeden zab
Autor: Materiały prasowe

Świadomość pod tym względem niewątpliwie wzrasta, ale niektóre błędne przekonania ciągle funkcjonują w naszym społeczeństwie. Co jest więc mitem a co faktem? Czas rozprawić się z najczęstszymi przesądami!

Choroby dziąseł u przyszłej mamy mogą wpłynąć na dziecko – FAKT

Podczas ciąży należy szczególnie zadbać o dziąsła, ponieważ niewystarczająca higiena może prowadzić do ciążowego zapalenia dziąseł. Jest ono powodowane przez bakterie produkujące toksyny, które odkładają się na zębach, co w połączeniu z niezwykle wrażliwymi podczas ciąży dziąsłami może prowadzić właśnie do stanu zapalnego. Objawia się ono m.in. bolącymi i rozpulchnionymi dziąsłami, które łatwo krwawią podczas szczotkowania zębów i występuje zazwyczaj w drugim trymestrze ciąży. Według badań taki stan zapalny może być nawet przyczyną przedwczesnego porodu lub niskiej masy urodzeniowej dziecka, dlatego po zauważeniu pierwszych objawów należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Natomiast, aby zapobiec infekcji, warto regularnie i dokładnie szczotkować zęby, czyścić przestrzenie międzyzębowe oraz stosować specjalny antybakteryjny płyn do higieny ustnej. Nie należy na pewno zaprzestać szczotkowania z powodu krwawienia – brak higieny może tylko pogorszyć sytuację. Stawiajmy natomiast na naturalne pasty zawierające na przykład nawilżający dziąsła pantenol (prowitaminę B5) i regenerujące wyciągi roślinne – podkreśla ekspert marki Biała Perła.

W ciąży nie wolno stosować znieczulenia – MIT

Znieczulenie podawane kobietom w ciąży jest jak najbardziej bezpieczne dla dziecka. Stomatolodzy stosują w tym celu specjalny rodzaj znieczulenia miejscowego, który nie zawiera środków obkurczających naczynia krwionośne, co eliminuje ryzyko wystąpienia skurczów macicy. Co więcej, dowiedziono, że stres związany z wizytą u dentysty oraz ból podczas leczenia ma bardziej niekorzystny wpływ na dziecko niż samo podanie znieczulenia miejscowego pacjentce. Warto jednak pamiętać, że jeśli jest to możliwe, zabiegi ze znieczuleniem najlepiej wykonywać w drugim trymestrze ciąży.

Nudności podczas ciąży zagrożeniem dla zębów – FAKT

Poranne nudności to niewątpliwie jedna z najczęstszych przypadłości w ciąży. Sprawiają one, że do jamy ustnej przedostaje się sok żołądkowy z kwasem solnym, który niszczy szkliwo i czyni zęby bardziej podatne na próchnicę czy nadwrażliwość. Wydawałoby się, że po takiej nieprzyjemnej sytuacji należy od razu umyć zęby, ale według lekarzy to może jeszcze bardziej pogorszyć stan uzębienia – szorowanie ściera zewnętrzną warstwę, która przecież przed chwilą miała styczność z kwasem. Dlatego bezpośrednio po wystąpieniu nudności należy obficie przepłukać jamę ustną wodą, a zęby umyć dopiero po około 30 minutach. Z myślą o typowych dolegliwościach, z którymi borykają się przyszłe mamy, eksperci marki Biała Perła włączyli do składu specjalistycznych past detoksykującą różową glinkę czy ksylitol chroniący przed kwasami cukrowymi. Dodatkowo olej kokosowy uchroni przyszłą mamę przed demineralizacją.

Dziecko zabiera matce wapń z uzębienia – MIT

To jeden z najczęstszych mitów powtarzanych od pokoleń. Jednak według lekarzy większa podatność kobiet na próchnicę podczas ciąży nie ma związku z zapotrzebowaniem dziecka na wapń. W rzeczywistości przyczyną są często niewystarczająca higiena, niedoleczone przed ciążą zęby, częste podjadanie czy wspomniane już nudności i problemy z dziąsłami. Te czynniki rzeczywiście powodują, że w ciąży łatwo o próchnicę, jednak samo dziecko ma z tym niewiele wspólnego. Dlatego też przyszłe mamy powinny dbać o jamę ustną z większą starannością, a na wizyty u stomatologa umawiać się nie tylko wtedy, kiedy ząb już boli, ale przede wszystkim ze względów profilaktycznych.

W ciąży nie należy wybielać zębów – FAKT / MIT

Choć nie ma badań, które jednoznacznie potwierdzą, że jest to szkodliwe, to stomatolodzy jednogłośnie odradzają stosowanie profesjonalnych zabiegów wybielających w czasie ciąży. Może to być niezdrowe zarówno dla dziecka jak i dla dziąseł kobiety. Czy wobec tego przyszłe mamy muszą rezygnować z białego uśmiechu? Niekoniecznie. Dobrym rozwiązaniem będzie specjalistyczna pasta dla kobiet w ciąży np. marki Biała Perła, mająca w swoim składzie bezpieczne składniki aktywne (naturalne enzymy), które nie tylko zadbają o właściwą higienę jamy ustnej, ale także delikatnie wybielą zęby. Działanie produktu zostało też potwierdzone w badaniach na kobietach w ciąży i karmiących piersią, z których aż 83% potwierdziło znaczne zmniejszenie wrażliwości zębów, a 92% wyraźny efekt wybielania zębów. Taka pasta może więc być dobrym rozwiązaniem dla tych kobiet, które chcą przywitać swojego maluszka pięknym i zdrowym uśmiechem.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat