Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia

Jak zorganizować urodziny dziecka w domu

Artykuł

Na dzień urodzin czekają z niecierpliwością zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Jest to wyjątkowy, uroczysty czas, który warto spędzić z rodziną oraz najbliższymi.

Zorganizowac urodziny dziecko dom
Autor: Materiały zewnętrzne

Przy odrobinie chęci, urodziny dziecka z powodzeniem można zorganizować we własnym domu. O czym należy pamiętać oraz jak się do tego zabrać, aby wrażenia z dziecięcej imprezki urodzinowej były pozytywne i niezapomniane?

Rozmowa z dzieckiem

 Na początku, zdecydowanie warto porozmawiać z dzieckiem, o tym jako ono widzi ten dzień, jak go sobie wyobraża. Mówimy tutaj o dzieciach w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym. W zależności od wielkości miejsca jakim dysponujemy - należy utworzyć listę gości. Zaproszenia można kupić gotowe w każdym sklepie z artykułami papierniczymi lub jeśli czas pozwoli - wykonać własnoręcznie z dzieckiem. Będzie ono aktywnie uczestniczyło w przygotowaniach, a to też zostanie dzieciom w pamięci jako miłe wspomnienie.

 Motyw przewodni

 Często dzieci, nawet te najmłodsze wykazują już różnego rodzaju szczególne zainteresowania oraz pasje. Dlatego można przygotować urodziny tematyczne. Należy uprzedzić wtedy rodziców zaproszonych dzieci o temacie przewodnim imprezki oraz przygotować odpowiednią muzykę, wystrój i dodatki nadające charakteru całemu wydarzeniu.

 W sklepach znajdziemy ogromny wybór różnego rodzaju dekoracji oraz akcesoriów, dzięki którym bez większego wysiłku będziemy w stanie na kilka godzin przemienić pokój dziecka np. w krainę księżniczek, świat dinozaurów czy smerfów. Ogranicza nas tylko wyobraźnia i upodobania oraz zainteresowania dziecka.

 Dekoracje 

Urodziny dziecka nie muszą zostać ograniczone jednym motywem przewodnim, ale zdecydowanie powinny być wesołe i kolorowe. Świetnie sprawdzą się różnego rodzaju balony, w różnych kształtach oraz kolorach - można je także wręczać na zakończenie imprezy jako drobiazg każdemu dziecku, a w trakcie imprezy wykorzystać do zabawy. W sklepach znajdziemy ogromny wybór kolorowych serpentyn, wstążek, girland. Dekorację będą stanowiły także naczynia - idealnie sprawdzą się papierowe talerze oraz kubeczki, kolorowe, z np. bajkowymi postaciami. Warto dokupić do nich niewielkie naklejki, które pozwolą popisać każdy talerzyk oraz kubeczek. Wtedy dzieci nie będą się aż tak bardzo myliły. Pozwolą one również zaoszczędzić czas na zmywaniu już po uroczystości.

Organizowanie dekoracji oraz jej przygotowanie, rozstawianie może stanowić wspaniałą zabawę dla całej rodziny - o ile zarezerwujemy na tę czynność trochę więcej czasu, niż kiedy miałaby to przygotować jedna dorosła osoba.

 Poczęstunek

 Urodziny dziecka zdecydowanie nie mogłyby się odbyć bez tortu. Mając umiejętności, możemy samodzielnie go przygotować lub zamówić w cukierni. Tort dla dzieci ważne, aby był lekki, owocowy, może także posiadać dekoracje nawiązujące do motywu przewodniego imprezy.

 Do picia, najlepsza będzie woda oraz soki owocowe. Sprawdzą się średniej wielkości butelki czy kartony - nie ogromne, bo część dzieci z pewnością będzie próbowała samodzielnie nalać sobie picia do kubeczka.

 Z kolei do jedzenia, idealnie sprawdzą się małe, kolorowe i apetycznie wyglądające kanapeczki, sałatki, galaretki owocowe, domowe mini pizzę. Nie jest to dobry czas na eksperymenty kulinarne, zdecydowanie bardziej sprawdzą się znane i lubiane przez dzieci smakołyki. Niewielkie porcje, które wyglądem zachęcają do przekąszenia - będą o wiele bardziej mile widziane. Urodziny dziecka, to czas, kiedy dzieci marzą o świetnej zabawie, a jedzenie to jedynie dodatek. Ważne, aby było to jedzenie lekkostrawne i kolorowe w niewielkich porcjach.

 Zabawy

 Bez wątpienie, największą atrakcją podczas urodzin, dla młodszych dzieci - są zabawy. Warto zadbać o nie na etapie przygotowań. Ustalić z dzieckiem ulubione zabawy, konkursy. Starszym dzieciom, można zostawić więcej swobody.

 Propozycje zabaw, które można zmodyfikować w zależności od wieku dzieci i ich zainteresowań:

 - pudełko z zadaniami - osobą prowadząca, włącza muzykę, prosi dzieci, aby usiadły w okręgu i podają sobie wzajemnie pudełko, w którym znajdują się karteczki, a nich z kolei zostały zapisane zadania do wykonania. Prowadząca zabawę, co jakiś czas wyłącza muzykę. W momencie ciszy - bez muzyki, dziecko które trzyma pudełko, otwiera je i losuje karteczkę z zadaniem. To może być zagadka, zaśpiewanie piosenki czy znalezienie czegoś w kolorze np. żółtym, itp.,

 - kalambury - jedna z ulubionych zabaw dzieci. Wcześniej przygotowujemy hasła dopasowane do wieku dzieci. Dziecko losuje kartę z hasłem i bez używania słów, na migi pokazuje daną rzecz lub czynność, a pozostałe dzieci muszą zgadnąć, co to za hasło,

 - bal balonów - to również uwielbia większość dzieci. Należy włączyć muzykę i zadaniem każdego z dzieci jest znalezienie balona oraz połączenie się w pary. A następnie dzieci tańczą trzymając balon między swoimi brzuszkami lub plecami. Wygrywa ta para, która najdłużej utrzyma balon między sobą.

 - lustro - polega na tym, że dzieci łączą się w pary, jedno dziecko pokazuje określone ruchy, a drugie dziecko je naśladuje. Potem następuje zmiana ról.

 Należy pamiętać również o tym, że dzieci mimo obaw wielu dorosłych osób - potrafią świetnie zająć się same sobą. Nie należy robić nic na siłę. Oczywiście należy kontrolować sytuację, ale i jednocześnie pozostawić dzieciom trochę swobody.

 Co z rodzicami?

 Na urodzinowe przyjęcie, dzieci są przyprowadzane przez rodziców. To czy zostaną oni na przyjęciu - w dużej mierze uzależnione jest od wielkości mieszkania czy domu. Jeżeli nie mamy możliwości ugoszczenia osób dorosłych, informujemy o tym rodziców dzieci i umawiamy się z nimi na odbiór dziecka o konkretnej godzinie. Zazwyczaj urodziny dziecka organizowane w domu trwają około 3 godzin.

 Przyjęcie urodzinowe, które zostanie przemyślane i zorganizowane w odpowiedni sposób, z całą pewnością będzie wspaniałym wspomnieniem na kolejne lata. Warto te chwile uwiecznić robiąc zdjęcia.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat