Bezpieczeństwo to główna cecha, jaką powinny wyróżniać się zabawki dla najmłodszych. Czego wystrzegać się przy zakupie zabawek i na co zwrócić szczególną uwagę?
Bezpieczna zabawa dziecka
Zabawa małego dziecka powinna być nieustannie monitorowana przez rodziców. Jednak nawet zwracasz uwagę na to, co robi twoje dziecko, może być one narażone na niebezpieczeństwo, jeśli bawi się niewłaściwą zabawką. Zagrożeniem są substancje, które mogą znajdować się w zabawce. Niebezpieczne są między innymi:
- Bisfenol (BPA, BPS),
- Chlorek winylu,
- Kadm,
- Formaldehyd,
- Ftalany,
- Perchloroethylene,
- Metale ciężkie.
Takie substancje mogą:
- zaszkodzić normalnemu rozwojowi dziecka,
- mogą powodować raka, uszkodzenia genetyczne lub uszkodzenie układu rozrodczego.,
- zakłócić działanie układu hormonalnego,
- powodować uszkodzenie układu nerwowego, układu odpornościowego lub spowodowanie ogólnoustrojowego obciążenia toksycznego organizmu.
Czym charakteryzują się bezpieczne zabawki dla niemowląt?
Wybór zabawek powinien być szczególnie ostrożny, ponieważ niemowlęta nieustannie biorą je do buzi, gryzą, a jeśli zabawka jest wykonana z niebezpiecznych materiałów, to szkodliwe substancje przedostają się do organizmu dziecka. Upewnij się również, że zabawki nie mają ostrych narożników i szwów, małych części, które mogą odpaść z zabawki. Najlepsze zabawki dla niemowląt wykonane są:
- wykonane są z naturalnego kauczuku z drzewa hevea,
- z naturalnego drewna bez powlekania szkodliwymi lakierami, farbami, woskami. Dozwolone są wyłącznie farby naturalne i organiczne,
- wykonane są z bezpiecznego silikonu medycznego, pozbawionego szkodliwych zanieczyszczeń, można to sprawdzić, przekręcając (na pęknięciu nie powinien pojawić się biały kolor),
- najlepsze zabawki dla niemowląt robi się z bawełny organicznej.
Jak znaleźć bezpieczne modele?
Staraj się, aby dziecko miało nowe zabawki. Te stare, odziedziczone po rodzicach, a nawet babciach, mogą również zawierać szkodliwe substancje, ponieważ kiedyś standardy bezpieczeństwa były inne, a o szkodliwości niektórych materiałów dowiedzieliśmy się dopiero niedawno. Unikaj kupowania zabawek od nieznanych lub nawet nieokreślonych marek.
- Najwięcej produktów niskiej jakości powstaje w Chinach, dlatego należy traktować takie produkty z ostrożnością. Chociaż produkuje się tam też wiele zabawek, które są w miarę bezpieczne, na licencjach firm z całego świata.
- Jeśli zabawka jest elektroniczna, upewnij się, że miejsce na baterie jest bezpiecznie zamknięte i przymocowane śrubami, których dziecko nie może odkręcić.
- Staraj się minimalizować liczbę plastikowych zabawek lub w ogóle ich nie kupować.
- Unikaj zabawek w jaskrawych kolorach, mogą być pomalowane toksycznymi barwnikami i metalami ciężkimi.
- Jeśli zabawka brzydko pachnie, nie kupuj jej.
Niestety, prawie wszystkie dmuchane zabawki, brodziki, kamizelki i rękawy do wody są wykonane z PVC (potocznie zwanego winylem). To szkodliwy materiał, który odparowuje dioksyny, ftalany, często można nawet wyczuć z nich nieprzyjemny zapach. Ale winyl może oznaczać różne materiały, sprawdź u producenta konkretną substancję.
Alternatywą dla szkodliwego nadmuchiwanego basenu może być basen plastikowy wykonany z polietylenu niezawierającego PCW. Dopiero od niedawna na rynku zaczęły pojawiać się kamizelki pływackie wykonane z pianki NBR (kauczuk nitrylowy) lub pianki polietylenowej. Można również znaleźć stroje kąpielowe wykonane z bezpiecznej pianki polietylenowej lub materiału EVA (octan etylenu i winylu).
Opieka nad maluchem podczas zabawy
Obserwowanie bawiącego się dziecka może być na początku prawdziwym wyzwaniem. Trudno usiedzieć w miejscu, nic nie mówić i nie komentować. Nauczenie się, jak patrzeć na bawiące się dziecko, wymaga czasu. Sprawdź, czy możesz w pełni skupić się na tym procesie. Bądź w zasięgu wzroku dziecka, aby mogło cię zobaczyć i dotrzeć do ciebie, jeśli ma kłopoty, ale staraj się nie być nachalny. Szanuj jego niezależność, bez względu na to, jak dziwnie może to brzmieć. Zwracaj uwagę, czy dziecko nie bierze nic do ust, nie stara się gryźć zabawek lub oderwać poszczególnych elementów.