Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Niemowlę » Zabawki

Jak znaleźć bezpieczne zabawki dla niemowląt?

Artykuł

Bezpieczeństwo to główna cecha, jaką powinny wyróżniać się zabawki dla najmłodszych. Czego wystrzegać się przy zakupie zabawek i na co zwrócić szczególną uwagę?

Bezpieczne zabawki niemowle
Autor: Materiały zewnętrzne

Bezpieczna zabawa dziecka

Zabawa małego dziecka powinna być nieustannie monitorowana przez rodziców. Jednak nawet zwracasz uwagę na to, co robi twoje dziecko, może być one narażone na niebezpieczeństwo, jeśli bawi się niewłaściwą zabawką. Zagrożeniem są substancje, które mogą znajdować się w zabawce. Niebezpieczne są między innymi:

 • Bisfenol (BPA, BPS),
 • Chlorek winylu,
 • Kadm,
 • Formaldehyd,
 • Ftalany,
 • Perchloroethylene, 
 • Metale ciężkie.

Takie substancje mogą:

 • zaszkodzić normalnemu rozwojowi dziecka, 
 • mogą powodować raka, uszkodzenia genetyczne lub uszkodzenie układu rozrodczego.,
 • zakłócić działanie układu hormonalnego,
 • powodować uszkodzenie układu nerwowego, układu odpornościowego lub spowodowanie ogólnoustrojowego obciążenia toksycznego organizmu.

Czym charakteryzują się bezpieczne zabawki dla niemowląt?

Wybór zabawek powinien być szczególnie ostrożny, ponieważ niemowlęta nieustannie biorą je do buzi, gryzą, a jeśli zabawka jest wykonana z niebezpiecznych materiałów, to szkodliwe substancje przedostają się do organizmu dziecka. Upewnij się również, że zabawki nie mają ostrych narożników i szwów, małych części, które mogą odpaść z zabawki. Najlepsze zabawki dla niemowląt wykonane są:

 • wykonane są z naturalnego kauczuku z drzewa hevea,
 • z naturalnego drewna bez powlekania szkodliwymi lakierami, farbami, woskami. Dozwolone są wyłącznie farby naturalne i organiczne, 
 • wykonane są z bezpiecznego silikonu medycznego, pozbawionego szkodliwych zanieczyszczeń, można to sprawdzić, przekręcając (na pęknięciu nie powinien pojawić się biały kolor),
 • najlepsze zabawki dla niemowląt robi się z bawełny organicznej.

Jak znaleźć bezpieczne modele?

Staraj się, aby dziecko miało nowe zabawki. Te stare, odziedziczone po rodzicach, a nawet babciach, mogą również zawierać szkodliwe substancje, ponieważ kiedyś standardy bezpieczeństwa były inne, a o szkodliwości niektórych materiałów dowiedzieliśmy się dopiero niedawno. Unikaj kupowania zabawek od nieznanych lub nawet nieokreślonych marek.

 • Najwięcej produktów niskiej jakości powstaje w Chinach, dlatego należy traktować takie produkty z ostrożnością. Chociaż produkuje się tam też wiele zabawek, które są w miarę bezpieczne, na licencjach firm z całego świata.
 • Jeśli zabawka jest elektroniczna, upewnij się, że miejsce na baterie jest bezpiecznie zamknięte i przymocowane śrubami, których dziecko nie może odkręcić.
 • Staraj się minimalizować liczbę plastikowych zabawek lub w ogóle ich nie kupować.
 • Unikaj zabawek w jaskrawych kolorach, mogą być pomalowane toksycznymi barwnikami i metalami ciężkimi.
 • Jeśli zabawka brzydko pachnie, nie kupuj jej.

Niestety, prawie wszystkie dmuchane zabawki, brodziki, kamizelki i rękawy do wody są wykonane z PVC (potocznie zwanego winylem). To szkodliwy materiał, który odparowuje dioksyny, ftalany, często można nawet wyczuć z nich nieprzyjemny zapach. Ale winyl może oznaczać różne materiały, sprawdź u producenta konkretną substancję.

Alternatywą dla szkodliwego nadmuchiwanego basenu może być basen plastikowy wykonany z polietylenu niezawierającego PCW. Dopiero od niedawna na rynku zaczęły pojawiać się kamizelki pływackie wykonane z pianki NBR (kauczuk nitrylowy) lub pianki polietylenowej. Można również znaleźć stroje kąpielowe wykonane z bezpiecznej pianki polietylenowej lub materiału EVA (octan etylenu i winylu).

Opieka nad maluchem podczas zabawy

Obserwowanie bawiącego się dziecka może być na początku prawdziwym wyzwaniem. Trudno usiedzieć w miejscu, nic nie mówić i nie komentować. Nauczenie się, jak patrzeć na bawiące się dziecko, wymaga czasu. Sprawdź, czy możesz w pełni skupić się na tym procesie. Bądź w zasięgu wzroku dziecka, aby mogło cię zobaczyć i dotrzeć do ciebie, jeśli ma kłopoty, ale staraj się nie być nachalny. Szanuj jego niezależność, bez względu na to, jak dziwnie może to brzmieć. Zwracaj uwagę, czy dziecko nie bierze nic do ust, nie stara się gryźć zabawek lub oderwać poszczególnych elementów.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat