Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia

Jak zminimalizować narażenie dziecka na alergeny w domu?

Artykuł

Stworzenie w domu zdrowszego środowiska poprzez eliminację alergenów może znacząco przyczynić się do poprawy samopoczucia małego alergika.

Minimalizacja dziecko alergeny
Autor: Materiały prasowe

Podpowiadamy, gdzie najczęściej znajdują się alergeny, które mogą wywołać u dziecka dokuczliwe objawy oraz co zrobić, by kontakt z nimi ograniczyć do minimum.

Alergia wziewna może powodować takie objawy jak kichanie, katar, łzawienie oczu i podrażnienie błony śluzowej nosa, gardła, podniebienia i spojówek, zaś rodzice zmagającego się z nią dziecka gotowi są wypróbować wszystkie dostępne metody, które pozwoliłyby złagodzić uciążliwe dolegliwości. Od czego zacząć?

Gdzie kryją się alergeny

Przede wszystkim warto odpowiedzieć na pytanie, gdzie kryją się alergeny?

W sypialni lub pokoju dziecka alergeny mogą czaić się w różnych nietypowych miejscach . Oto przykłady:

  • pluszowe zabawki - dziecięce maskotki mogą być siedliskiem roztoczy oraz magazynem pyłków i zwierzęcej sierści;
  • dywany - roztocza i pyłki mogą wnikać głęboko między włosie wykładzin dywanowych, na krawędziach przylegających do ścian może również tworzyć się pleśń;
  • ciemne zakątki - w takich miejscach chętnie przebywają roztocza kurzu domowego;
  • meble tapicerowane i tekstylia - to także doskonałe siedlisko roztoczy, które chętnie gnieżdżą się w łóżkach, zasłonach i poduszkach;
  • wilgotne ubrania - części garderoby, które nie zostały odpowiednio wysuszone mogą stać się siedliskiem pleśni.

Zasady w domu alergika

Istnieje szereg zmian, jakie można wprowadzić w otoczeniu, żeby zminimalizować ryzyko wystąpienia u dziecka objawów alergii. Warto zastosować się do nich w całym domu, a zwłaszcza w pokoju dziecięcym.

Podstawowa zasada brzmi: im mniej niepotrzebnych rzeczy w domu alergika, tym mniej miejsc, gdzie alergeny mogą się osadzać i tym łatwiej będzie dokładnie posprzątać dom. Najlepiej byłoby, gdyby przedmioty w domu można było przetrzeć z kurzu wilgotną ściereczką. Z tego właśnie względu część rzeczy nie powinna znaleźć się w domu alergika, np. suszone kwiaty. Ponadto jeśli masz taką możliwość, zdecyduj się na podłogi z desek czy paneli. Jeśli nie, dbaj o czystość wykładziny dywanowej, regularnie ją odkurzając i piorąc. Na pewno pozbądź się jednak dywanów. Wg Amerykańskiej Akademii Alergologii, Astmy i Immunologii do odkurzania warto używać odkurzacza z filtrem HEPA (ang. high efficiency particulate air filter).

Zadbaj też o czystość powietrza i wspomóż się nowoczesną technologią. Dzięki elektrycznemu oczyszczaczowi powietrza, który filtruje zanieczyszczenia takie, jak: kurz, roztocza, dym, bakterie, wirusy i inne drobne cząstki, możesz za jednym razem pozbyć się alergenów domowych i tych docierających z zewnątrz. Oczyszczacze powietrza Philips obniżają stężenie alergenów i pomagają kontrolować jakość powietrza. Czujnik AeraSense na bieżąco informuje o jakości powietrza dzięki 4-stopniowemu wskaźnikowi kolorów oraz podając aktualny poziom alergenów unoszących się w powietrzu. Oczyszczacz wyświetli indeks alergenów IAI w skali od 1 do 12. W dodatku specjalnie zaprogramowany tryb antyalergenowy jest bardziej czuły na alergeny unoszące się w powietrzu, takie jak pyłki, kurz czy złuszczony naskórek zwierząt, i skutecznie je usuwa. Dzięki temu Twój dom stanie się oazą spokoju dla alergika. Oczyszczacze Philips AC3256 i AC2887 są rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne.

Zmiany w pokoju dziecięcym

Jeśli chodzi o pokój dziecka, to po pierwsze, załóż na materac łóżka dziecka specjalny pokrowiec antyroztoczowy (zazwyczaj wykonany z materiału membranowego lub mikrowłókien). Tworzy on barierę uniemożliwiającą przenikanie roztoczy . Wymień też wełnianą pościel na taką wykonaną z materiałów syntetycznych o właściwościach antyalergicznych. Ponadto przed włożeniem ubrań do szuflad i szafek upewnij się, że są całkowicie suche, by nie stały się źródłem pleśni. Jeśli w Waszym domu mieszkają zwierzęta, staraj się trzymać je z dala od pokoju dziecięcego i przede wszystkim nie pozwalaj im spać w jednym łóżku z dzieckiem!

Co z zabawkami? Pamiętaj, że bałagan jest siedliskim kurzu, dlatego przechowuj aktualnie nieużywane zabawki dziecka w plastikowych pudłach. Co dwa tygodnie pierz pluszowe zabawki w ciepłej wodzie – możesz wkładać je do pralki w poszewce na poduszkę. Następnie przez 45 minut susz maskotki w suszarce bębnowej w wysokiej temperaturze. Możesz też zdezynfekować je gorącą parą. Zabawki, których nie można prać wkładaj na noc do zamrażarki, żeby zabić wszystkie roztocza.

Oczywiście warto, żeby w sypialni dziecka umieścić oczyszczacz powietrza lub przekładać go tam na noc.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat