Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Małe dziecko » Zdrowie

Jak zbić gorączkę u dziecka?

Artykuł

Gorączka, zwłaszcza u dzieci, jest zjawiskiem bardzo częstym i zazwyczaj świadczy o, popularnych w tej grupie wiekowej, chorobach wirusowych.

Jak zbic goraczke
Autor: Materiały zewnętrzne

Dane statystyczne mówią wręcz, że praktycznie każdy maluch. chociaż raz w życiu doświadczy temperatury powyżej 38 stopni Celsjusza, a 20 procent spośród nich trafi z tym objawem do lekarza w pierwszych 6 miesiącach po urodzeniu. Tym samym, uznać można, że gorączka u dzieci jest zjawiskiem powszechnym i każdy rodzic, wcześniej, czy też później, będzie miał z nią do czynienia.

Kiedy mówimy o gorączce u dziecka?

Przyjmuje się, że gorączkę rozpoznaje się w momencie, gdy temperatura ciała przekracza 38 stopni Celsjusza. Temperatury niższe, rzędu 37,1 do 38 stopni uznaje się natomiast za stan podgorączkowy. Podział ten ma charakter umowny, a sam pomiar zależy w dużym stopniu od wybranej metody (standardowo temperaturę mierzy się pod pachą, ale z punktu widzenia medycznego, jest metoda najmniej dokładna).

Gorączka u dziecka - jakie są jej najczęstsze przyczyny?

Większość gorączek u maluchów jest wywołana przez choroby wirusowe górnych dróg oddechowych o charakterze samoograniczającym (przeziębienie, czy też grypę). Tym samym, w większości przypadków, jej wystąpienie jest niczym niepokojącym i wymaga jedynie od rodziców działań doraźnych, najczęściej w zakresie metod domowych. Oczywiście, nie oznacza to, że gorączka u dziecka, zwłaszcza małego, powinna być bagatelizowana. Wręcz przeciwnie, malucha należy obserwować i w przypadku wystąpienia jakichkolwiek wątpliwości co do jego stanu udać się z nim do lekarza pediatry. 

Podwyższona temperatura u dziecka - kiedy się niepokoić?

Jak już wcześniej wspominaliśmy, gorączka, w większości przypadków, nie jest objawem groźnym i nie wymaga pilnej wizyty u lekarza. Istnieją jednak pewne sytuacje, gdy pilna konsultacja lekarska jest niezbędna. Spośród nich można wymienić:

  • Gorączka współwystępująca ze złym stanem dziecka - u malucha mogą występować silny ból głowy, ból brzucha, wymioty, czy też zaburzenia świadomości.
  • Gorączka jest całkowicie bezobjawowa -  niepokój powinny budzić wszelkie stany, gdy dziecko ma gorączkę, ale wygląda na zdrowe i nie skarży się na żadne objawy. Należy bowiem pamiętać, że stan taki może być zwiastunem choroby nowotworowej, czy też innej, zagrażającej życiu przypadłości.
  • Gorączka jest bardzo wysoka - gorączka powyżej 40 stopni Celsjusza jest stanem zagrażającym życiu dziecka i wymaga pilnego kontaktu z lekarzem.

Jak zwalczać gorączkę u dzieci? 

O ile gorączka przebiega łagodnie i towarzyszą jej standardowe objawy przeziębienia, czy też grypy, jej leczenie może być prowadzone w domu. Należy pamiętać, że podniesiona ciepłota ciała jest mechanizmem obronnym organizmu i jej sztuczne zbijanie jest działaniem niekorzystnym. Wracając jednak do tematu, jak obniżyć gorączkę u dziecka metodami domowymi?

  • Stosowanie chłodnych okładów - jedną ze skuteczniejszych metod walki z gorączką jest stosowanie zimnych okładów na czoło oraz kończyny dziecka.
  • Kąpiel w chłodnej wodzie - w przypadku tego sposobu należy pamiętać, iż różnica między temperaturą ciała, a wody, nie może być wyższa niż 2 stopnie Celsjusza. W innym przypadku możemy bowiem doprowadzić do szoku termicznego.  
  • Odpowiednie nawodnienie organizmu dziecka - należy pamiętać, że każdy wzrost temperatury ciała zwiększa zapotrzebowanie na płyny, a odwodnienie jest jednym z najgroźniejszych powikłań przedłużającej się gorączki.
  • Zastosowanie leków przeciwgorączkowych.

Więcej informacji na temat walki z gorączką mogą Państwo znaleźć w artykule: jak zbić gorączkę u dziecka?

Podsumowując, gorączka jest najczęściej niegroźnym wyrazem walki organizmu z popularnymi, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, infekcjami wirusowymi. Należy jednak pamiętać, że może zwiastować również choroby o wiele groźniejsze i bardziej niebezpieczne, dlatego nie powinniśmy jej bagatelizować.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 5/5. Oceniono 1 raz.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat