Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Niemowlę » Karmienie

Jak wybrać mleko następne?

Artykuł

Wiele mam z rożnych powodów nie może karmić swojego dziecka piersią. Wtedy zazwyczaj pojawia się problem w postaci wyboru najlepszego dla dziecka mleka modyfikowanego.

Jak wybrac mleko nastepne
Autor: Materiały prasowe

Z reguły poszukiwania odpowiedniego mleka nie kończą się na pierwszym wyborze. Często delikatny organizm dziecka reaguje alergiami, biegunkami lub innymi dolegliwościami. Jak więc wybrać odpowiednie mleko następne?

Producenci mleka modyfikowanego oferują mieszanki, które w większości różnią się od siebie tylko pojedynczymi dodatkami. Są także mleka specjalne dla dzieci z alergią, które są częściowo pozbawione właściwości alergizujących. Większość mlek dostępnych na rynku to mieszanki na bazie mleka krowiego, jednak ostatnio pojawiają się także te na bazie pełnego mleka koziego. Co jednak będzie najlepszym wyborem dla dziecka?

Wiek i preferencje dziecka

Biorąc pod uwagę liczne rodzaje dostępnych mlek, powinniśmy przede wszystkim zastanowić się nad potrzebami i preferencjami naszego dziecka. Podstawową kwestią, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę jest jego wiek. Mieszanki mają różne oznaczenia (od 1 do 5), które odpowiadają wieku malucha. Numer 1 jest przeznaczony dla dzieci do 6 miesiąca życia, kolejne oznaczenia określają wiek od 6 do 12 miesięcy, do 2 roku życia, do 3 roku życia i do 4 roku życia.

Kolejną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę są alergie i nietolerancje pokarmowe. Jeśli w rodzinie są osoby uczulone na białko mleka krowiego, to jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że dziecko również będzie na nie uczulone. Mleko krowie posiada bowiem bardzo wysoki poziom αs1- kazeiny, która jest odpowiedzialna za alergie wśród dzieci. Dlatego warto zastanowić się nad mlekiem kozim, które posiada ten czynnik, jednak na poziomie niższym prawie o połowę.

Warto wspomnieć, że mleko kozie nie jest alternatywą przy alergii na białka mleka krowiego ze względu na podobną budowę białek. Niemniej jednak ważną informacją może być fakt, że według badań, nawet 20% dzieci z alergią na białko mleka krowiego, może nie być uczulone na to, pochodzącego z mleka koziego – dodaje dr Mirosława Gałęcka, ekspert firmy Miralex, dystrybutora mleka Capricare.

Na rynku dostępne są również mieszanki dla „niejadków” – dzieci, które nie chcą jeść i mimo tego, że sprawiają wrażenie głodnych – wypluwają mleko. Takie zachowanie może być spowodowane smakiem mieszanek. Mleko modyfikowane na bazie mleka krowiego ma charakterystyczny, intensywny smak. Znacznie różni się od mleka kobiecego. Z tego powodu przejście na karmienie sztuczne może być utrudnione. Zanim zdecydujemy się na zakup specjalnego mleka dla niejadków (charakteryzuje się ono zmniejszoną zawartością laktozy), spróbujmy podać dziecku mieszankę na bazie mleka koziego. Jej smak jest delikatniejszy, słodszy.

Czytajmy etykiety!

Wybierając odpowiednie mleko następne powinnyśmy zwrócić uwagę na certyfikaty, które posiada. Czy mleko jest kompletne pod względem wartości odżywczych, czy zostało przebadane klinicznie? Ważne jest także czytanie składu mleka. Wiadomo, że najlepszym pokarmem dla dziecka jest mleko matki, jednak kiedy nie chcemy lub nie możemy karmić naturalnie, musimy wybrać mieszankę, która swoim składem jak najlepiej przypomina mleko matki. Warto także sprawdzić czy mleko nie zawiera szkodliwych substancji, jak np. olej palmowy, lub czy posiada wszystkie potrzebne do prawidłowego rozwoju dziecka mikroelementy.

Naturalny proces

Kolejną kwestią, która warta jest przemyślenia to stopień przetworzenia mleka. Naturalnie niektóre mleka ssaków posiadają więcej składników bioaktywnych, ważnych dla zdrowia i rozwoju niemowlaka. Jak się okazuje, mleko kozie pod tym względem przebija mleko krowie. U kóz proces produkcji mleka jest podobny do procesu, który odbywa się u kobiet, co wpływa na wartości odżywcze mleka i łatwość w przyswajaniu go przez organizm dziecka.

Należy pamiętać, że proces wyboru mleka dla dziecka często jest bardzo długi. Za każdym razem, kiedy podajemy inną mieszankę, należy obserwować reakcje organizmu dziecka. Warto także skonsultować swoją decyzję z pediatrą.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 5/5. Oceniono 1 raz.
body na roczek

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat