Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Małe dziecko » Moda

Jak wybrać buty dla dziecka?

Artykuł

Chociaż według powiedzenia „najtrudniejszy jest pierwszy krok”, to dzieci stawiają go z uśmiechem. Szybko zaczynają śmiało chodzić, potem biegać.

Jak wybrac buty dla dziecka
Autor: Materiały prasowe

Jest to moment, w którym przed rodzicami pojawia się wyzwanie jakim jest dobór odpowiedniego obuwia. To właśnie stopy są odpowiedzialne za przesyłanie do mózgu wielu cennych informacji, chociażby dotyczących orientacji w terenie czy termoregulacji całego ciała. Na co zwrócić uwagę, wybierając buty? Na to pytanie odpowiada Jacek Jarosiński, fizjoterapeuta z Centrum Medycznego Damiana.

Zaraz po narodzinach stopa wcale nie ma kości, a jedynie delikatne chrząstki, które dopiero około 6. roku życia zaczynają się zmieniać w szkielet kostny. „Mamo, te buty są za ciasne” – to znany scenariusz dla każdego rodzica, a to wszystko dlatego, że stopy rozwijają się do 18. roku życia, a czasem nawet dłużej. Na każdym z etapów, ważne jest, by dbać o prawidłowy dobór obuwia, ponieważ zapobiega to wystąpieniu wad rozwojowych, ale i kontuzji.

Chociaż wybór bucików w sklepie jest naprawdę szeroki, wcale nie tak ławo wybrać tę jedną idealną parę. Zmieniająca się pora roku, nowe zajęcia sportowe wymagające dostosowanego obuwia, czy po prostu większy rozmiar – we wszystkich tych sytuacjach rodzice muszą zwrócić uwagę na kilka aspektów, by uniknąć podstawowych błędów. O czym warto pamiętać?

But butowi nierówny – na co zwrócić uwagę?

Rodzice wiedzą jak ważne jest, by ich pociechy miały prawidłowo dobrane buty. Jednak w natłoku informacji, można się nieco zagubić. Ten element garderoby dla wciąż rozwijającego się dziecka jest kluczowy w kwestii kształtowania jego postawy ciała i rozwoju psychoruchowego. - Buty zawsze powinny być odpowiednio dobrane, wyprofilowane i wygodne. Należy pamiętać, że podstawową funkcją obuwia jest ochrona przed urazami. Dziecko nie może odczuwać ucisku, a buty w żadnym miejscu nie mogą powodować otarć. Pamiętajmy, że nieprawidłowo dobrane obuwie może zaszkodzić rozwojowi stóp, a tym samym negatywnie wpłynąć na całą sylwetkę. Zniekształcenia sklepienia podłużnego i poprzecznego stopy może wywołać problemy ze stawami kolanowymi, a w konsekwencji doprowadzić do złego ułożenia kręgosłupa – wyjaśnia Jacek Jarosiński, fizjoterapeuta w Centrum Medycznym Damiana.

Właśnie dlatego buty dzieci chodzących do szkoły powinny spełniać kilka wymogów. Bardzo ważny jest materiał, z którego są wykonane – najlepiej by były one przewiewne, elastyczne i z miękką podeszwą. Stopa nie powinna być uciskana, ponieważ może to zaburzyć jej prawidłowy rozwój, dlatego warto zwrócić uwagę, by przód/nosek buta nie był ciasny, ani spiczasty. Ponadto należy uważać, żeby buty nie były:

  • Za małe – ponieważ mogą spowodować koślawość palców, otarcia,
  • Za duże – w takich butach dziecko może się potykać oraz nie będą one wyprofilowane w odpowiednich miejscach,
  • Za sztywne – bo mogą powodować otarcia, będą niewygodne,
  • Noszone po starszym rodzeństwie – ponieważ każdy chodzi inaczej, dlatego buty, które już nosił starszy brat czy siostra będą w inny sposób „wygniecione” i niedostosowane do indywidulanych potrzeb innych osób.

- Z butami, jak ze wszystkim – nie powinny być ani za duże, ani za małe. Jednak w przypadku dzieci zdecydowanie gorszym rozwiązaniem jest kupowanie butów na styk, które już po 2-3 miesiącach zaczną nieprzyjemnie cisnąć, powodując ból i dyskomfort. Stopa dziecka rośnie dość szybko, dlatego przed zakupem butów należy ją dokładnie zmierzyć i dobrać buty nawet o kilka milimetrów większe. Ważne jest również kontrolowanie rozmiaru obuwia, ponieważ gdy jest ono zostawiane w szkolnej szatni, trudno zauważyć zmianę. Dziecięca stopa rośnie około 1 mm miesięcznie, dlatego co około 4 miesiące powinno się sprawdzić czy nie trzeba wymienić obuwia na większe. Oczywiście jest to bardzo indywidualny proces – dodaje ekspert.

Sznurowane czy na rzepy?

W przypadku mniejszych dzieci najlepiej sprawdzają się buty wkładane – na gumki lub na rzepy. Sznurowadła lepiej zostawić starszakom, które sprawnie i dobrze potrafią już wiązać buty. Chodzi tu przede wszystkim o kwestie bezpieczeństwa, nie da się ukryć, że uczniowie często biegają po korytarzach, a z rozwiązanymi sznurówkami zdecydowanie łatwiej o niekontrolowane upadki. Z tego samego powodu podeszwa powinna być antypoślizgowa i niebrudząca.

Inne buty na zajęcia sportowe?

Druga para obuwia na zajęcia sportowe to podstawa. Przede wszystkim na takich zajęciach – szkolnych lub dodatkowych – sprawdzą się buty przewiewne, zapewniające odpowiednią cyrkulację powietrza. Wiadomo, że podczas uprawiania sportu stopa poci się, dlatego po zakończonych zajęciach zdecydowanie lepiej jest założyć suche skarpetki i standardowe buty szkolne. Pozwoli to zapobiec przegrzaniu stopy, odparzeniom, otarciom czy rozwojowi grzybicy. Ponadto, buty sportowe posiadają twardszą podeszwę, lepiej amortyzują i zapewniają bardziej stabilne podparcie dla kostek, dzięki czemu w przypadku ewentualnych upadków, stopa jest zdecydowanie lepiej chroniona.

Odpowiednie obuwie naprawdę ma znaczenie, dlatego warto poświęcić trochę czasu i energii, by nie kupić pierwszych przymierzonych trampek i poszukać pary idealnej dla swojego dziecka.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat