Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Niemowlę » Zdrowie

Jak smoczek wpływa na rozwój dziecka?

Artykuł

Wybór odpowiedniego smoczka stanowi dla rodziców nie lada wyzwanie. W wielu kryzysowych sytuacjach jest on ostatnią deską ratunku.

Smoczek rozwoj dziecka
Autor: Materiały prasowe

Jednak nie każdy rodzic wie, że smoczek pełni o wiele ważniejszą rolę niż tylko uspokajanie dziecka. Marka Curaprox razem z Andreą Westermann – stomatologiem wykładowcą i matką dwójki dzieci wyjaśni, jak smoczek wpływa na rozwój dziecka i pomoże lepiej zrozumieć proces wyboru tego odpowiedniego.

SMOCZEK NIE TYLKO USPOKAJA

Działanie smoczka znacznie wykracza poza uspokajanie. Poznaj trzy główne obszary, na które smoczek ma wpływ w okresie rozwoju dziecka:
1. Kształtuje prawidłowe połykanie
Dzieci rodzą się z przystosowanym do karmienia piersią, niemowlęcym (ssącym) wzorcem połykania. W wieku około 6-8 miesięcy przechodzą na połykanie dojrzałe, czyli sposób połykania, dostosowany do spożywania pokarmów stałych. Jeśli wzorzec ssania utrzymuje się po 6-8 miesiącach, może on zakłócać naturalny rozwój szczęki.

„Obecnie zaleca się rozpoczęcie podawania pokarmów stałych około 7 miesiąca życia. Właśnie wtedy sposób połykania naturalnie się zmienia. Jednak używanie niewłaściwego smoczka może zablokować ten proces.” – stwierdza Andrea Westermann.

2. Kształtuje górną szczękę i zgryz
Tkanka miękka, taka jak język i policzki, kształtuje tkankę twardą, czyli kość szczękową. Kiedy język znajduje się na górnej szczęce, wywiera na nią odpowiedni nacisk, umożliwiając jej rozszerzenie i stworzenie wystarczającej przestrzeni na przyszłe zęby.

„Większość smoczków uniemożliwia dzieciom używanie języka w taki sposób, który pozwoli rozwijać zdrową szczękę górną.” – wyjaśnia Andrea Westermann.

„W momencie, kiedy dzieci nie mogą we właściwy sposób wywierać językiem nacisku na podniebienie i rozszerzać go, skutkuje to wadami zgryzu, takimi jak zgryz otwarty przedni lub zgryz krzyżowy boczny”.

3. Wpływa na rozwój mowy
Używanie smoczka podczas nauki mówienia może zakłócać ten proces, co może prowadzić do trudności w nauce w późniejszym okresie życia.

„Dentyści nie wiedzą, że wady zgryzu są powiązane z problemami z mową. Przypadków, kiedy dzieci wymagają terapii logopedycznej z powodu używania niewłaściwego smoczka jest coraz więcej. Mimo to, interdyscyplinarna współpraca między dentystami a logopedami jest rzadkością.” - mówi Andrea Westermann.

JAK WYBRAĆ WŁAŚCIWY SMOCZEK?

Oto kilka rzeczy, o których należy pamiętać przy wyborze smoczka:

1. Zrozum prawdziwe przeznaczenie smoczka

Smoczek nie tylko uspokaja.

„Idealny smoczek powinien uczyć dzieci, jak używać języka, mięśni szczęki i twarzy, aby szczęka i zgryz mogły się odpowiednio rozwijać” – mówi Andrea Westermann.

Ponadto smoczek nie jest przeznaczony do długotrwałego stosowania. Od około 1 roku życia, w którym dziecko zmienia połykanie z niemowlęcego na dorosłe (przeżuwanie), smoczek zwykle nie jest już potrzebny.

Płaska, krótka i elastyczna końcówka do ssania jest cechą dobrego smoczka. Według Andrei Westermann daje ona szansę na właściwy rozwój podniebienia, zamiast sprawiać, że przybiera ono nienaturalny, wysoki, łukowaty kształt.

„Płaska końcówka zapobiega rozwojowi zgryzu otwartego, zapobiega niewspółosiowości, a przy tym wspomaga oddychanie przez nos”.

Taki właśnie jest smoczek od Curaprox. Biofunkcjonalny – zaprojektowany tak, aby działał w zgodzie z anatomią – naturalnie wspierając rozwój podniebienia i szczęki. W przeciwieństwie do konwencjonalnych smoczków, ma płaski czubek. W ten sposób zapewnia miejsce w okolicach podniebienia, które dzięki temu nie przybiera nienaturalnego kształtu „podniebienia gotyckiego”. Ten smoczek sprawia, że w jamie ustnej nie powstaje próżnia i w ten sposób nie dopuszcza do wad zgryzu i sprzyja prawidłowemu oddychaniu – przez nos, a nie przez usta. Ponadto posiada specjalną, miękką, silikonową membranę, która daje to samo, przyjemne uczucie co naturalny sutek. To znajome wrażenie kształtuje naturalny proces połykania. Skrzydełka boczne kierują ciśnienie ssania w większym stopniu na szczęki niż na podniebienie zapewniając, by łuk zębowy przybrał ładny, okrągły kształt. Smoczek Curaprox z serii Baby jest wolny od toksyn i całkowicie nieszkodliwy dla maluszka. Dostępny jest w trzech różnych rozmiarach.

CO ZROBIĆ, JEŚLI OBECNIE STOSUJESZ NIEWŁAŚCIWY SMOCZEK?

Zmiany, które nastąpiły na skutek używania niewłaściwego smoczka można skorygować za pomocą odpowiedniego rozmiaru tego właściwego. Najlepiej, gdy dzieci nie potrzebują większego smoczka w miarę wzrostu. Np. smoczek Curaprox w rozmiarze 0 to taki, którego dziecko używałoby od urodzenia do ok. 7 miesiąca życia. Po tym czasie zwykle odkłada smoczek na bok i już go nie potrzebuje.

„W większości przypadków przyzwyczajamy dziecko do kontynuacji ssania, co w rzeczywistości prowadzi do przejścia na większe rozmiary smoczków. Rodzic uważa, że dziecko potrzebuje smoczka, jednak myślę, że dziecko jest po prostu uczone, aby na nim polegać.” – dodaje Andrea.

Jeśli szczęka dziecka wymaga korekty, powinniśmy wybrać smoczek dla dzieci Curaprox w rozmiarze 1 lub 2.

„Rozmiar 1 i 2 stosuję u dzieci, które mają już wady zgryzu, bardzo często spowodowane przez inne smoczki” – potwierdza Andrea Westermann. „Zalecam używanie smoczka Curaprox, aby ponownie osiągnąć prawidłowy zgryz. Ssanie smoczka umożliwia rozłożenie nacisku aż do skrzydełek, które pozwalają na naturalny rozwój szczęki i podniebienia” .

Smoczek Curaprox Baby: 49,80 zł/ szt.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Kot w butach

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat