Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Niemowlę » Zdrowie

Jak radzić sobie z kolką u noworodka?

Artykuł

Przeraźliwy płacz i krzyk niemowlaka może przerazić rodziców. Najczęstszą przyczyną takie zachowania jest kolka.

Jak radzic kolka noworodek
Autor: Materiał zewnętrzny

Jak rodzić sobie  z kolką noworodka? Jakie są sposoby, by na zawsze pozbyć się tej bolesnej dolegliwości?

Gdy dziecko długo i głośno płacze, jego brzuszek jest twardy, a płaczowi towarzyszy wierzganie nóżkami, to prawdopodobnie maluch ma kolkę. Przyczyn występowania kolki u noworodków jest kilka, tak samo jak sposobów na walkę z nią. Aby zmniejszyć ryzyko występowania kolek, warto skorzystać z kilku sprawdzonych rad. Najczęściej wystarczy wprowadzenie kilku drobnych zmian, by niemowlęca kolka była dla dziecka mniej uciążliwa.

 

Przyczyny kolki niemowlęcej

Ta dokuczliwa dziecięca dolegliwość pojawia się u maluchów już w trzecim tygodniu życia, a ustępuje zazwyczaj w okolicach 5go miesiąca. Kolki u noworodków są bardzo powszechne, nie uznaje się ich za chorobę i rodzice nie powinni mieć powodów do niepokoju. Przyczyną kolki może być:

 

  • Nadwrażliwość na pokarmy spożywane przez matkę (w przypadku dzieci karmionych piersią) lub alergia pokarmowa.
  • Połykanie powietrza podczas karmienia butelką i piersią, zazwyczaj spowodowane zbyt łapczywym połykaniem pokarmu lub zbyt szybkim wypływaniem mleka.
  • Zła dieta lub przejedzenie.
  • Niepokój dziecka spowodowany np. zdenerwowaniem rodziców.

 

Objawy niemowlęcej kolki pojawiają się popołudniami lub wieczorem. Jeśli maluszek płacze tylko przez chwilę lub szybko uspokaja się w ramionach mamy, to raczej nie dokuczają mu te bolesne dolegliwości. Atak kolki u noworodków objawia się napadowym płaczem, który w ciągu dnia trwa łącznie około 3 godzin, a pojawia się regularnie - przynajmniej 3 razy na tydzień.

 

Sposoby na kolkę u noworodka

Kolkę można rozpoznać samodzielnie. Z lekarzem warto skonsultować się w momencie gdy kolka u noworodka nasila się lub gdy towarzyszą jej objawy takie jak gorączka, ulewanie, wymioty czy biegunka. Maluszkom z dolegliwościami żołądkowymi, takimi jak kolka, wzdęcia i zaparcia, poleca się mleko Humana Anticolic (http://humana-baby.pl/produkt/humana-anticolic-mleko-modyfikowane-w-proszku-przy-wzdeciach-zaparciach-i-kolkach-300g/). Mleko zawiera lekkostrawne białko, a obniżona zawartość laktozy nie obciąża przewodu pokarmowego maluszka i nie powoduje wzdęć. Dzieciom obciążonym ryzykiem wystąpienia alergii pokarmowej można podawać hipoalergiczne mleko modyfikowane.

 

Niestety kolki u noworodka nie da się całkowicie wyleczyć, można jedynie złagodzić jej objawy. Oprócz specjalnego mleka pomóc może delikatny masaż brzuszka i łagodne kołysanie dziecka. Warto też ograniczyć bodźce, które mogły wpływać na niepokój dziecka (hałas, intensywne światło, goście odwiedzający dom). Pomocna może również okazać się specjalna butelka antykolkowa. Warto też zwracać uwagę na sposób karmienia maluszka i uważać, by podczas jedzenia nie połykał powietrza.

 

 

Oceń zawartość strony:
Ocena: 5/5. Oceniono 1 raz.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat