Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia

Jak przygotować łóżeczko noworodka? Czego nie może w nim zabraknąć?

Artykuł

Przyszli rodzice, jeszcze zanim maluch pojawi się na świecie, najczęściej na początku trzeciego trymestru przygotowują pokoik dla malucha czy kącik dla malucha we własnej sypialni. Oczywiście to drugie rozwiązanie jest znacznie częściej praktykowane, wszak do malucha trzeba wstawać tak często, że dla wygody lepiej mieć go jak najbliżej. W dzisiejszym poradniku doradzimy, jak przygotować łóżeczko noworodka i czego nie powinno w nim zabraknąć.

Lozeczko noworodek
Autor: Materiały zewnętrzne

Po pierwsze: dobrej jakości materac jest niezbędny

Na samym początku należy dobrać materac do dziecięcego łóżeczka. Trzeba pamiętać, że musi mieć odpowiednią twardość. Ważne jest by posiadał także wkład neutralizujący drobnoustroje i bakterie. Trzeba wiedzieć, że materac niemowlęcy powinien być dość twardy, a jednocześnie posiadać wypełnienie z włókna kokosowego. Owo włókno świetnie pochłania zarówno nadmiar wilgoci, jak i neutralizuje wszelkiego rodzaju patogeny. Dziecko spędza w łóżeczku nawet 12 godzin (pozostała część doby jest przeznaczona na karmienie, odbijanie, przewijanie i usypianie) dlatego musi mieć zapewnione jak najlepsze warunki.

Po drugie: wybierz prześcieradła dla niemowląt, które zapobiegną przeciekaniu nieczystości z mokrej pieluchy dziecka

Współczesne pampersy są niezwykle chłonne i właściwie do przeciekania nie dochodzi. Mają również wskaźnik, który mówi o tym, że pieluszkę maluchowi trzeba zmienić. Oczywiście nie jest to rozwiązanie ekologiczne, dlatego wielu młodych rodziców wraca do pieluszek wielorazowych, a te niestety już mogą przeciekać. Dlatego na materacyku warto umieścić prześcieradło z warstwą ceratki. Warto wiedzieć, że prześcieradła dla niemowląt mają bardzo różnorodny design i mogą być dostosowane do wielkości materaca. Nie będą się też rolować. Na pewno urozmaicą wygląd łóżeczka.

Po trzecie: pamiętaj, że poduszka i ochraniacz na szczebelki nie są maluszkowi potrzebne

Kwestię sporną stanowi stosowanie poduszki, a także ochraniaczy na szczebelki. Faktem jest, że dziecko, które nie cierpi na refluks poduszki nie potrzebuje. A u takich, które zmagają się z cofaniem się pokarmu stosuje się specjalne poduszki niemowlęce albo też trik w postaci podstawienia pod nóżki łóżeczka z jednej strony książek, by główka dziecka, po jego włożeniu do łóżeczka, znajdowała się wyżej. Generalnie jednak dziecko powinno spać na płaskim materacu, aby nie doszło do skręcenia w obrębie kręgów szyjnych. W przypadku ochraniaczy na szczebelki i ich odwiązania się czy tego, że dziecko śpi zbyt blisko krawędzie, może dojść do SIDS, dlatego takie rozwiązanie w przypadku najmniejszych dzieci nie jest rekomendowane. Wato podkreślić, że gdy łóżeczko znajduje się obok łóżka, a pomiędzy szczebelkami jest ochraniacz, to matka dziecka leżąc w łóżku nie widzi, co dzieje się z maluchem.

Po czwarte: zamiast kołderki wybierz rożek niemowlęcy

Stosowanie kołderki czy kocyka w przypadku malutkiego dziecka, które nie jest zawinięte w rożek niemowlęcy czy kokon jest niebezpieczne. Dlatego koniecznie trzeba zaopatrzyć się w rożek niemowlęcy. Takie akcesorium zwiększa poczucie bezpieczeństwa dziecka, a w przypadku stosowana kocyków także zagrożenie, że dziecko przykryje sobie twarz kołdrą czy kucykiem. Generalnie gdy się je stosuje i nawet dziecko owinięte jest w kokon czy rożek, to i tak trzeba pilnować, by nic złego się nie przydarzyło. Nie można przykrytego dziecka zostawiać bez opieki. Rożek niemowlęcy przypomina dziecku ciasne środowisko, w którym żyło i rosło przez 9 miesięcy, a więc brzuch mamy. Właśnie to skojarzenie sprawia, że maluch jest spokojniejszy. Dodatkowo można na łóżeczku czy tuż koło niego, np. na stoliku nocnym położyć misia-szumisia, który skutecznie usypia dziecko.

Nie stosuj baldachimów do łóżeczek i kołysek, gdyż mogą przyczynić się do ograniczenia tlenu i SIDS, czyli zespołu nagłego zgonu niemowląt. Zatem takie upiększenia mogą być niebezpieczne. Pamiętaj, by nie stawiać łóżeczka bezpośrednio przy oknie. Zapewniając dziecku komfort w łóżeczku, gwarantujesz mu także spokojny sen, a przecież to właśnie dzięki niemu może prawidłowo się rozwijać.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat