Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia

Jak prawidłowo dbać o zęby w ciąży?

Artykuł

Prawidłowa higiena jamy ustnej jest ważna dla każdego. Z tego powodu nie można o niej zapominać także w trakcie całego okresu ciąży.

Jak prawidlowo dbac zeby ciaza
Autor: Materiały zewnętrzne

Niestety zmiany zachodzące w organizmie kobiety w trakcie oczekiwania narodzin dziecka niezbyt korzystnie wpływają na stan uzębienia. Jak zatem prawidłowo dbać o zdrowie zębów w ciąży?

Regularna kontrola stomatologiczna

Najlepiej by przed planowanym zajściem w ciążę wyleczyć wszystkie schorzenia w obrębia jamy ustnej, tak by w okresie oczekiwania na dziecko tylko odbywać wizyty kontrolne u stomatologa. Zaleca się co najmniej 2-3 takie wizyty w trakcie tych wyjątkowych dziewięciu miesięcy. Należy pamiętać, że każdy stan zapalny rozwijający się u przyszłej mamy może przynieść negatywne skutki dla zdrowia matki i malucha. Regularne odwiedzanie stomatologa pozwoli na dobór właściwych metod higieny jamy ustnej w ciąży.

Akcesoria do higieny jamy ustnej w ciąży

Aby utrzymać zdrowe zęby w ciąży należy pamiętać o stosowaniu podstawowych produktów do higieny jamy ustnej. Przede wszystkim szczoteczki do mycia zębów o odpowiednio dobranej twardości oraz pasty do mycia zębów. Z uwagi na zmiany hormonalne zachodzące w ciele ciężarnej, które sprzyjają spulchnianiu i krwawieniu dziąseł, zaleca się stosowanie specjalnie dedykowanych past dla osób z nadwrażliwymi dziąsłami. W walce z płytka nazębną będącą przyczyną stanów zapalnych w jamie ustnej pomocny jest też płyn do płukania jamy ustnej oraz nić dentystyczna

Codzienna pielęgnacja GUM

 

Jakie zabiegi dentystyczne można przeprowadzić w ciąży?

Niezależnie czy przed zajściem w ciążę kobieta zdążyła wyleczyć wszystkie problemy w jamie ustnej, należy pamiętać o regularnych kontrolach stomatologicznych. Pozwolą one na bieżącą ocenę stanu uzębienia, dobór właściwych akcesoriów higienicznych oraz zaplanowanie wszystkich niezbędnych zabiegów stomatologicznych. Leczenie zębów w ciąży jest jak najbardziej możliwe i wskazane. Zaleca się by w trakcie pierwszego trymestru, z uwagi na ryzyko poronienia, ograniczyć zabiegi dentystyczne do minimum. Ważne by na wczesnym etapie rozwoju dziecka nie narażać jego ani przyszłej mamy na dodatkowe czynniki szkodliwe (np.: promieniowanie rtg czy silny stres związany z ekstrakcją zęba). W miarę możliwości warto przełożyć wykonanie zabiegów dentystycznych w ciąży na późniejszy etap – najlepiej na drugi trymestr. Jeśli stan uzębienia kobiety tego wymaga można wykonać zdjęcie rtg zęba w ciąży zachowując przy tym środki bezpieczeństwa czyli stosując ołowiany fartuch ochronny i kołnierz na szyję. Nowoczesne aparaty rentgenowskie emitują niskie, bezpieczne dawki promieniowania. Rozwój płodu nie wyklucza także leczenia kanałowego zębów w ciąży. Priorytetem jest dobór właściwej terapii by po pierwsze uśmierzyć ból zęba ciężarnej oraz ograniczać dalszy rozwój schorzeń do niego prowadzących. Dzięki aktualnie dostępnym lekom możliwe jest także miejscowe znieczulenie zęba w ciąży. Z uwagi na rozpulchnienie dziąseł oraz tendencję do krwawień, odradza się wykonywanie zabiegów protetycznych w trakcie oczekiwania na narodziny dziecka. Unika się także zabiegów profesjonalnego wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym ze względu na szkodliwy wpływ substancji w preparatach wybielających dla rozwoju płodu. Takie zabiegi estetyczne najlepiej wykonać po porodzie lub nawet po zakończeniu okresu karmienia piersią. W ofercie sunstargum (https://www.sunstargum.com/pl/) znajdują się produkty do higieny jamy ustnej bezpieczne dla kobiet w ciązż.

Czy w ciąży można chodzić do stomatologa?

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety. Należy pamiętać, że w tym szczególnym czasie powinna ona dbać nie tylko o swoje zdrowie, ale także o prawidłowy rozwój płodu. Zdrowy tryb życia  kobiety w ciąży powinien uwzględniać nie tylko zbilansowaną dietę, ale także zachowanie podstawowych zasad higieny jamy ustnej. Regularne odwiedzanie stomatologa w ciąży pozwoli na ograniczenie rozwoju stanów zapalnych i chorób zębów, które mogą istotnie przyczyniać się do przedwczesnego porodu. 

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat