Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Niemowlę » Zdrowie

Jak pomóc dziecku w przypadku kolki?

Artykuł

Kolka u noworodka (czy kolka u niemowlaka) to zestaw charakterystycznych symptomów pojawiających się u dzieci od około 3 tygodnia do 5-6 miesiąca życia, łączonych głównie z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu pokarmowego.

Pomoc dziecko kolka
Autor: Materiały zewnętrzne

Obecnie, mimo dużej częstotliwości występowania tej dolegliwości, nadal do końca nie wiemy, co stanowi konkretną przyczynę kolki (naukowcy, pediatrzy, a nawet psychiatrzy i psychologowie wyróżniają kilka powodów, w wyniku których obserwuje się swoiste symptomy). Regularnie występujące bóle brzuszka u noworodka lub niemowlęcia to ogromne wyzwanie nie tylko dla nowo narodzonego malucha, ale również dla jego rodziców - zachowanie spokoju i kierowanie się wskazówkami na EBM (czyli medycynie opartej na dowodach - Evidence Based Medicine), pozwoli na wspólne przetrwanie tego okresu oraz na ograniczenie zmartwień dotyczących zdrowia pociechy. Czym jest kolka, jakie są jej przyczyny, co na kolki u noworodka można stosować na co dzień, a z czego lepiej zrezygnować? Przekonaj się, jak zapobiegać kolce oraz jak rozpoznać kolkę u niemowlaka dzięki poradom zgromadzonym poniżej!

Przyczyny powstawania kolki u noworodka

Wielu przyszłych rodziców, poszukując podstawowych informacji o opiece nad noworodkiem, zadaje sobie jedno z najważniejszych pytań, dotyczące tego, czym jest kolka. U noworodka czy niemowlaka (do około 5-6 miesiąca życia) stanowi ona zespół objawów ze strony układu pokarmowego, wywołujących niedający się ukoić, silny płacz, zdecydowanie niepokojący większość rodziców. Przyczyny kolki u dziecka nie są do końca poznane, jednak lekarze i naukowcy wyodrębniają kilka hipotez, mogących stanowić podstawę charakterystycznych objawów. Wśród nich wyróżnia się:

  • niedojrzałość układu pokarmowego (nadmierna produkcja gazów, słabe wykształcenie flory bakteryjnej w jelitach, zaburzenia motoryki jelit i inne);
  • niedojrzałość układu nerwowego, sprzężona z nieadekwatną reakcją na stres i niezaspokojenie potrzeb niemowlęcia, co prowadzi do wywołania objawów ze strony układu pokarmowego;
  • przyczyny alergologiczne, czyli alergie lub nadwrażliwość na niektóre ze składników zawartych w mleku naturalnym lub modyfikowanym.

Należy podkreślić z całą mocą, że powyższe elementy są hipotetycznymi przyczynami kolki u niemowlaka - oznacza to, że sposoby na to, jak zapobiegać kolce i jak łagodzić te dolegliwości również nie będą uniwersalne dla każdego maluszka.

Jak rozpoznać objawy kolki noworodkowej?

Jak rozpoznać kolkę u niemowlaka? Charakterystyczne objawy kolki to przede wszystkim:

  • płacz trwający minimum 3 godziny na dobę (nie chodzi tu o płacz ciągły, ale o łączny czas płaczu);
  • występowanie płaczu minimum 3 razy w tygodniu, w godzinach popołudniowych lub wieczornych;
  • zaczerwienienie twarzy podczas płaczu, niemożność ukojenia łkania, charakterystyczne podkurczanie nóżek;
  • niemożność wypróżnienia się przez dziecko, wydalanie dużej ilości gazów, wyraźne wzdęcie brzuszka.

Jeśli oprócz wymienionych powyżej objawów kolki u niemowlaka dziecko normalnie je, przybiera na wadze, nie ulewa dużych ilości pokarmów i nie ma gorączki, wówczas można mieć pewność, że te symptomy oznaczają kolkę u noworodka (czy też niemowlęcia). Należy wówczas zachować spokój i sięgnąć po sprawdzone sposoby na kolkę - domowe lub, w razie potrzeby - te z apteki.

Jakie są najlepsze sposoby na kolkę?

Co na kolki u noworodka sprawdza się najlepiej? Na początku warto zastosować tradycyjne metody, bez sięgania po suplementy i preparaty przeznaczone dla dzieci. Zaliczają się do nich takie czynności, jak: delikatny masaż brzuszka, „kręcenie” nóżkami (tak zwany „rowerek”), delikatne bujanie malucha, ograniczenie bodźców (zaciemnienie pokoju, pozostawienie dziecka jedynie z mamą, wyłączenie urządzeń elektronicznych emitujących dźwięki), przykładanie ciepłej pieluszki do brzuszka (lub termoforu z naturalnych materiałów przeznaczonego dla dzieci).

Jeśli powyższe metody nie przyniosą zamierzonego efektu, wówczas można rozważyć zmianę diety w następujący sposób - przy spożywaniu przez dziecko mleka modyfikowanego, warto zaopatrzeć w mleko dla niemowląt z problemami trawiennymi i kolką. Jeśli z kolei maluszek je z piersi, mama może na tydzień ograniczyć spożywanie pokarmów silnie alergizujących - chodzi tu zwłaszcza o białka mleka krowiego. Przy braku reakcji, rozwiązaniem często okazują się być się preparaty wspierające trawienie dostępne w aptekach - po konsultacji z pediatrą najlepiej sięgnąć po roztwory i krople enzymatyczne (wspomagające trawienie laktozy) lub po formuły z probiotykami, poprawiające funkcjonowanie flory bakteryjnej w jelitach małego pacjenta.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
body na roczek

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat