Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Małe dziecko » Zdrowie

Jak obronić się przed atakiem kleszcza?

Artykuł

Nieprzyjemnych konsekwencji ukłucia przez kleszcza może być wiele: od bólu głosy, wysokiej gorączki przez trwałe upośledzenie sprawności. Samo ukłucie jest co prawda bezbolesne, intruza często trudno zauważyć, o tyle skutki takiego ataku mogą być bardzo poważne. Jak się przed nim obronić?

Obrona atak kleszcza
Autor: Materiały zewnętrzne

Dlaczego kleszcze są tak niebezpieczne?

Kleszcze są równie niebezpieczne dla człowieka, jak i zwierząt domowych. Kleszcze same w sobie nie są niebezpieczne. Groźne są natomiast wirusy, które przenoszą. Chodzi przede wszystkim o te wywołujące kleszczowe zapalenie mózgu. Nie można także zapominać o niebezpiecznych bakteriach wywołujących boreliozę. Oczywiście współczesna medycyna jest w stanie częściowo sobie z tym poradzić. Na KZM nie ma co prawda leku, ale jeszcze szczepionka, które chroni przed zakażeniem. W przypadku boreliozy jest na odwrót: nie ma szczepionki, ale chorobą można skutecznie leczyć. Zamiast martwić się potencjalnymi skutkami ugryzienia przez kleszcza, możesz podjąć szereg działań, które cię przed takim niespodziewanym atakiem uchronią.

Jak się bronić przed kleszczami?

Sposobów na uniknięcie ataku kleszczy wcale nie jest tak mało. Oczywiście żaden nie daje 100% pewności, natomiast odpowiednie przygotowanie się do wyprawy do lasu, parku, na łąkę, może uchronić cię przed atakiem kleszcza. Na początek warto przypomnieć, że warto unikać przebywania w wysokiej trawie lub zaroślach. Kleszcze czują się tutaj świetnie, bo temperatura zawsze jest nieco wyższa, podobnie zresztą jak wilgotność. Długie źdźbła traw to z kolei idealne miejsce ataku na potencjalnego żywiciela.

  • Zanim wejdziesz do lasu czy na łąkę możesz posłużyć się zapachami, które skutecznie zniechęcą kleszcza do kontaktu z tobą. Istnieją olejki na kleszcze, czyli te olejki, których zapachu insekty te nie tolerują. Możesz wypróbować m.in. olejek lawendowy, rozmarynowy, eukaliptusowy, z mięty pieprzowej lub drzewa herbacianego. Kleszcze nie znoszą tego typu zapachów, więc olejki w tym przypadku działają jak silny środek odstraszający. Pamiętaj jednak, że przed ich nałożeniem na skórę, należy je odpowiednio rozcieńczyć.
  • Możesz sięgnąć także specjalne mieszanki odstraszające nie tylko komary, ale i kleszcze, które możesz kupić np. w aptece.
  • Koniecznie zakładaj ubrania z długim rękawem i nogawkami, w ciepłe dni postaw mimo wszystko na bardzo lekkie, przewiewne, ale zabudowane komplety, które utrudniają kleszczom zaatakowanie twojego ciała.
  • Do lasu i parku zakładaj jasne ubrania – łatwiej zauważysz na nich niechcianego towarzysza. Dzięki temu możesz pozbyć się go z ciała, zanim zdąży cię zaatakować.
  • Po powrocie ze spaceru koniecznie obejrzyj całe ciało, poproś o pomoc partnera lub kogoś z domowników. Pamiętaj, że kleszcze mogą przemieszczać się po całym ciele w poszukiwaniu idealnego miejsca na ukłucie. Najczęściej wybierają te najcieplejsze miejsca ciała, a więc okolice pach, pachwin, zagłębienia podkolanowe, partie wokół brzucha czy szyi. Dokładnie trzeba sprawdzić także głowę i szyję.
Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat