Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Niemowlę » Karmienie

Jak najlepiej odciągać pokarm z piersi?

Artykuł

Odciąganie pokarmu jest bardzo ważnym elementem w życiu każdej mamy. Kiedy kobieta karmi piersią, mleko wypływa w sposób naturalny.

Jak najlepiej odciagac pokarm z piersi
Autor: Materiał zewnętrzny

Jednak pojawiają się okoliczności, takie jak pobyt dziecka w szpitalu czy zastój mleka i bolesny obrzęk piersi, które wymagają korzystania z urządzeń specjalnie przystosowanych do odciąganiu pokarmu.

Sytuacje, w których należy odciągać pokarm

Wspomaganie odciągania mleka należy stosować w wyjątkowych sytuacjach, kiedy matka nie przebywa bezpośrednio z dzieckiem, a chce, aby dostało jej własny pokarm. Można zastosować naturalną metodę (odciąganie ręczne) lub wykorzystać specjalnie dostosowane urządzenie - laktator ręczny bądź laktator elektroniczny. Do takich szczególnych okoliczności zaliczają się również dłuższy pobyt noworodka w szpitalu czy chwilowa nieobecność matki. Poza tym, u kobiety karmiącej może wystąpić zastój mleka lub osłabiona laktacja (w piersiach jest za mało pokarmu), a dziecko za słabo ssie i nie jest w stanie wypić mleka.

Ręczne odciąganie pokarmu

Do odciągania ręcznego należy dobrze się przygotować: dokładnie umyć ręce zwracając uwagę na przestrzenie między palcami, zrelaksować się oraz usiąść w wygodnej pozycji. Ciepły okład na klatkę piersiową bądź prysznic również pomaga pobudzić brodawki, tak aby mleko samoistnie wypłynęło z piersi. W trakcie masowania oraz rolowania sutków trzeba pamiętać, że są one bardzo wrażliwe, więc nie wolno ich uciskać zbyt mocno, żeby nie powstał stan zapalny.

Wybór odpowiedniego laktatora

Z laktatorów ręcznych można korzystać w sytuacjach, kiedy karmiąca kobieta odciąga pokarm od czasu do czasu (1-2 razy na dobę) bądź chwilowo przebywa poza domem. Dodatkowym atutem jest niewielki rozmiar urządzenia oraz brak głośnego dźwięku podczas jego obsługi, które nie rozprasza dziecka w czasie ssania piersi. Natomiast z laktatorów elektronicznych korzystają kobiety zmuszone do częstego (nawet kilka razy na dobę) odciągania pokarmu. Odciągacze elektroniczne działają szybko i skutecznie, są również wydajniejsze od ręcznych, umożliwiają ustawienie odpowiedniej prędkości i regulacji siły ssania. Sprawdzają się także przy zapaleniu brodawek, ponieważ jedną ręką można odciągać pokarm, a drugą masować obolałą pierś. Dodatkowo wspomagają laktację i ułatwiają karmienie w czasie nawałów mleka.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat