Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Rodzina » Literatura

„Jak kochać swoje dziecko i wyznaczać mu granice” – recenzja

Artykuł

Problemy wychowawcze mogą czasowo unieszczęśliwić niejedną rodzinę.

Jak kochac swoje dziecko granice
Autor: Materiały prasowe

Ale co zrobić, kiedy już się pojawią? Psychologowie Jerry L. Wyckoff i Barbara C. Unell w swojej publikacji „Jak kochać swoje dziecko i wyznaczać mu granice” opisują popularne problemy wychowawcze i podają wskazówki, jak postępować w poszczególnych sytuacjach

Zapewne każdy rodzic, podczas tak trudnego i będącego sporym wyzwaniem procesu, jakim jest wychowanie, zmierzy się z jakimiś trudnościami. Problemy wychowawcze stanowią ogromny stres zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców. Badania nad biologią stresu opisywane w recenzowanej przeze mnie dziś książce, wykazują, że toksyczny stres może u dzieci powodować długotrwałe problemy z nauką, zachowaniem i zdrowiem. Na szczęście dzięki dzisiejszej wszechstronnej wiedzy z psychologii możemy łatwiej się z nimi uporać i uniknąć przykrych konsekwencji.

„Jak kochać swoje dziecko i wyznaczać mu granice” to publikacja napisana przez amerykańskich psychologów – Jerrego L. Wyckoff i Barbarę C. Unell. Autorzy określają swoją książkę jako przewodnik radzenia sobie z zachowaniami dzieci, które rodzice uznają za problemowe. Podręcznik zawiera sporo cennych informacji w stylu „co robić” i „czego unikać” w przypadku zmagania się z poszczególnymi trudnościami. Przekrój opisywanych problemów behawioralnych dotyczy różnych etapów rozwoju dziecka – od okresu niemowlęcego aż do wczesnego wieku nastoletniego. Znajdziemy tu między innymi wskazówki na radzenie sobie z takimi kwestiami jak: nieśmiałość, agresja, konfliktowość, lęki separacyjne, problem z korzystaniem z nocnika, wybuchy złości, przeklinanie, trudności z utrzymaniem higieny, czy uzależnienie od urządzeń elektronicznych.

Każdy problem opisany w tej książce, jest podparty konkretnym przykładem z życia wziętym. Autorzy proponują 3 kroki do rozwiązania problemu: dialog wewnętrzny, empatia i nauka. Strategie są odpowiednio opisane, w zależności od danego zagadnienia. Lekturę można potraktować jako kompleksowy poradnik radzenia sobie z problemami wychowawczymi i przeczytać ją całą, albo znaleźć w spisie treści tematy, które wydają się szczególnie bliskie naszej sytuacji. Spis treści jest przejrzysty, a zagadnienia zrozumiałe, dzięki czemu nikt nie powinien mieć trudności w znalezieniu tego, czego potrzebuje.

Uważam, że rozdziałami szczególnie wartymi uwagi (niezależnie od tego, czego poszukuje czytelnik), uniwersalnymi i wiele uświadamiającymi są początkowe, poprzedzające kwestie problemów behawioralnych, tj.: „zdrowe nastawienie”, „niezdrowa dyscyplina” i „techniki wychowawcze, które rozwijają w dzieciach emocjonalną siłę ”.

W mojej opinii poradnik „Jak kochać swoje dziecko i wyznaczać mu granice” jest wszechstronną pozycją, nastawioną na praktyczne rozwiązywanie problemów. Tak jak wyżej wspomniałam, publikacja dotyczy różnych etapów życia dziecka i tym samym może rodzicom posłużyć na kilka lat. Przedstawione w tej książce porady i narzędzia, a także wstęp teoretyczny i przykłady z pewnością pomogą w zrozumieniu i uporaniu się z niejednym zmartwieniem.

Jerry L. Wyckoff, Barbara C. Unell, „Jak kochać swoje dziecko i wyznaczać mu granice”, MUZA, Warszawa 2021

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat