Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia

Ferie zimowe z dzieckiem. Jak się bawić, aby było bezpiecznie?

Artykuł

16 stycznia rozpoczęły się w Polsce ferie zimowe. Choć zimowa aura w wielu regionach w tym roku nie rozpieszcza, przerwa od szkoły to dla najmłodszych wymarzony czas odpoczynku i beztroskich zabaw.

Ferie zimowe bezpieczenstwo
Autor: Materiały prasowe

Mimo że na zewnątrz brakuje śniegu, podczas zimowego wypoczynku – bez względu na pogodę – trzeba pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Co trzeba wiedzieć, planując dzieciom zimowe atrakcje w domu i na wyjeździe? Przypominamy kilka istotnych zasad.

Po pierwsze: zadbaj o odpowiedni ubiór

Jednym z istotnych elementów zapewnienia dziecku bezpieczeństwa podczas zabaw na świeżym powietrzu jest ubranie dostosowane do warunków atmosferycznych. Jeśli dziecko planuje spędzić czas poza domem – bez względu na to, czy jest zimno, czy ciepło – należy dobrać strój w taki sposób, aby zarówno nie wychłodził organizmu, jak i go nie przegrzał. Najlepszym sposobem jest ubranie na cebulkę, aby w razie potrzeby zdjąć jedną z warstw. Warto pamiętać, aby ubrania były wykonane z materiału, który pozwoli skórze oddychać – najlepiej sprawdzą się te naturalne, np. z bawełny. Zimowe zabawy na dworze nie obejdą się bez nieprzemakalnych spodni, rękawiczek i porządnych butów, które będą ciepłe i o stabilnej podeszwie.

Po drugie: pamiętaj o pielęgnacji skóry

Długie zabawy na dworze w połączeniu z mroźnym powietrzem lub słońcem mogą prowadzić do odmrożeń lub poparzeń słonecznych. Warto zatem pamiętać o kremie na twarz – w przypadku słonecznego dnia najlepszy będzie ten z wysokim filtrem. W zapobieganiu przed wysuszeniem skóry przyda się również krem do rąk oraz ochronna pomadka do ust.

Po trzecie: zabawy na śniegu i lodzie powinny być rozważne

Dbania o bezpieczeństwo – zarówno swoje, jak i rówieśników – podczas zimowego szaleństwa warto uczyć już od najmłodszych lat. Jeśli rodzice nie są w pobliżu, dziecko powinno znać podstawowe zasady, jakie obowiązują w trakcie zabaw w zetknięciu ze śniegiem czy lodem:

  • Podczas zjeżdżania na sankach nogi powinny być przodem do kierunku jazdy, a górka powinna być w widocznym miejscu i mieć gładką powierzchnię, bez wystających elementów – dużych kamieni czy gałęzi.
  • Górka do zjeżdżania powinna znajdować się w bezpiecznym miejscu, z dala od ulicy, a dziecko powinno wiedzieć, jakie mogą być groźne konsekwencje nieprzestrzegania tego przepisu.
  • Jazda na łyżwach powinna odbywać się w wyznaczonym i odpowiednio przygotowanym do tego miejscu. Należy zwrócić uwagę, aby dziecko nie korzystało z tej atrakcji na zamarzniętym jeziorze czy innym zbiorniku wodnym.
  • Dziecko powinno uważać na zwisające z dachów sople. Nie należy ich odrywać czy strącać.
  • Nie wolno ślizgać się na jezdni i należy uważać na nieodpowiednio zabezpieczone konstrukcje, np. na placu zabaw lub inne niebezpieczne miejsca. Warto również pamiętać, że podczas odwilży śnieżna budowla igloo grozi zawaleniem.
  • Na wyjścia i zabawy na zewnątrz warto wybierać dni, w których temperatura powietrza nie spada poniżej -5 stopni Celsjusza.
  • Zanim dziecko zacznie jazdę na nartach, łyżwach czy sankach, na początku warto rozgrzać i rozciągnąć mięśnie, co pomoże zapobiec kontuzjom.
  • Warto również pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa podczas jazdy kuligiem. Nieprawidłowo przywiązane sanki, wysoka prędkość i uderzenia mogą doprowadzić do groźnego wypadku.
  • Kask i ochraniacze powinny stanowić niezbędne wyposażenie podczas zimowych zabaw.

Zachowanie bezpieczeństwa podczas zimowych zabaw to podstawa. Poza przestrzeganiem zasad ostrożności najmłodsi powinni również wiedzieć, aby nie bawić się w pobliżu jezdni, a wyłącznie w miejscach oddalonych i do tego wyznaczonych, np. w parkach, na stokach narciarskich czy lodowiskach. Bardzo istotnym elementem wyposażenia dziecka, które spędza czas na świeżym powietrzu, powinny być odblaskowe elementy na okryciu wierzchnim. To konieczne, ponieważ opady śniegu, zachmurzenie i krótki dzień sprawiają, że widoczność zimą jest znacznie ograniczona. Statystyki policyjne pokazują, że w 2021 roku w Polsce miało miejsce aż 1775 wypadków drogowych z udziałem dzieci w wieku 0-14 lat[1]. Właśnie dlatego ważną rolą rodziców jest zapewnienie najmłodszym właściwej edukacji w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz bycie dla nich dobrym przykładem

– tłumaczy nadkomisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Po czwarte: bezpieczeństwo na drodze

Zimowe dni to również ograniczona widoczność – zwłaszcza dla kierujących pojazdami. Warto zatem pamiętać, aby dzieci nie przechodziły przez jezdnię w niedozwolonych miejscach, a okrycia wierzchnie były wyposażone w elementy odblaskowe.

Po piąte: o bezpieczeństwie należy pamiętać nie tylko poza domem

Zdarza się, że podczas ferii zimowych najmłodsi pozostają w domu bez opieki rodziców. Warto wtedy wytłumaczyć dziecku, jak należy postępować w różnego rodzaju niebezpiecznych sytuacjach.

Nie należy otwierać drzwi nieznajomym – również takim osobom, które podają się za sąsiada czy policjanta. Dziecko nie powinno również prowadzić rozmów z obcymi.

Lepiej, aby najmłodsi nie korzystali z narzędzi kuchennych lub innych niebezpiecznych przedmiotów pod nieobecność rodziców. Ostre noże mogą być przyczyną skaleczeń, a gorąca woda czy styczność z elektroniką – poparzeń.

Należy wytłumaczyć najmłodszym, czym grożą niektóre zabawy w domu, np. bieganie po schodach czy wspinanie się po meblach.

Warto nauczyć dziecko, w jaki sposób postępować w przypadku stłuczenia szklanych przedmiotów czy rozlania napojów, ich sprzątania oraz ewentualnego opatrywania ran.
Dziecko powinno znać podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się w internecie.

Akademia Bezpiecznego Puchatka uczy najmłodszych jak być bezpiecznym – również zimą

Wiedzę na temat zasad bezpieczeństwa – zarówno podczas zimowych zabaw, jak i innych okoliczności – dzieci mogą zgłębiać dzięki Akademii Bezpiecznego Puchatka. To bezpłatny program edukacyjny skierowany do pierwszoklasistów, który pomaga im nabywać nowe umiejętności oraz kształtować właściwe sposoby reakcji w napotkanych trudnościach życia codziennego. W ramach projektu dzieci uczą się bezpiecznego zachowania na drodze, w domu, udzielania pierwszej pomocy, bezpiecznego poruszania się w internecie, a także odpowiedniego reagowania w kontaktach z obcymi. Aby dołączyć do aktualnie trwającej XIV edycji programu i otrzymać komplet darmowych materiałów edukacyjnych, opracowanych przez metodyka i opiniowanych przez właściwe wydziały Komendy Głównej Policji, należy zgłosić się poprzez stronę https://akademiapuchatka.pl.

Konkurs szkolny dla uczestników Akademii

W ramach tegorocznej edycji Akademii Bezpiecznego Puchatka najmłodsi mają okazję wziąć udział w konkursie szkolnym. Zadaniem konkursowym jest odpowiedzenie na pytanie: O jakich zasadach bezpieczeństwa powinniśmy pamiętać na drodze, w szkole, w domu, w internecie lub w relacjach z rówieśnikami? Odpowiedź na wybrany temat powinna być zaprezentowana w formie mapy myśli. Trzy szkoły, które prześlą najciekawsze projekty, otrzymają atrakcyjne nagrody – sprzęt multimedialny, projektor oraz laptop. Autorom najciekawszych prac zostaną przekazane również pakiety bezpieczeństwa. Zgłoszenia konkursowe można przesyłać do 30 kwietnia 2023 r., a rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 19 maja 2023 r.
Dorota Liszka

 

[1] Wypadki drogowe w Polsce w 2021 roku. Komenda Główna Biuro Ruchu Drogowego. Warszawa, 2022.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
body na roczek

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat