Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Małe dziecko » Higiena

Ferie zimowe pod znakiem czystości

Artykuł

Ferie zimowe w toku ! Dla uczniów oraz ich rodziców jest to czas sprzyjający bliższym i dalszym podróżom, podczas którego nasze nawyki higieniczne mogą zostać wystawione na próbę.

Ferie higiena
Autor: Materiały prasowe

Żaden bowiem wyjazd nie może obejść się bez kontaktu z miejscami publicznymi, które są wyzwaniem dla skutecznego utrzymania higieny. Ważne jest, by przygotować się na takie różnorodne, czasem ekstremalne sytuacje.

Co mówią statystyki?

Według badań przeprowadzanych przez TNS OBOP, w ostatnich latach Polacy nie przykładają należytej wagi do dbałości o higienę. Jak wynika ze statystyk, aż 20 proc. respondentów myje ręce jedynie trzy do pięciu razy dziennie. Chociaż jest to niezwykle ważna czynność, zapobiegająca przenoszeniu drobnoustrojów chorobotwórczych, tylko 25 proc. osób deklaruje mycie ich od 6 do 10 razy w ciągu doby. Wynika z tego, że nadal duża część społeczeństwa nie utrzymuje odpowiedniej higieny rąk. Podobne wnioski nasuwają się podczas analizy odpowiedzi na pytania związane z codzienną kąpielą. Według danych podanych przez TNS OBOP jedynie 27 proc. Polaków myje się dwa lub więcej razy dziennie. Natomiast aż 11 proc. pozostaje przy jednej kąpieli na dwa dni. Optymistyczne są jednak wyniki statystyk dotyczących dbania o higienę jamy ustnej – ¾ respondentów deklaruje mycie zębów dwa razy dziennie. Chociaż zestawienia pokazane przez TNS OBOP nie napawają optymizmem, świadomość potrzeby odpowiednich praktyk higieny stopniowo wzrasta wśród Polaków.

Warto pamiętać o dobrych zasadach utrzymania higieny. Nieprzestrzeganie ich może przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia. To jasne. Ale o czym pamiętać?

Chceck lista – czyli czystościowy must-have

Bycie rodzicem to ogromne wyzwanie. To na nas spoczywa odpowiedzialność, aby nasze dziecko dzięki zachowaniu odpowiednich nawyków higienicznych, mogło cieszyć się z ferii zimowych w pełni zdrowia. Dlatego warto zapamiętać o kilku zasadach.

– Zasady utrzymania higieny wydają się bardzo proste, jednak nie każdy wie, jak dokładnie powinien się do nich stosować, żeby zapewnić sobie i najbliższym maksymalne bezpieczeństwo – np. na co zwracać uwagę w środkach komunikacji publicznej i jak postępować w miejscach zbiorowego żywienia czy w kolejkach na stok, by zminimalizować przenoszenie drobnoustrojów. Tu nie chodzi o to, by obudzić lęk, ale – by utrwalić odpowiednie wzorce. Gdy mają je dorośli, wtedy najmłodsi po prostu chłoną je w naturalny sposób – powiedziała dr n. med. Mirosława Malara, Prezes Europejskiego Stowarzyszenia Czyste Leczenie.

W miejscach publicznych

Przede wszystkim - czyste ręce to podstawa! Mycie rąk po powrocie z miejsc publicznych, powinno stać się odruchem każdego z nas. Wydaje się, że to tak niewiele, a jednak dokładne umycie dłoni z użyciem mydła może zapobiec przenoszeniu się drobnoustrojów chorobotwórczych. Pamiętajmy o tym również przed każdym posiłkiem, a także po styczności z powierzchniami w miejscach publicznych np. w autobusie. Warto mieć przy sobie żel dezynfekujący lub chusteczki nawilżane, z których będziemy mogli skorzystać nawet wtedy, gdy w pobliżu nie będzie dostępu do bieżącej wody.

Co zrobić w sytuacji, kiedy podczas podróży odwiedzimy publiczną toaletę, której stan czystości pozostawia wiele do życzenia? Poleca się w takiej sytuacji skorzystanie z jednorazowych nakładek na sedes, które zminimalizują kontakt skóry z deską sedesową. Pamiętać jednak trzeba, że obowiązuje umycie rąk po skorzystaniu z toalety lub, gdy brak takiej możliwości, skorzystanie ze wspomnianego żelu czy chusteczek dezynfekcyjnych. Musimy je jednak mieć przy sobie.

– Branża utrzymania czystości kojarzy się z biznesem przeznaczonym dla firm. Nic bardziej mylnego – z branżą czystościową ma kontakt każdy z nas: w szkole, restauracji, transporcie publicznym czy hotelu. Czystość dotyczy nas bezpośrednio każdego dnia – mówi Marek Krzemieniewski, Prezes Polskiej Izby Gospodarczej Czystości. – Polska Izba Gospodarcza Czystości oraz firmy w niej zrzeszone mają na uwadze rozpowszechnianie wiedzy na temat dobrych zachowań w obszarze utrzymania czystości – dodaje.

Czystość na każdym kroku

Nie tylko miejsca publiczne mogą narazić nas na kontakt z patogenami. Zachowajmy ostrożność również w miejscach naszego tymczasowego pobytu, w których spędzimy kilka lub kilkanaście dni. Należy upewnić się, że ich stan czystości jest na wysokim poziomie. Możemy na przykład sprawdzić opinie internautów na temat wybranego przez nas hotelu czy, dla bardziej dociekliwych, sprawdzić odpowiednie certyfikaty firmy sprzątającej, która opiekuje się obiektem (jednym z nich jest Gwarant Czystości i Higieny przyznawany firmom sprzątającym przez PIGC). Jeśli nie mamy pewności co do jakości higieny w danym obiekcie, zabierzmy ze sobą ręcznik oraz klapki pod prysznic – dzięki temu możemy uniknąc przykrych niespodzianek, np. grzybicy skóry. I co najważniejsze – podróżując razem edukujmy w tym zakresie swoje dzieci. Dzieci szybko się uczą. Gdy wyjadą już bez naszego nadzoru mozemy być spokojni, że zastosuja się do wypracowanych wzorców higieny. Higieniczne zachowania bedą bowiem dla nich naturalne. Dobre nawyki, których dziś nauczymy nasze dzieci, będą towarzyszyły im przez całe życie.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat