Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia

Fakty i mity na temat ciąży

Artykuł

Wokół ciąży, porodu i spraw z nimi związanymi narosło wiele legend. Czas rozstrzygnąć co traktować jako fakt, a co jako mit. Oto kilka podstawowych informacji na temat ciąży:

Fakty mity ciaza
Autor: Materiał zewnętrzny

Ciąża – czas od poczęcia do porodu

Ciążą określa się stan trwający od poczęcia, czyli połączenia żeńskiej komórki jajowej z męską komórką plemnikową, do porodu, czyli wydania przez matkę dziecka na świat. Trwa ona czterdzieści tygodni, to znaczy popularne dziewięć miesięcy (sprawdź kalendarz ciąży w BabyBoom.pl). Czas ten dzieli się na trzy trymestry trwające po kwartał. W pierwszym kwartale matka odczuwa największe dolegliwości, a u dziecka wykształcają się zalążki najważniejszych organów. W drugim trymestrze ustają matce dolegliwości, a dziecko rozwija się nadal. W trzecim kwartale matka czuje się zmęczona i ociężała, ale jednocześnie pełna radości, a dziecko nie tylko się rozwija, lecz jednocześnie wzrasta przygotowując się do panujących na Ziemi warunków. Po tym wszystkim następuje rozwiązanie, w wyniku którego na świat przychodzi kolejna istota.

Ciąża – kiedy się w nią zachodzi

Jeżeli kobieta posiada regularny cykl menstruacyjny, to łatwo zaplanować ciążę lub jej uniknąć, aczkolwiek gorzej wygląda sytuacja w razie nieregularności. Chodzi o to, że trwający 28 dni cykl menstruacyjny kobiety składa się z dni niepłodnych i dni płodnych. Pierwsza faza menstruacyjna trwa od 1 do 4 dnia i stanowi czas niepłodny. Druga faza folikularna trwa od 5 do 13 dnia i nie licząc ostatnich dni stanowi czas niepłodny. Trzecia faza owulacyjna trwa w 14 dniu i stanowi czas płodny. Czwarta faza lutealna trwa od 15 do 28 dnia i nie licząc pierwszych dni stanowi czas niepłodny. W czasie fazy owulacyjnej żeńska komórka jajowa zostaje wypuszczona w kierunku macicy i gdy natrafi w tym czasie na męską komórkę plemnikową dojdzie do zapłodnienia – właśnie w ten prosty sposób przebiega proces rozmnażania.

Ciąża – pojedyncza a mnoga

Zazwyczaj zachodzi się w ciążę pojedynczą, ale zdarzają się też przypadki ciąży mnogiej. Ciąża pojedyncza to po prostu oczekiwanie na narodziny jednego dziecka, a ciąża mnoga na narodziny dwojga lub więcej dzieci. Do ciąży pojedynczej dochodzi przez połączenie jajeczka i jednego plemnika, które tworzą jedną zygotę. Do ciąży mnogiej dochodzi z kolei przez połączenie jajeczka i dwóch lub więcej plemników, które tworzą jedną zygotę – tzw. bliźniaki jednojajowe, albo przez połączenie jajeczka i jednego plemnika, które tworzą dwie lub więcej zygot – tzw. bliźniaki dwujajowe.

Ciąża – maciczna a pozamaciczna

Pod względem miejsc rozwijania się dziecka w organizmie matki wylicza się ciążę maciczną i ciąże pozamaciczną. Tylko ciąża maciczna jest ciążą prawidłową, bo tylko w macicy nowy organizm ma warunki, aby rozwijać się i wzrastać. Ciąża pozamaciczna jest ciążą nieprawidłową, bo nowy organizm nie ma jak się rozwijać w jajniku, jajowodzie, ujściu macicy, czy jamie brzusznej. Efektem tego ciąża maciczna, o ile nie przebiegają żadne inne komplikacje, kończy się porodem, z kolei ciąża pozamaciczna kończy się poronieniem.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat