Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Rodzina » Literatura

"Fair Play w rodzinie" Eve Rodsky

Artykuł

Dlaczego domowa lista rzeczy do zrobienia nigdy się nie kończy? Jak podzielić obowiązki w rodzinie, by zyskać więcej czasu dla siebie i móc pielęgnować uważniejsze relacje?

Fair play w rodzinie
Autor: Materiały prasowe

Poznajcie Fair play w rodzinie – bestsellerową książkę-grę od Eve Rodsky. To nowatorski, oszczędzający czas i nerwy system, który oferuje parom sprawdzone sposoby podziału obowiązków w domu, zgodne z filozofią rodzicielstwa bliskości. Zainteresowani? No to gramy.

Ukryte koszty robienia wszystkiego, czyli drugi etat „w domu”

Według najnowszego raportu ONZ współczesna kobieta nadal wykonuje prawie trzy razy więcej niepłatnej pracy związanej z domem niż mężczyzna. Ta niewidzialna praca – praca zakulisowa – jest prawie niedostrzegana i rzadko doceniana. A to właśnie dzięki niej całe gospodarstwo domowe działa jak dobrze naoliwiona maszyna. Pasta do zębów nigdy się nie kończy? Proszę bardzo. Lodówka ma tryb autouzupełniania? Otóż to. Eve Rodsky przeprowadziła wywiady z ponad pięciuset osobami, by zrozumieć, na czym polega oraz jak ciężka jest praca w domu i w jaki sposób można wykonywać ją sprawniej i skuteczniej. Efektem tej pracy jest książka-gra Fair Play w rodzinie – nowatorski system podziału obowiązków domowych.

Sto kart, cztery zasady i święty spokój oraz czas dla siebie

By zyskać więcej czasu i mieć uważniejsze relacje, wystarczy zastosować się do prostych zasad gry. W książce znajduje się 100 kart (można je wyciąć), które reprezentują wszystkie niewidzialne obowiązki związane z prowadzeniem domu. Przy ich pomocy sami zdecydujecie, co jest faktycznie ważne dla waszej rodziny i kto powinien się zająć poszczególnymi zadaniami, począwszy od prania, poprzez pomoc w lekcjach, na obiedzie skończywszy. Celem gry jest przywrócenie równowagi w życiu domowym i odbudowanie tzw. przestrzeni jednorożca (przestrzeni, w której można odkryć lub rozwinąć swoje talenty i pasje). Każda para rozdaje karty według własnych potrzeb. Nie ma „zestawu startowego” ani „kart gwarantowanych”. Wszystko w waszych rękach.

Nowe rozwiązanie na odwieczny problem

Aż 86 procent pracujących matek twierdzi, że zajmuje się większością obowiązków związanych z rodziną i gospodarstwem domowym. Polegają one nie tylko na ustalaniu spotkań i wizyt, ale również na zawożeniu na nie i tworzeniu mentalnego harmonogramu, kto ma być gdzie i kiedy. A gdyby tak partnerzy życiowi stali się również partnerami w organizacji życia w rodzinie, a nie jedynie pomocnikami? Dzięki Fair play w rodzinie będzie to możliwe. Obowiązki każdego są wyraźnie określone, a oczekiwania jednoznacznie zdefiniowane. W tej grze wygrywają oboje partnerzy. Bowiem niezależnie od tego, kim jesteś i co robisz, potrzebujesz czasu na coś, co możesz robić poza pracą. Dzięki czemu znów poczujesz, że żyjesz. Eve Rodsky pomoże ci po to sięgnąć. 

Wybrane opinie o książce:

Jak to możliwe, że w domu tak często zapominamy o zasadzie fair play? „Kobiety wykonują trzy razy więcej nieodpłatnej pracy aniżeli mężczyźni” – naprawdę! Eve Rodsky w mistrzowski sposób opisuje to, co dzieje się w życiu milionów kobiet na całym świecie, i idzie o krok dalej, proponując wprowadzenie zasad gry fair play także do naszego życia rodzinnego. To pozycja obowiązkowa dla wszystkich, którzy chcą stworzyć wspólnie dom!

Agnieszka Czmyr-Kaczanowska, współzałożycielka portalu i fundacji www.mamopracuj.pl, żona i matka rozbrykanej trójki

Czy mimo że marzyłaś o wspierającym partnerze, dzisiaj wszystko jest na twojej głowie? Czujesz, że to niesprawiedliwe? Masz szansę to zmienić! Dzięki tej prostej grze ty i twój partner zobaczycie, jak wygląda podział obowiązków w waszym domu, i wprowadzicie zmiany, które zdziałają cuda!

Anna Skoczylas-Kario, blog bezkarinagrod.pl

Fair play w rodzinie jest poradnikiem dla rodziców, którzy pragną sprawiedliwie dzielić się obowiązkami. To system kart, który unaocznia, jak wiele pracy trzeba włożyć w to, aby domowe życie przebiegało harmonijnie, i pozwala ją zorganizować tak, aby każda osoba w związku miała możliwość aktywnie uczestniczyć w życiu rodzinnym oraz realizować się poza nim.

Ola Żabicka, terapeutka dziecięca i trenerka ACT dla rodziców, blog ACT-owa mama: www.olazabicka.pl

Eve Rodsky nie tylko dokładnie przeanalizowała każde zadanie, za które odpowiedzialna jest para tworząca związek, ale również stworzyła system, dzięki któremu podział owych obowiązków dostarcza dobrej zabawy, pozwala na dogłębne zrozumienie poszczególnych zadań i daje wiele satysfakcji.

Reese Witherspoon

O autorce:
Eve Rodsky – absolwentka Uniwersytetu Michigan oraz Harvarda. Po ponad dekadzie od założenia Philanthropy Advisory Group i pracy z setkami rodzin zdała sobie sprawę, że jej wiedza i doświadczenie na polu mediacji rodzinnych, strategii i zarządzania organizacyjnego mogą pomóc w rozwiązaniu problemu dość powszechnego w gospodarstwach domowych, i opracowała system usprawniający wykonanie obowiązków, a także przywracający równowagę i spokój w życiu rodzinnym.

***
Eve Rodsky, Fair Play w rodzinie. Jak podzielić obowiązki domowe, by lepiej zorganizować czas i mieć bliższe relacje
Tytuł oryginału: Fair Play: A Game-Changing Solution for When You Have Too Much to Do (and More Life to Live)
Przekład: Dorota Gasper
416 stron, oprawa miękka ze skrzydełkami, cena 54,90 zł
Premiera 23 kwietnia 2021 r., wydawnictwo Laurum

 

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat